Komentář: Nové aktivní vrty rostou v Americe jako houby po dešti a je jich nejvíce od roku 2015. Mimo jiné se v té době i WTI vydala hledat svoje více jak desetileté minimum a rok 2015 uzavírala poblíž 30 dolarů za barel. Obrovská produkce amerických těžařů už začíná pomalu narážet na logistické omezení a zásoby se začínají opět hromadit. Výsledkem tak je, že rozdíl mezi lehkou americkou ropou WTI a severomořskou ropou brent přesáhl 10 dolarů. Důležité pro další vývoj ceny ropy bude v nadcházejících dnech zasedání členů ropného kartelu OPEC, na kterém se bude jednat o uvolnění těžebních limitů. Jak rychle nebo jak výrazně rozvolní OPEC své stávající limity je otázka za milion, na jejíž odpověď si budeme muset ještě chvíli počkat.
USOil: Včerejší report stavu zásob ukázal na jejích výrazný nárůst, což v tomto ročním období není zcela běžné. Výsledkem tak byl pokles cen ropy pod 65 dolarů. Dnes už je ropa opět o něco výše. Nicméně v delším srovnání je cítit určitý tlak, který akciím brání v umazání větších ztrát, které v poslední době WTI nabrala.

Preferovaný scénář: Long pozice. WTI narazila na spodní hranici trendového kanálu, který ji úspěšně brání v dalších ztrátách. Čekáme, že propad o více jak 11 % bez dílčí korekce může část spekulantů interesovat a pomůže tak nasměrovat ropu zpět do středu trendového kanálu. Pro tento scénář také mluví ukazatel RSI, který směřuje vzhůru a potvrzuje nákupní signály.
Alternativní scénář: Short pozice. Nejistota ohledně těžebních limitů kartelu OPEC může působit na ceny ropy negativně. Navíc geopolitická rizika spojená se Íránem a Venezuelou už pomalu vyčpěla, a tak ani zde není býčí sentiment zcela na místě.