Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
PŘIVÁDÍME: Nestlé. Globální hráč se stabilním příjmem

PŘIVÁDÍME: Nestlé. Globální hráč se stabilním příjmem

15.05.2018 17:12
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Společnost Nestlé je největším výrobcem potravin a nápojů na světě, obsahuje více než 2000 značek a denně prodá přes miliardu výrobků. Patria Finance v rámci cíle nabídnout lokálním investorům možnost obchodovat významné a atraktivní zahraniční cenné papíry "s českou stopou" na domácím trhu a v české koruně, přivádí na trh Free Market pražské burzy celkem 11 nových zajímavých titulů, které Vám těchto dnech na Patria.cz postupně představujeme. Nestlé je pátým dílem v tomto seriálu po Borussii, OTP, PKN Orlen a MOL. Samotný projekt dual listingu startuje 22. května. Ve spolupráci pražské burzy s Patrií a členy burzy Wood & Co a Raiffeisen začne být v Praze obchodováno celkem přes 30 atraktivních zahraničních emisí. 

Historie této švýcarské společnosti sahá až do poloviny devatenáctého století, kdy nezávisle na sobě vznikly dva podniky zabývající se výrobou kondenzovaného mléka (Anglo-Swiss Condensed Milk), respektive mléčné čokolády (Nestlé). Pozdější fúze a přechod pod jednu značku Nestlé předznamenala raketový růst společnosti, který se posléze nesl v podobném duchu – akvizice populárních značek potravin na dosud neobsazených trzích.

0

STRATEGIE A HOSPODAŘENÍ:

Dnes Nestlé s přehledem dominuje trhu s rychloobrátkovým zbožím. Roční tržby dosahují 90 mld. švýcarských franků (dále jen CHF) a tržní kapitalizace dokonce ohromujících 240 mld. CHF. Společnost zaměstnává až 323 tisíc lidí v 189 zemích světa, kteří se starají o portfolio čítající 1 200 značek. Primárním trhem pro akcie je Švýcarsko.

Našinci budou jistě znát produkty pod značkami Maggi, Nescafé, Nestea, Granko, Lentilky, Hašlerky, KitKat a především čokolády Orion. Již dávno však neplatí, že by se tržby Nestlé opíraly hlavně o prodej čokolád a sušenek. Stěžejní jsou již delší dobu nápoje (20 % celkových tržeb), dochucovadla (15 %) a mléčné výrobky (také 15 %). Do popředí se však v posledních pár letech dostávají krmiva pro domácí mazlíčky (15 % celkových tržeb). Rázné tempo má i zdravá výživa (17 %) s tím, jak se mění stravovací návyky ve vyspělých zemích. Co se týče geografických regionů, ty jsou v tržbách zastoupeny relativně vyrovnaně.

0
Nestlé můžeme bez váhání zařadit mezi burzovní veterány. Na švýcarský parket společnost nakráčela v dubnu 1995 s cenou 11,1 CHF. Při dnešní ceně pohybující se kolem 77 CHF to znamená 600% zhodnocení investice pro prvotní akcionáře. To se sice vzhledem k časovému měřítku možná nezdá zas tak moc, nicméně nesmíme opomínat fakt, že se jedná o defenzivní a nízkorizikový titul. To podtrhuje také jeho vývoj během poslední finanční krize. Nestlé v té době ztratilo v nejhlubším bodě propadu jen 20 % hodnoty, zatímco index švýcarské burzy až 50 %. Stabilní příjem hotovosti navíc umožňuje Nestlé pravidelně navyšovat dividendu, jejíž výnos je nyní na 3 %. Budeme-li se tedy odrážet od celkového výnosu (dividendy + zhodnocení akcií), tak společnost Nestlé vrátila svým akcionářům od vstupu na burzu 940 % jejich počátečního investovaného kapitálu.

Bohužel, vzhledem ke geografickému a produktovému průniku, je již jen málo míst, kam může Nestlé ještě prudce expandovat. Meziroční růst tržeb proto v posledních kvartálech osciluje kolem 0 %, nicméně v průběhu tohoto roku očekávají trhy mírné oživení. Nestlé totiž nepolevuje v menších iniciativách, při kterých hledá nové způsoby, jak ze své vyladěné globální distribuční sítě vytěžit co nejvíc. Příkladem budiž nedávno oznámená dohoda s kavárnami Starbucks, dle které bude Nestlé distribuovat Starbucks kávu a čaj, a také ji bude nabízet jako náplň do kapslí svých populárních kávovarů Nespresso.

Ve světle těchto skutečností je primární strategií managementu plně se věnovat rozvoji divize zdravé výživy, která se těší ze širších marží. V spolupráci s osekáním nákladů by se měla provozní marže společnosti jako takové dostat do konce roku 2020 až do intervalu 17,5 až 18,5 %, přičemž v roce 2016 byla na 16 %. Zlepšená profitabilita pojistí přítok hotovosti do společnosti, která může být využita pro výplatu dividend. Ty jsou spolu se zpětným odkupem akcií určitě hlavním lákadlem tohoto akciového titulu, a proto jej ve svém portfoliu ocení zejména konzervativnější hráči, kteří preferují současnou hodnotu, před příslibem budoucího růstu.

 
 
 
 
 

Čtěte více:

PŘIVÁDÍME: Borussia Dortmund. Německý velkoklub nabízí špičkovou a výdělečnou přestupovou politiku i atraktivní valuaci
11.05.2018 17:26
Borussia Dortmund je jedním z hlavních tahounů německého fotbalu již c...
PŘIVÁDÍME: PKN Orlen. Největší rafinerská společnost ve střední Evropě s příslibem mírně rostoucí dividendy
13.05.2018 10:11
Polski Koncern Naftowy Orlen S.A. je polskou veřejně obchodovanou ener...
PŘIVÁDÍME: OTP Bank. Regionální hráč s rostoucími čistými zisky
12.05.2018 10:02
OTP Bank je největší maďarská banka poskytující retailové i korporátní...
PŘIVÁDÍME: MOL. Regionální ropný obr se stabilně rostoucí dividendou
14.05.2018 17:43
MOL Group patří mezi největší veřejně obchodovatelné společnosti se za...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.08.2019
8:11Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
16.08.2019
22:01Wall Street končí divoký týden růstem
17:54Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
17:31Summary: Applied Materials se popral s těžkým kvartálem
17:17Na trzích se v závěru bouřlivého týdne šíří optimismus
16:33OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok
15:31Nvidia (+7 %) na prahu dalšího růstu (komentář analytika)  
14:32Fat finger či splašené algoritmy? Erste krátkodobě ztrácela 5 %, podobně další evropské banky
13:12Perly týdne: Dramatická změna trhu s ropou, prezident chce koupit Grónsko, u nás stravenková revoluce
12:41Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
12:15ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:56Vyšetřovatel obvinil firmu GE z podvodu většího než Enron
10:47Trumpovo znovuzvolení je vydáno na pospas zpomalující ekonomice
10:19Ceny průmyslových výrobců v červenci zpomalily růst na 2,1 %
9:11Rozbřesk: ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?
8:59Evropské burzy mohou po náročném týdnu otevřít v plusu  
8:32Trump: Trhy se zhroutí, pokud mne znovu nezvolíte. Nemáte jinou možnost
6:19Akcie ohrožené konzumním vrcholem
15.08.2019
22:01Americké akcie ve čtvrtek přešlapovaly na místě
17:56Mankiw: Phillipsova křivka stále číhá za rohem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data