Aktualizováno Nepředvídatelnost Donalda Trumpa americké bance prospěla. Příjmy z obchodování s akciemi za první tři měsíce roku překonaly hranici 1 miliardy dolarů, nad kterou se nedostaly od roku 2015 a o které banka ještě minulý týden tvrdila, že je na dosah. Jedním z důvodů je divoký tanec na akciových trzích, který podnítily tweety amerického prezidenta na téma světového obchodu. Akcie americké bankovní čtyřky rostly v předburzovní fázi o 1,7 %.
Příjmy z obchodování na akciových trzích stouply v prvním čtvrtletí meziročně o 38 % na 1,1 miliardy USD, analytici jej očekávali pouze na úrovni 909 milionů USD. Oproti tomu příjmy z obchodování na dluhopisových trzích klesly, a to o 7 %
Čistý zisk za první čtvrtletí nicméně banka dokázala zvýšit meziročně o 13 % na 4,62 miliardy dolarů. I v tomto případě byl oporou Trump, konkrétně důsledek jeho daňové reformy v podobě nižších daní. Sazba daně z příjmu pro byla přitom nižší (24 %), než banka v lednu předpovídala (25 %). Výnosy se zvýšily o zhruba 3 % na 18,9 miliardy USD. Rostly příjmy z drobného bankovnictví, což pro banku představovalo další vzpruhu.
Citigroup podle pozorovatelů tak ukazuje, že velké banky dokážou uprostřed překotného vývoj na akciových trzích inkasovat. Kolísavost na akciích rostla už v únoru po zklamání nad daty z amerického trhu práce. V posledních týdnech brnkal na investiční nervy šéf Bílého domu se svými hrozbami zavést dovozní cla na čínské zboží.
"Tržní podmínky byly letos zatím nevyvážené," zhodnotil dosavadní letošní situaci na trzích generální ředitel Citi Michael Corbat.
Citigroup je čtvrtou největší bankou podle aktiv. Její větší konkurentka ohlásila za první čtvrtletí nárůst zisku o 35 %. I v případě americké bankovní jedničky ho živily nižší daně – a vyšší úrokové sazby v důsledku zpřísnění měnové politiky americké centrální banky.
Výkonnost akcií bank JPMorgan a Citigroup za posledních 5 let:

Zdroje: , BBG, Reuters, Patria.cz