Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pictet: To nejlepší ještě nepřišlo

Pictet: To nejlepší ještě nepřišlo

18.10.2018 10:53
Autor: Redakce, Patria.cz

Christophe Donay působí jako šéf investičního výzkumu a alokace aktiv ve společnosti Pictet a ve své poslední analýze poukazuje na jeden významný, ovšem často přehlížený faktor: Inovace. Ty je podle něj nutno brát v úvahu jak při pohledu na současný stav ekonomiky, tak při úvahách o jejím dlouhodobém výhledu. Ten je většinou hodnocen z pohledu demografického vývoje a změn v produktivitě. A právě inovace jsou například podle známého ekonoma Roberta J. Gordona nejvýznamnějším tahounem produktivity. 

Význam inovací jde ale ruku v ruce s tím, že „tento koncept v ekonomii často podléhá mylným pohledům“. Podle Donaye je například potřeba rozlišovat mezi inovacemi přechodnými a radikálními, které mění celé hospodářství tím, že nastává posun ve výrobních procesech. A Donay se domnívá, že přesně taková změna probíhá i nyní. Dokumentuje to následující tabulkou, v níž je seznam „sedmi sektorů, které by mohly být zdrojem další vlny radikálních technologických inovací“.

001 

Tabulka hovoří o internetu, IT sektoru spolu se zpracováním dat a informací, automatizaci, dopravě, energetice, vědních oborech souvisejících s naším zdravím a chytrých materiálech. Donay tvrdí, že reálný růst americké ekonomiky dosáhl během posledních 20 let v průměru 2,5 %, zatímco v Evropě jen 1,5 %. Příjmy amerických domácností se proto ve srovnání s těmi evropskými zvýšily o 76 %. Jednou z příčin jsou i ony radikální inovace, které mohou v budoucnu pramenit ze zmíněných sektorů a oblastí.

„Doposud se nezdá, že na agregátní úrovni vyvolává současný inovační šok znatelný růst ekonomické aktivity. Na mikroekonomické úrovni je například zřejmé, že Amazon získal na úkor tradičního maloobchodu, ale k růstu celkové spotřeby amerických domácností nepřispěl. S tím, jak roste jeho produktové portfolio, nyní konkuruje i společnostem jako Walmart, ale viditelný přírůstek celkové spotřeby stále patrný není,“ píše Donay.

Málo znatelný přírůstek ekonomické aktivity tažený inovacemi může být způsoben současným ekonomickým prostředím, kdy se růst mezd stále drží na relativně nízkých úrovních a korporátní sektor generuje rekordně vysoké marže. „K nastartování inovačně investičního boomu bude možná třeba silnějšího růstu mezd,“ tvrdí Donay. A optimisticky dodává: „Pokud nám je historie nějakým vodítkem, pak inovace nakonec vždy vedou k růstu bohatství.“

Zdroj: Pictet

 
 

Čtěte více:

Za poslední krizi platíme více, než se domníváme
15.10.2018 14:28
Je pravda, že nezaměstnanost v USA leží pod úrovní, na které se nachá...
Lehman Brothers, Valeant a nyní Tesla?
16.10.2018 11:36
Fahmi Quadirová je známou investorkou, kterou proslavila zejména její ...
Obavy jsou namístě
16.10.2018 5:59
Ještě před rokem procházela světová ekonomika synchronizovaným ekonomi...
Trhy jen dostaly, co si samy přály. Výsledkem je hrozivá technická formace
15.10.2018 18:34
Ještě před pár týdny řada komentátorů na trhu varovala před napřimujíc...
Může reforma eurozóny pomoci zkrotit Trumpa?
17.10.2018 6:07
Americký prezident Donald Trump k uskutečňování svých zahraničněpoliti...
Defenzivní propadák
16.10.2018 18:07
V této fázi cyklu se turbulence na trzích dají čekat a mimo adrenalinu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC