Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dluh 230 % HDP? České veřejné finance nejsou udržitelné, tvrdí rozpočtová rada

Dluh 230 % HDP? České veřejné finance nejsou udržitelné, tvrdí rozpočtová rada

30.10.2018 13:46, aktualizováno: 30.10. 13:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

České veřejné finance nejsou i přes očekávaný růst ekonomiky a daňových příjmů dlouhodobě udržitelné. Dluh veřejných financí by především kvůli stárnutí populace při zachování stávajícího nastavení daňové politiky a výdajů dosáhl v roce 2068 až 230 procent hrubého domácího produktu (HDP). To je více, než nyní vykazuje jakákoli země Evropské unie včetně Řecka. Ve své první Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to dnes uvedla Národní rozpočtová rada.

Při zachování stávajícího nastavení daňových a výdajových politik by se Česká republika během následujících padesáti let dostala do bezvýchodné dluhové pasti. Důvodem je především stárnutí obyvatelstva a s ním spojené zvyšování nároků na penzijní systém. Ukázala to historicky první Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí zpracovaná Národní rozpočtovou radou.

Přestože Česká republika v současnosti patří mezi nejméně zadlužené země Evropské unie, jsou její veřejné finance dlouhodobě neudržitelné. Při zachování stávajícího nastavení výdajových a daňových politik by se do roku 2068 mohl veřejný dluh vyšplhat až na 230 % HDP. To by znamenalo, že země nebude schopna hradit svoje výdaje a závazky a propadne se do dluhové pasti. Vyplývá to ze Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada. „České hospodářství bude v následujících 50 letech růst i nadále rychleji než ekonomiky vyspělejších zemí. Ani zvyšování daňových příjmů, které pokračující konvergence přinese, ale nebude stačit na to, aby vyvážilo schodky penzijního systému způsobené stárnutím obyvatelstva,“ uvedl člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel.

Zatímco nyní činí podíl osob ve věku 65 a více let na celkové populaci 19 %, kolem roku 2060 bude už do této věkové skupiny spadat téměř každý třetí obyvatel. Zpráva Národní rozpočtové rady ukazuje, že po roce 2030, kdy do důchodu začnou odcházet populačně silné ročníky, bude penzijní systém čelit prudkému nárůstu výdajů. Současný vyrovnaný stav se tak promění v každoroční deficity, které se do roku 2059 vyšplhají až nad 5 % HDP. „Česká společnost se bez ohledu na technologický pokrok, ekonomické sbližování s vyspělými zeměmi nebo další možné pozitivní změny ocitne před základní otázkou: zvýšit daně, posunout věk odchodu do důchodu, nebo připustit snížení důchodů vzhledem k průměrné mzdě? Čas, který mají politici i široká veřejnost na nalezení konsenzuálního řešení, se rychle krátí,“ řekla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová.

Klíčová zjištění Zprávy o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí:
31 % bude pravděpodobně podíl osob ve věku 65 a více let na celkové populaci ve 60. letech 21. století.
V případě zachování současného nastavení daňových a výdajových politik by podíl veřejného dluhu na HDP začal od poloviny 30. let 21. století narůstat a v padesátiletém horizontu by se vyšplhal až na 230 % HDP.
Výdaje na starobní důchody začnou během 30. let 21. století ze stávající úrovně 7 % HDP rapidně růst a budou kulminovat kolem roku 2059 na úrovni 12,9 % HDP.
2,86 je počet procentních bodů HDP, o který by se muselo každý rok zlepšit primární strukturální saldo po dobu 50 let, aby na konci tohoto období dluh nepřesahoval hranici dluhové brzdy (55 % HDP).
40 % je přibližná hranice podílu veřejného dluhu na HDP, která za současných podmínek zajistí, že v případě ekonomických problémů nedojde k aktivaci dluhové brzdy.


Kromě výdajů na starobní důchody porostou podle Zprávy v poměru k HDP v následujících 50 letech také veřejné výdaje na zdravotnictví či sociální dávky. Rychlejší růst výdajů v porovnání s příjmy by sám o sobě v následujících 50 letech prohloubil dluh sektoru veřejných institucí z 34,7 procenta HDP na konci roku 2017 na 180 % HDP. Překročení dluhové brzdy, jež je nyní zákonem stanovena na 55 % HDP a následné další zvyšování zadlužení by ale vyvolalo reakci finančních trhů, na nichž si stát obstarává zdroje prodejem dluhopisů. „Investoři by při zhoršujícím se stavu českých veřejných financí požadovali za svoje prostředky rizikovou prémii, která by se projevila nárůstem úrokových sazeb ze státních dluhopisů. To by vývoj dluhu ještě zhoršilo,“ uvedla Zamrazilová.

Zpráva Národní rozpočtové rady kromě dlouhodobé neudržitelnosti českých veřejných financí poukázala také na střednědobá rizika. Zátěžové tříleté scénáře, ve kterých Rada pracovala se zpomalením růstu HDP na dvě procenta ročně, resp. jeho stagnací, naznačují, že pokud by se opakovaly světové hospodářské poruchy minulého desetiletí, veřejné zadlužení by se zhoršovalo stejně rychle jako při předchozí krizi. „Tentokrát by ovšem byla nevýhodou horší výchozí pozice, protože stávající zadlužení je ve vztahu k HDP vyšší, než bylo v roce 2008,“ uvedl člen Národní rozpočtové rady Richard Hindls.

