Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investiční nadšení kolem jedné americké uklízečky

Investiční nadšení kolem jedné americké uklízečky

27.6.2018 18:43

Akcie společnosti iRobot si od dubnového zveřejnění posledních čtvrtletních čísel připisují více než 30 %. Tržby totiž rostly o 29 %, zisky na akcii o 27 %. Obojí nad očekáváním, obojí taženo celosvětově silnou poptávkou po Roombě – robotických vysavačích této společnosti, které generují většinu tržeb a zisků. Podívejme se na tuto firmu a její akcie, které nyní budí v řadě investorů nadšení, detailněji.

Akcie iRobotu se začaly zvedat někdy v polovině roku 2016 a vrchol optimismu byl dosažen v polovině roku následujícího. Pak přišel sešup. Zmíněná povýsledková rally je tak sice hezká, ale na předchozí maxima akcii stále nedostala. Což je možná dobře, protože to alespoň teoreticky zvyšuje naději, že tu je ještě nějaká, v růstu skrytá, hodnota. Na povídku se podíváme, ale nejdříve pár čísel shrnutých v následující tabulce od Morningstar.
0

Kulaté robotické vysavače a další produkty firmy dokázaly za poslední roky generovat 15% růst tržeb, 23% růst zisků, 15% růst provozního toku hotovosti a 11% růst volného toku hotovosti (toho, co zbylo po investicích). Toto volné cash flow je ale hodně rozházené a fluktuovalo mezi 17 a 105 miliony dolarů. Detailnější pohled na tok hotovosti ukazuje, že k této volatilitě přispívá hlavně obvyklý podezřelý - pracovní kapitál, a zejména pohledávky.

Pokud bychom vzali průměr volného cash flow za posledních pět let (50 milionů dolarů) a očekávali, že to samé bude firma generovat v budoucnu, hodnota vlastního jmění by se pohybovala kolem 536 milionů dolarů. Kapitalizace je ovšem na 2,1 miliardách dolarů, takže můžeme říci, že standard minulých let „ospravedlňuje“ jen asi její čtvrtinu. Na její plné ospravedlnění by oněch 50 milionů dolarů nesmělo stagnovat, ale muselo by růst tak, že do sedmi let by se nafouklo čtyřikrát (25% růst ročně). Pak by se růst postupně snížil na 2 %.

Nyní ona povídka: iRobot uznává, že mu roste konkurence, ale poukazuje na to, že Roomba má stále 62% podíl na trhu. K tomu je celková penetrace trhu robotickými vysavači stále malá a 13 milionů domácností vlastnících Roombu v USA by se prý v delším období mohla nafouknout na deseti násobek. A to možná není to největší eso v rukávu managementu firmy. Ten totiž na konferenci hovořil o robotickém vytírači Braava. Jeho prodeje rostly v roce 2017 o 65 %, i když z velmi nízké báze. V Q1 2018 rostly tržby tohoto produktu o 35 %.

CEO Colin Angle tvrdí, že poptávka reaguje na investice do reklamy, což se potvrdilo i v USA. Na trhu totiž stále panuje široká neznalost produktů robotických uklízeček a jejich výhod. Braava by navíc měla být mnohem levnější než Roomby (základní model se v USA nabízí za 169,99 USD). Prodeje těchto přístrojů pak sebou nesou následnou poptávku po jejich spotřebních částech.

Suma sumárum: Akcie je nyní naceněná trhem na poměrně razantní dlouhodobý růst, který převyšuje standard růstu tržeb posledních let. Firma má pár dobrých karet v rukávu, zajímavý bude zejména vývoj kolem onoho vytírače. Já jsem ale poměrně skeptikem ohledně nahrazování klasických vysavačů podobnými roboty. Spíše půjde o doplněk. A hlavně tu je ona konkurence – například čínský Xiaomi si v některých testech nevede ve srovnání s Roombou zle a je levnější (mimochodem je zajímavé dívat se, jak každý robot používá rozdílné algoritmy ve snaze pokrýt celou místnost).

Dnešní příběh nám tak neukazuje jen na jednu konkrétní firmu a akcii, ale i širší obrázek: Čína se díky levné práci stala v posledních desetiletích dílnou světa. Nyní tuto konkurenční výhodu ztrácí – mzdy v Číně rostou (což je dobře) a Západ se naučil používat více robotů. Jenže co když „západním“ robotům nakonec podobně jako lidem vezmou práci ty čínské? Každopádně u iRobotu a v jádru věci u řady nových technologií (nebo možná zejména u nich) nakonec skončíme u starého dobrého posuzování bariér vstupu. Uvidíme, jak moc budou pomáhat americké robotické uklízečce a jejím akciím.

 

Čtěte více:

Nejatraktivnější akcie od Morgan Stanley
5.6.2018 18:14
Morgan Stanley Research před několika dny zveřejnil The Alpha Almanac,...
Asi nejlepší plošný pohled na technologickou (ne)bublinu
12.6.2018 18:10
Goldman Sachs se před několika dny přidal k dlouhé řadě těch, kteří se...
Jsme zrozeni k tomu, abychom se nechali oblbovat?
13.6.2018 18:47
Před delší dobou jsem tu psal o výborné knize „Zrozeni k běhu“. Ta mim...
I mistr Buffett se někdy trochu utne
14.6.2018 18:19
O společnosti Kraft Heinz je ve srovnání s jinými firmami z odvětví sl...
Skutečné bubliny jsou někde jinde než na technologiích
20.6.2018 19:11
Dlouhodobý úspěch každé firmy je dán tím, jakou návratnost mají její i...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Diamondback Energy Inc (12/18 Q4, Aft-mkt)
Herbalife Nutrition Ltd (12/18 Q4, Aft-mkt)
HSBC Holdings PLC (12/18 Q4)
7:30Danone SA (12/18 Q4)
10:30UK - Průměrná týdenní mzda za 3M, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
12:45Medtronic PLC (01/19 Q3)
13:00Walmart Inc (01/19 Q4)
14:30Ecolab Inc (12/18 Q4)