Vliv ropného kartelu OPEC se opět dostává do popředí poté, co napětí na blízkém východě je v trhu již zcela započteno. Ropný kartel totiž dal na vědomí, že je velmi flexibilní co se týče vyrovnání výpadku produkce Iránu a Venezuely. Výbušnou směs pak dotvořila poslední příměs z dílny amerických těžařů, kteří opět zvýšili svou aktivitu.
Probouzející se medvědi vystrašili silně býčí spekulanty na tolik, že uzavíráním svých dlouhých sázek rychle vymazaly značné zisky, které ropa několik týdnů střádala. Americký petrolejářský institut API, předskokan oficiálních výsledků EIA, poukázal na silný růst zásob surové ropy a ropných produktů, což už bylo jen třešničkou na dortu. Lehká americká ropa tak odevzdala téměř 10 % ze svých maxim.
USOil: WTI proletěla celou šíří trendového kanálu a svůj volný pád zakončila přesně na jeho spodní hranici. Návrat na vyšší hodnoty zhatila silná rezistence na úrovni 68 dolarů za barel. Ropa tak dál zůstává při spodní hranici trendového kanálu a nebezpečně koketuje s touto trendovou linií.

Preferovaný scénář: Short pozice. Blížící se zasedání OPEC bude po dlouhé době působit spíše proti dalšímu růst. Důvodem je diskuse ohledně uvolnění těžebních limitů a postupného navyšování produkce. Pokud cena ropy vybočí mimo trendový kanál, mohl by následovat další pohyb jižním směrem k hranici technické podpory na úrovni 63 resp. 60 dolarů za barel.
Alternativní scénář: Long pozice. V případě, že se cena ropy odrazí od spodní hranice trendového kanálu, mohl by následovat návrat k jeho horní hranici, tak jak nám to WTI maluje od února letošního roku. Na této cestě je ovšem třeba překonat několik silných rezistencí. Ta první, kterou už ropa testovala, je na hodnotě 68 a druhá dolarů za barel na úrovni posledního maxima 72,7 dolarů za barel.