Komentář: Včerejší report ohledně stavu zásob, který ukázal jejich masivní čerpání (-12,6 mil. barelů), by za normálních okolností trh přijal jako jednoznačně pro-růstovou informaci. Nicméně reakce byla velmi vlažná, načež následující zpráva v pozdních hodinách ohledně uklidnění situace v Libyi, byla naopak velmi divoká. WTI během krátké chvíle ztratila přes pět procent a severomořská ropa brent dokonce přes sedm. Další připravovaná sada cel mezi Čínou a USA pomalu odmazává dlouhé spekulativní pozice a ropa tak stěží hledá pevnou půdu pod nohama. S jistotou teď můžeme tvrdit, že minimálně jeden člověk může být s vývojem ohledně ropy spokojený, a to Donald Trump. Ten neskrývá svůj zájem dostat ceny ropy níže, aby dostál svým volebním slibům a vylepšil si reputaci u budoucích voličů. Dnes dokonce přišla zpráva, že Trump telefonicky lobboval u Saúdů za vyšší produkci ropy.
USOil: Obchodování posledních dnů určitě nelze považovat za jedno z klidnějších. Včera večer lehká americká ropa předvedla největší pád za poslední dva roky, když ztratila bez mála 4 dolary. WTI se zatím stále daří ctít trendový kanál, ve kterém se od začátku letošního roku svorně sune vstříc vyšším cenám. Nicméně v tuto chvíli to spíš vypadá na test spodní hranice toho kanálu.

Preferovaný scénář: Short pozice. Naše očekávání se kryje s přáním amerického prezidenta, kdy v krátkodobém horizontu vidíme spíše další pokles cen americké lehké ropy. Tím, že WTI protnula silnou technickou podporu na hodnotě 72 dolarů, si otevřela prostor k dalším ztrátám, které by se mohly zastavovat o další technickou podporu na hodnotě 68,30 dolarů za barel. U této úrovně už pomalu bude ropa narážet i na spodní hranici kanálu, kde by se mohly opět začít formovat nákupní signály.
Alternativní scénář: Konsolidace. Stále omezená produkce ze strany zemí jako Venezuela či Irán, může tlumit přílišné výprodeje. V takovém případě by ropa mohla jít spíše stranou v úzkých mantinelech 72 – 70 dolarů za barel.