Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fidelity International: Kdo asi přijde po Draghim?

Fidelity International: Kdo asi přijde po Draghim?

30.08.2018 15:27
Autor: Redakce, Patria.cz

V říjnu 2019 by měl současný president ECB Mario Draghi opustit svou pozici v Evropské centrální bance a s blížícím se rokem 2019 se téma nástupnictví stává aktuálnějším. V tuto chvíli není jasný hlavní kandidát na tuto pozici a není ani striktně dáno, že by se měli střídat prezidenti ze severní a jižní Evropy. Důležitější je kvalita kandidáta, tvrdí společnost Fidelity International.

Až donedávna byl za hlavního favorita na pozici šéfa ECB považován prezident německé Bundesbank Jens Weidmann. Tento předpoklad však byl zpochybněn tím, jak se německá vláda stále víc zajímá o získání důležitých pozic v Evropské komisi. Zdá se, že německá kancléřka Merkelová upřednostňuje německého předsedu Evropské komise před prezidentstvím ECB. Význam této role se, jak dokazuje nedávné postavení Jean-Claude Junkera v obchodních jednáních s Trumpem, ještě zvýšil. V případě, že by obchodní válka ještě více eskalovala, má Německo v sázce mnoho.

Mezi další kandidáty na vedení ECB patří Benoit Coeuré. Francouzský člen výkonné rady ECB je považován za silného kandidáta a má podporu i v rámci ECB. V médiích jsou poslední dobou stále víc slyšet jeho názory na jestřábí monetární politiku. Podporuje odstranění stimulů monetární politiky. Názory pana Coeuréa i dalších potenciálních kandidátů by však měly být brány s rezervou, protože politika ECB bude i nadále řízena na základě makroekonomických dat.

Podle minulých zkušeností v ECB i v jiných bankách spočívá hlavní role prezidenta v pomoci Radě dosáhnout konsenzu. Ty vyhrocenější názory a chování jsou uhlazeny a posouvají se směrem ke střednímu proudu. Prezident ECB navíc jedná jménem ECB a eurozóny, nikoli jménem či zájmem jedné země. Takže jde opět hlavně o dosažení rozhodnutí, která vyhovují většině.

„Pokud jde o měnovou politiku, očekáváme další, postupné zpřísnění, dokud bude ekonomický výhled pokračovat současným směrem. Oživení v eurozóně stále panuje, ačkoliv jsou zde drobné známky inflačních tlaků. Na rozdíl od FEDu se ECB soustředí výhradně na inflaci, což znamená, že bude muset velmi opatrně jednat a udržovat gradualistický přístup k omezování monetární politiky,“ shrnuje Andrea Ianelli, investiční ředitel ve společnosti Fidelity International.

Analytici Fidelity International se domnívají, že evropské trhy s nástroji s investičním stupněm by měly být za těchto podmínek i nadále podporovány a měly by nabízet atraktivní kombinaci rizika a výnosu těm investorům, kteří chtějí alternativu k hotovosti.

„Volatilita zůstane zvýšená a navzdory rostoucí politické nejistotě uvnitř i vně eurozóny zůstávají makroekonomické a korporátní fundamenty v dobré kondici. Vidíme jen nepatrné náznaky nového zadlužování mezi evropskými společnostmi, což je vítané znamení pro investory do úvěrů. Navíc, i když se na konci roku 2018 zastaví nové nákupy v rámci kvantitativního uvolňování, Evropská centrální banka bude i nadále silně zapojena do trhu prostřednictvím reinvestování cenných papírů s blížící se splatností,“ shrnuje Andrea Ianelli ze společnosti Fidelity International.

 

Čtěte více:

Draghi chtěl Itálii zachránit, může ale skončit jako Greenspan
06.06.2018 12:17
Mario Draghi měl zachránit celou eurozónu a hlavně italskou ekonomiku....
Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
18.06.2018 15:54
„Nejde jen o to, že Itálie je zemí v hlubokých problémech. Její chaoti...
ECB: Evropskou ekonomiku nejvíce ohrožují obchodní bariéry
10.07.2018 8:25
Největší hrozbu pro evropskou ekonomiku teď představují nové obchodní ...
Pimco: Nepříjemný evropský budíček, ECB již další záchranu nemusí zvládnout
16.07.2018 14:00
Investiční společnost Pimco nedávno zveřejnila svůj nový dlouhodobý vý...
ECB nepřekvapila: Sazby zůstávají, plán vypnout QE potvrzen
26.07.2018 13:55
Evropská centrální banka dnes podle očekávání nezměnila nastavení úro...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
12:00PepsiCo Inc (06/20 Q2)