O Národní rozpočtové radě:

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem č. 23/2017 Sb., o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Činnost Národní rozpočtové rady zároveň přispívá k udržitelnosti veřejných financí České republiky a snižuje riziko nadměrného zadlužování státu. Členy Národní rozpočtové rady jsou Eva Zamrazilová (předsedkyně), Richard Hindls či Jan Pavel. celá zpráva ke stažen na www.unrr.cz

 
 

Čtěte více:

Rada: Schválení rozpočtu se schodkem 40 mld. Kč není optimální
18.09.2018 11:52
Národní rozpočtová rada nepovažuje za současné ekonomické situace schv...
Schillerová: Vláda nesouhlasí s novými zdroji příjmů rozpočtu EU
20.09.2018 13:26
Česká vláda nesouhlasí se zaváděním nových zdrojů financování dlouhodo...
Přebytek rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy Kč
01.10.2018 14:27
Přebytek státního rozpočtu ke konci září stoupl na 16,8 miliardy koru...
Rozbřesk: (Ne)splnitelný státní rozpočtový plán
24.10.2018 9:18
ČR se v polovině roku zařadila mezi nejlépe hospodařící země EU. S pře...

Váš názor
 • Místo, abychom byli rádi
  31.10.2018 11:04

  Místo, abychom byli rádi, že konečně někdo zkoumá poměry věřejných financí, vytahujeme nesmysly o mafiánské ekonomice 90. let. Za to, že jsem neměli (a v mnoha ohledech stále nemáme) odpovídající sociální struktury, přece nemůže politická reprezentace. Byly zničené a jejich obnova trvá až tři generace.
  Pracovitý Prosecký
 • nesmyslná projekce
  31.10.2018 10:33

  Podle mne je tato poplašná zpráva konstruktem politických jelit. Její nesmyslnost spočívá v projekci současného stavu, aniž by dostatečně zvážili jeho vyjímečnost, danou promrhanými roky po transformaci ze socekonomiky v letech 1990-2010. Osobně považuji za důležité zvýšit úroveň mezd, tím rozhýbat služby a příjmy státu z daní. Ceny udrží na uzdě tlak z venčí a vyšší příjmy chuť se množit.
  lime
  • Re: nesmyslná projekce
   31.10.2018 11:00

   Vaše projekce je ale také nesmyslná. To že se stále více lidí dožívá stále vyššího věku navrhujete řešit tak, že se zvětší počet těch mladých. Chcete vlastně obnovit damografickou pyramidu z roku 1920 nebo z roku 1950, jenomv absolutně vyšších číslech. Pokud v roce 1950 bylo na 1 milion potřeba devět milionů pracujících a mladších celkem, bude potřeba na 4 miliony 36 milionů (je to jen modelový příklad). I kdyby to bylo díky vyšší produktivitě jen 25 milionů, kde budou žít, na území dnešní ČR? Je´dte se podívat na Jávu, abyste viděl, co to znamená. Prostě model 1 důchodce na šest dětí už se nikdy nevrátí. Snad dosáhneme modelu 1 důchodce na 1,8-2 dětí, ale i v takovém případě potřebujeme reálný poměr GDp/věřejné finance/péče o staré.
   • Prosecký
    31.10.2018 19:09

    milion sem, milion tam. Ve světle 1,6 narozeného dítěte na ženu v ČR je vaše úvaha poněkud o celou pyramidu mimo realitu. Zvýšení průměrného věku o jeden rok zvedne populaci asi o 1,2%, kde je vašich 25 mil. občanů? Typuji vás na voliče TOP 09, vaším náboženstvím i povoláním bude patrně politika. Byl jsem jím také, ale co po odklonu od liberální pol. filosofie přešla k uctívání dogmat jsem vsadil na řízení ekonomiky a státu jako podniku, maje na mysli pana Baťu.
    lime
    • Re: Prosecký
     31.10.2018 22:19

     Aha, a proto je potřeba rozhýbat příjmy státu z daní. Tedy vyždímat z lidí a firem co to jen jde a vnucovat lidem drahé státní služby, které navíc nikdo nežádá. Tak to není řízení státu jako Baťa, ale jako agent Bureš...
     qwer
Aktuální komentáře
15.09.2019
11:14Víkendář: Život zabijáka planety
14.09.2019
16:43Ekonomové budují národ, stát, kapitalismus
8:18Víkendář: Bereitschaftspotential – když se mozek chová jako akciový trh
13.09.2019
22:01Wall Street v pátek rekordy nepřekonala. Dow Jones rostl 8.den
17:39ECB, stimulace a zakrnělá kreativně destruktivní ruka trhu
17:05Banky vpřed - závěr týdne svědčí finančnímu sektoru. Výnosy rostou, euro 1,11 neudrželo  
16:46Londýnská burza odmítla nabídku na převzetí od hongkongské HKEX
15:53Jakub Lukáš: Pražská burza nabízí zajímavé úrovně pro vstup do pozice
13:54FT: Křetínský není připraven podepsat dohodu s novináři Le Monde
13:51Perly týdne: Dluhy u 2 000 % HDP, záhada přírodních zdrojů a velbloudi v EET budou
13:47Čína asi osvobodí od dodatečných cel sójové boby a vepřové z USA
13:46Německé ministerstvo chce dát 75 miliard eur na podporu elektromobilů a rozvoj železnic
13:37Nové nařízení o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikatelské uživatele online zprostředkovatelských služeb: Necelý rok do účinnosti
12:05Státní zástupce zastavil stíhání v kauze Čapí hnízdo
12:02Yardeni: Akcie potáhne nahoru FONIR
11:43Ifo: Německo bude mít letos opět největší přebytek běžného účtu
11:06Zprávy dobré, nadšení mírné. Závěrem týdne sledujeme ústup z dluhopisů a silnější banky  
10:27Běžný účet v červenci v deficitu 27 miliard korun, výrazně hlubším než čekal trh
9:27Trump hodlá příští rok snížit daně pro střední třídu
9:11Rozbřesk: ECB spouští neomezené QE, výnosy italského dluhu na historických minimech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data