Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost

PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost

20.05.2018 10:50
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Představovat tuto finskou společnost asi není nijak zvlášť nutné. Ikonické mobilní telefony, které na několik let zcela zaplavily nejen evropský trh, prošly rukama většiny z nás. Ne každý však ví, že původně začínala Nokia v úplně jiném odvětví. Patria Finance v rámci cíle nabídnout lokálním investorům možnost obchodovat významné a atraktivní zahraniční cenné papíry "s českou stopou" na domácím trhu a v české koruně, přivádí na trh Free Market pražské burzy celkem 11 nových zajímavých titulů, které Vám těchto dnech na Patria.cz postupně představujeme. Nokia je desátým dílem v tomto seriálu. Samotný projekt dual listingu startuje 22. května. Ve spolupráci pražské burzy s Patrií a členy burzy Wood & Co a Raiffeisen začne být v Praze obchodováno celkem přes 30 atraktivních zahraničních emisí.

Trocha historie úvodem

Celý příběh se začíná v roce 1865, když důlní inženýr Fredrik Ideslam založil ve Finsku závod na výrobu celulózových vláken ze dřeva. Následné otevření druhé továrny v sousedním městě Nokia bylo inspirací pro nový název společnosti. Přes investici do gumáren, které vyráběly mimo jiné izolační vrstvy na kabely, se Nokia zakousla do elektrotechnického průmyslu a už se nepustila. Následovaly přijímače i vysílače radiového signálu, počítače i televize. Další přelom přišel v roce 1981, když Nokia akvírovala společnost Mobira. Na ní pak management postavil vlajkovou loď celého byznysu – mobilní telefony. Ne zbytečně se však říká, že pýcha předznamenává pád. Příchod chytrých dotykových telefonů bohužel společnost podcenila a tržní podíl se jí rozplynul pod rukama. Pokusů oživit mobilní telefony Nokia bylo ještě několik, avšak o úspěchu se nedá hovořit. Navzdory tomu je finská společnost nadále globálním lídrem v přenosu radiového signálu, jehož technologie používáme každý den bez toho, abychom si to uvědomovali.

Vysílače jádrem podnikání

V roce 2016 došlo k akvizici konkurenčního Alcatel Lucent, což téměř zdvojnásobilo celkové tržby. Ty se v roce 2017 usadily na 23 mld. EUR, přičemž jejich gros (90 %) vytvářejí přijímače a vysílače signálu. Zbytek jsou licence na výrobu mobilních telefonů, které si pod svá křídla od Microsoft Mobile vzala finská společnost HMD Global. Tržby můžeme dále segmentovat na samotné fyzické přijímače a vysílače (40 % celkových tržeb), služby s nimi spojené (25 %) a nakonec nutnou softwarovou nadstavbu (25 %). Odhlédneme-li od licencí, jednotlivé divize jsou co do profitability poměrně vyrovnané a jejich provozní marže se pohybuje mezi 7 až 9 %. Přes optiku geografické segmentace mají největší váhu Evropa (30 % tržeb) a Severní Amerika (30 %). Za zmínku stojí ještě Čína s 10 %.

 

Slušná dividenda pomáhá k 15% zhodnocení

Nokia přitančila na burzovní parket v Helsinkách na začátku 90. let. Jelikož původní upisovací cena byla jen 0,12 EUR, můžeme dnes konstatovat až 3 700% návratnost investovaného kapitálu. Průměrný roční výkon tak dosahuje 15 %. Nutno však říci, že akcie už viděly lepší časy. V době největšího boomu technologických titulů dosahovala cena až 40 EUR, odkud se postupně vrátila až na současných 5,3 EUR. Posledních pár let nebylo pro Nokii nejlepších a svým akcionářům bohužel nenabídla vyšší výnosy. Proč tomu tak je, si řekneme v dalším odstavci. Určitou kompenzací jsou dividendy, jejichž výnos se i díky nízké ceně akcií pohybuje kolem 3,5 %. Po přičtení této složky výnosu přinesly akcie Nokia zhodnocení za posledních 5 let přibližně 120 %, neboli 15 % ročně.

Nová 5G technologie a geopolitika znamenají novou příležitost 

Současný bolehlav pro Nokii představuje levnější čínská konkurence, jmenovitě společnosti Huawei a ZTE, které ji dokážou podstřelit na prodejních cenách díky nižším výrobním nákladům a výhodnému financování ze strany tamní vlády. Před pár lety zároveň skončila poslední vlna rozvoje telekomunikačních sítí, které přešly na technologii 4G. Momentálně se nacházíme v jakémsi limbu, které by však mohlo již brzo skončit. Mobilní operátoři se totiž již v tomto roce chystají začít testovat přenosové soustavy postavené na technologiích 5G. Výhod proti předešlé generaci je mnoho. Rychlejší datové toky, větší spolehlivost a kratší odezva. To vše ocení jak běžní spotřebitelé, tak korporace, které mají svá data uložená na vzdálených serverech a potřebují rychle přenášet obrovské množství informací. K tomu všemu existuje v dnešní geopolitické situaci možnost, že čínští konkurenti budou z trhu vyšachováni kvůli obavám ze špionáže pro jejich vládu. Náznaky toho jsme mohli pozorovat v předešlém roce. Americká administrativa tehdy doporučila neprodávat mobilní telefony od Huawei. ZTE se pro změnu dostalo do hledáčku vlády nedávno, když mu regulátoři odepřeli aktivitu v podstatě na celém americkém trhu. Zmírnění přetlaku na trhu by Nokii zajisté prospělo. Suma sumárum jsou její akcie na míru dělané pro investory, kteří mají rádi technologický sektor a nebojí se trochu riskovat. Jako dodatečný bonus je navíc čeká příjemný tok hotovosti z dividend.

 
 

Čtěte více:

PŘIVÁDÍME: Borussia Dortmund. Německý velkoklub nabízí špičkovou a výdělečnou přestupovou politiku i atraktivní valuaci
11.05.2018 17:26
Borussia Dortmund je jedním z hlavních tahounů německého fotbalu již c...
PŘIVÁDÍME: PKN Orlen. Největší rafinerská společnost ve střední Evropě s příslibem mírně rostoucí dividendy
13.05.2018 10:11
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. je polskou veřejně obchodovanou ener...
PŘIVÁDÍME: OTP Bank. Regionální hráč s rostoucími čistými zisky
12.05.2018 10:02
OTP Bank je největší maďarská banka poskytující retailové i korporátní...
PŘIVÁDÍME: MOL. Regionální ropný obr se stabilně rostoucí dividendou
14.05.2018 17:43
MOL Group patří mezi největší veřejně obchodovatelné společnosti se za...
PŘIVÁDÍME: Nestlé. Globální hráč se stabilním příjmem
15.05.2018 17:12
Společnost Nestlé je největším výrobcem potravin a nápojů na světě, ob...
PŘIVÁDÍME: Heineken. Je libo diverzifikaci do spotřebního sektoru?
16.05.2018 18:02
Heineken je druhou největší pivovarnickou skupinou na světě a evropsko...
PŘIVÁDÍME: Unilever. Provází nás životem. Investorovi nabízí nejen stabilní dividendu
17.05.2018 17:56
Mnozí znají počátek Unilever jako jednoduché spojení britských výrobc...
PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
18.05.2018 18:28
Skanska je jedním z předních světových stavbařů a developerů se zaměře...
PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
19.05.2018 10:07
Severská průmyslová ikona má za sebou velmi pohnutou historii. Značka ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y