Světové ceny ropy v pondělí rostou okolo 1 procenta na nejvyšší úroveň od konce roku 2014, poháněny prohlubující se ekonomickou krizí ve Venezuele a napětím před rozhodnutím, zda Spojené státy znovu uvalí sankce proti Íránu. Futures na londýnský Brent rostou o 1,0 procenta na 75,62 dolaru za barel, když během seance vystoupaly až na 75,89 dolaru, nejvyšší úroveň od listopadu 2014.Futures na lehkou americkou ropu WTI rovněž poprvé od listopadu 2014 překročily hranici 70 dolarů za barel a posilovaly o 1,1 procenta na 70,50 dolaru za barel.
Cena ropy Brent online (USD/barel):

Analytici varují, že prohlubující se ekonomická krize ve Venezuele, jež se řadí mezi významné světové exportéry ropy, by mohla dále ochromit její produkci a vývoz.
Shannon Rivkin, investiční ředitel australské Rivkin Securities, uvedl, že ceny ropy táhnou vzhůru "rostoucí obavy z ekonomického kolapsu Venezuely a jejího ropného průmyslu plus možné nové sankce vůči Íránu ze strany Trumpovy administrativy".
Produkce ropy ve Venezuele ve srovnání s prvními léty po roce 2000 klesla zhruba na polovinu na pouhých 1,5 milionu barelů denně s tím, jak země nedokázala dostatečně investovat do údržby svého ropného průmyslu.
Vedle starostí ohledně Venezuely bude podle Grega McKennaa, hlavního stratéga trhu ze společnosti AxiTrader "hlavním tématem tohoto týdne ropa a jaderná dohoda s Íránem". Většina hráčů na trhu očekává, že Trump smlouvu skutečně vypoví, řekl.
Cena ropy WTI online (USD/barel):

Írán se zařadil zpět po bok předních světových exportérů ropy v roce 2016 poté, co byly zrušeny mezinárodní sankce výměnou za omezení íránského jaderného programu.
Trump však o upřímnosti úmyslů Íránu pochybuje a hrozí, že od dohody z roku 2015 odstoupí tím, že neprodlouží úlevy od sankcí, které vyprší 12.května. Výsledkem by zřejmě byl výrazný pokles vývozu ropy ze země.