Valná hromada petrochemického holdingu Unipetrol dnes schválila vytěsnění zbylých minoritních akcionářů firmy. Návrh podal majoritní vlastník, polská skupina PKN Orlen. Cílem firmy je stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy. Kdy přesně se tento krok uskuteční, zatím není známo.
PKN Orlen v Unipetrolu před dnešní valnou hromadou vlastnil více než 94 procent akcií. V květnu oznámil, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu.
Část minoritních akcionářů s nabízenou cenou 380 korun za akcii nesouhlasí. Už dříve avizovali, že v případě vytěsnění podají na polskou firmu žalobu. "Jsme přesvědčeni, že férová cena akcií Unipetrolu je vyšší než těch 380 korun. Doložíme to znaleckým posudkem. Jejich hodnotu reálně vidím mezi 450 až 500 korunami," řekl v pondělí ČTK Tomáš Hájek, který podle svých slov zastupuje asi 300 akcionářů dohromady vlastnících zhruba 1,3 procenta akcií Unipetrolu.
Z akcionářů, které zastupuje, se podle něj plánuje přidat k žalobě o dorovnání přes 200 lidí. Ve shodě s Hájkem jedná například londýnská firma Petrus Advisers. Na dnešní valné hromadě navrhl Hájek v protinávrhu cenu 450 korun za akcii. Dnes odpoledne se na pražské burze prodávaly akcie firmy za zhruba 381 korun. Ještě na začátku roku 2017 byla jejich cena pod 200 korunami.

Unipetrol je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Součástí PKN Orlen je společnost od roku 2005. Čistý zisk Unipetrolu loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy Kč, tržby stouply o 39 procent na 122,5 miliardy Kč.
Jak šel čas s Unipetrolem:
Společnost Unipetrol byla do obchodního rejstříku zapsána v únoru 1995. Součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě je firma od roku 2005. Privatizace Unipetrolu patřila k nejkontroverznějším a nejdiskutovanějším prodejům státního majetku.
Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Unipetrol je jediným zpracovatelem ropy v ČR, jedním z nejdůležitějších výrobců plastů a vlastníkem největší sítě čerpacích stanic (Benzina). V oboru rafinérské a petrochemické výroby je významným hráčem i ve střední a východní Evropě.
Skupinu do loňska tvořila především Česká rafinérská s rafinériemi v Litvínově a Kralupech nad Vltavou a společnost Unipetrol RPA, která je předním českým producentem v oblasti rafinérských, petrochemických a agrochemických surovin (zkratka RPA znamená rafinérie, petrochemie, agrochemie). Česká rafinérská loni k 1. lednu zanikla, Unipetrol ji sloučil s Unipetrol RPA. Již dříve s ní sloučil další dceřinou společnost Benzina. Do skupiny patří například i společnosti Paramo Pardubice, Spolana, Butadien Kralupy a několik dalších.
Skupina Unipetrol patří v Česku k největším firmám z hlediska obratu. Stabilně patří do první desítky žebříčku Czech Top 100 podle tržeb. Základní kapitál dosahuje 18,133 miliardy korun. Holdingu v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o polovinu na 3,2 miliardy korun. Vliv mělo pojistné plnění, které vylepšilo výsledky loni. Tržby podniku se snížily o 4,5 procenta na 58,3 miliardy korun. Za samotné druhé čtvrtletí čistý zisk klesl meziročně téměř o pětinu na 2,9 miliardy korun. Čtvrtletní tržby se proti loňsku téměř nezměnily, firma utržila 31,1 miliardy korun.
Loni Unipetrol dosáhl rekordního čistého zisku 8,7 miliardy korun. Meziroční růst činil devět procent. Tržby stouply proti roku 2016 o 39 procent na 122,5 miliardy. K dobrým výsledkům podle společnosti pomohly stav ekonomiky, vyšší využití výrobní kapacity, ale i příjmy z pojištění za havárie v roce 2015.
V srpnu 2015 výbuch a požár v chemickém areálu Záluží u Litvínova poničily etylenovou jednotku Unipetrolu. Při havárii se musel v areálu odstavit celý provoz petrochemie. Škody vyčíslil podnik na 13,4 miliardy korun.
Předloni v červnu koupil Unipetrol od polské firmy Anwil, kterou rovněž vlastní PKN Orlen, po deseti letech zpět neratovickou chemičku Spolana za jeden milion eur (zhruba 27 milionů Kč).
Firma v červnu 2016 zahájila u Litvínova na Mostecku výstavbu nové polyetylénové jednotky. Náklady na největší investici v českém petrochemickém průmyslu jsou 8,5 miliardy korun, stavba má být dokončena do konce letošního roku.
Počátkem letošního roku společnost PKN Orlen oznámila, že uspěla se svou nabídkou na odkup menšinových podílů v Unipetrolu. Podíl PKN v Unipetrolu stoupl na více než 94 procent z dřívějších zhruba 63 procent. V květnu PKN Orlen avizoval, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Cílem je stáhnout akcie Unipetrolu z pražské burzy.
Dozorčí rada společnosti letos v březnu odvolala předsedu představenstva firmy Andrzeje Modrzejewského. Ve funkci ho nahradil Krzysztof Zdziarski. Modrzejewski skončil také jako generální ředitel Unipetrolu.