S akciemi petrochemického holdingu se bude na pražské burze naposledy obchodovat v úterý 25. září. S účinností od následujícího dne budou vyřazeny z obchodování. Důvodem je rozhodnutí valné hromady společnosti o nuceném přechodu akcií na hlavního akcionáře, tedy takzvaném vytěsnění akcionářů. Burza cenných papírů Praha proto uvedenou emisi akcií vyřadí z obchodování.
Valná hromada schválila vytěsnění zbylých minoritních akcionářů firmy 28. srpna. Návrh podal majoritní vlastník, polská skupina . Cílem firmy bylo právě stažení akcií z pražské burzy.
Polská skupina v před valnou hromadou vlastnila více než 94 procent akcií. Tento podíl se jí podařilo nabýt z dřívějších zhruba 63 procent prostřednictvím dřívější nabídky na odkup menšinových podílů v .
V květnu polská skupina oznámila, že hodlá od menšinových akcionářů koupit zbývajících 5,97 procenta akcií. Firma uvedla, že za každou akcii nabídne 380 Kč, tedy stejnou částku jako při předchozím odkupu. Část minoritních akcionářů s nabízenou cenou 380 korun za akcii nesouhlasila. Ti také již předtím avizovali, že v případě vytěsnění podají na polskou firmu žalobu.
Akcie se dnes v 10:38 obchodovaly slabší o 0,77 % na 386 Kč.
je v Česku jediným zpracovatelem ropy, vlastní největší síť čerpacích stanic Benzina a je jedním z nejvýznamnějších výrobců plastů. Skupinu do loňska tvořila především Česká rafinérská s rafinériemi v Litvínově a Kralupech nad Vltavou a společnost RPA, která je předním českým producentem v oblasti rafinérských, petrochemických a agrochemických surovin (zkratka RPA znamená rafinérie, petrochemie, agrochemie). Česká rafinérská loni k 1. lednu zanikla, ji sloučil s RPA. Již dříve s ní sloučil další dceřinou společnost Benzina. Do skupiny patří například i společnosti Paramo Pardubice, Spolana, Butadien Kralupy a několik dalších.
Čistý zisk loni stoupl o devět procent na rekordních 8,7 miliardy Kč, tržby stouply o 39 procent na 122,5 miliardy Kč.
Vývoj akcií zachycuje graf níže a jeho vývoj v porovnání s indexem PX (červeně) graf pod ním. Od začátku letošního roku titul přidává zhruba 2,4 %. Historicky nejvyšší hodnoty dosáhl v pátek (389 Kč/akcii), na průběžné rekordní maximum se vyhoupl dnes dopoledne (390,00 Kč/akcii).
„Pravděpodobně rostou sázky na to, se Tomáši Hájkovi povede vysoudit víc než navrhovaných 380 CZK,“ říká makléř Patria Finance Martin Kycelt. Hájek na konci srpna uvedl, že zastupuje asi 300 akcionářů dohromady vlastnících zhruba 1,3 % akcií Unipetrolu.

Do obchodního rejstříku byla společnost zapsána v únoru 1995. Součástí polské skupiny , která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě je firma od roku 2005.