Americká společnost převezme za 1,83 miliardy eur italský módní dům Versace. Firmy to uvedly v dnešním společném prohlášení, a potvrdily tak spekulace tisku. Věhlasný podnik se tak stane zatím poslední italskou firmou, která přejde do zahraničních rukou.
Michael Kors převezme všechny akcie Versace a platit bude kombinací hotovosti, dluhu a svých akcií. Michal Kors Holding se zároveň přejmenuje na Capri Holdings.
Akcie klesají v předburzovní fázi poté, co ve včerejším závěru na Wall Street umazaly 8,2 %. Dnešní ztráty v premarketu ale postupně snižují
Vývoj akcií americké společnosti za posledních 5 let k 24. září ukazuje graf níže:


, známý svými koženými taškami, se netají ambicí rozšiřovat své portfolio o další luxusní značky. Loni koupil za 1,2 miliardy dolarů britského výrobce obuvi Jimmy Choo.
Legendární italskou módní značku založil v roce 1978 Gianni Versace, který byl před 21 lety zavražděn. Rodinnou firmu od té doby vedla jeho sestra a múza Donatella, zastávala dvojí funkci hlavní návrhářky a zástupkyně šéfa společnosti. Jak ona, tak její bratr Santo a dcera Allegra by měli působit ve společnosti i po prodeji.
Po smrti Gianniho čekaly firmu těžší časy, problémy jí připravil pokles poptávky v období hospodářské krize. Versace zavedl úsporná opatření a po celém světě rušil pracovní místa. Nyní se stejně jako jiné luxusní módní značky těší z asijského boomu, poptávka je silná hlavně v Číně. Versace čelí konkurenci rivala Louis Vuitton, který patří francouzskému luxusnímu koncernu LVMH, a dalším luxusním módním značkám jako je Gucci nebo Prada.
V roce 2017 vykázala firma díky snížení nákladů a obměně kolekcí opět zisk ve výši 15 milionů eur. Obrat se vyšplhal na 686 milionů eur. Šéf firmy Jonathan Akeroyd v červnu uvedl, že koncern usiluje v krátkodobém horizontu o obrat ve výši jedné miliardy eur.
Michael Kors míří výše. Roční tržby Versace chce zvýšit na 2 miliardy USD, což je více než dvojnásobek oproti současnosti, uvedla americká firma v dnešním sdělení. Počet obchodů chce celosvětově zvýšit na 300 ze zhruba 200 a také chce urychlit vývoj prodeje přes internet. Tržby z prodeje doplňků a obuvi by chtěl Kors mít na 60 % celku. jejich podíl nyní celkově dosahuje 30 % tržeb. Pro firmu, kterou milovníci módy znají hlavně díky kolekcím pret-a-porter, tedy produktům ve standardních konfekčních velikostech, to je ambiciózní plán, podotýká Bloomberg.
Versace na burze není. Poté, co v roce 2014 odkoupila 20procentní podíl ve Versace americká investiční společnost Blackstone, zvažovala milánská firma vstup na burzu. Finanční injekce ve výši 150 milionů eur tehdy měla zaplatit nejen expanzi do zámoří, ale pomoci právě i s veřejnou nabídkou akcií. Jonathan Akeroyd ale počátkem tohoto roku sdělil, že s ní nespěchá.
Zdroje: ČTK, Bloomberg