Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie, u které by měli zbystřit hodnotoví investoři

Akcie, u které by měli zbystřit hodnotoví investoři

8.11.2018 17:45

Někteří čtenáři a investoři možná sledují vývoj kolem společnosti Teva Pharmaceutical Industries. Jde o výrobce generických léků z Izraele, který ještě poměrně nedávno čelil vážným problémům a hovořilo se dokonce o možnosti bankrotu. Firma se ale nevzdala a snaží se věci změnit k lepšímu. Podle některých se jí to daří a akcie stojí za koupi.

Pozitivně se o titulu před několika dny konkrétně začal vyjadřovat analytik David Risinger z Morgan Stanley. Ten tvrdí, že restrukturalizace nabírá na tempu a zvýšil tak doporučení z neutrální váhy na nadvážení akcie v portfoliu. Cílovou cenu nastavil na 27 dolarů za akcii, což je relativně k ceně současné znatelný optimismus. Analytik svým klientům a také divákům CNBC sděluje, že očekává postupné zlepšování finanční situace Tevy a následně i toho, jak její akcie vnímá trh. 

Teva má konkrétně za sebou první rok restrukturalizace, která by celkově měla trvat roky tři. Podle analytika má prostor pro další snižování nákladů a růst ziskovosti, trhy by tak od ní mohla čekat pozitivní zisková překvapení. Na akcii mimochodem sází i pan Buffett. On a jemu podobní se očividně domnívají, že nástup konkurenčních léků nebude pro Tevu takovou ranou, že akvizice generické divize Allerganu (která prudce zvedla dluhy) nebyla zase takovou chybou a že nové léky budou kompenzovat ztrátu tržních pozic jinde. 

Pozitivně se hovoří se zejména o generické verzi léku EpiPen a léku proti migréně Ajovy. Ty by měly pomoci překonat slabé období dané vypršením patentu o Copaxonu a možná dokonce nastavit firmu na dlouhodobější udržitelný růst. Jak ukazuje následující graf, na vrchol si akcie šáhla v roce 2015, pak nastal znatelný sešup z výše zmíněných důvodů a od poloviny roku 2017 si akcie hledá další směr:

001 

Zdroj: Morningstar

Následující tabulka ukazuje historické výsledky firmy. Kvůli popsaným změnám je jejich relevance nižší, ale přesto vidíme, že historicky byla firma schopna generovat tržby kolem 21 miliard dolarů, provozní tok hotovosti kolem 4,6 miliard dolarů a volný tok hotovosti v průměru na 3,74 miliard dolarů (tolik tedy firmě zbylo po investicích a tudíž na splátky dluhu, možná akvizice a také pro akcionáře).

001

Zdroj: Morningstar

Pokud bychom předpokládali, že oněch 3,74 miliard dolarů se skutečně dostane k akcionářům (velký optimismus alespoň nyní, když firma akutně stabilizuje svou rozvahu) a nechali je růst o 2 % ročně, tak současná hodnota takového toku hotovosti dosáhne cca 57 miliard dolarů. Kapitalizace se pohybuje na 24 miliardách dolarů. Tedy na méně než polovině a to znamená, že trhy jsou mnohem skeptičtější ohledně onoho krátkodobého cash flow a/nebo dlouhodobého růstu.

Na tuto kapitalizaci se například dostaneme, pokud by firma dlouhodobě stagnovala a svým akcionářům vydělávala každý rok 2 miliardy dolarů. Pokud by rostla o 2 %, stačilo by začít s 1,6 miliardou dolarů. To jsou čísla, která se pohybují hluboko pod standardem posledních pěti let a ukazují, že trh s nějakým návratem k němu zatím ani náhodou nepočítá. Důvody jsou nasnadě a mezi ty hlavní patří zmíněná vysoká dluhová zátěž. Na druhou stranu ale firma dosavadní snahou o posun k lepšímu budí optimismus a investory mohly potěšit i poslední čtvrtletní výsledky. Hodnotoví investoři by tu měli zbystřit.

 

Čtěte více:

Ropný trh a břidlicová revoluce: Nový hegemon na scéně? (První část)
8.11.2018 11:33
Přinášíme Vám trojdílný analytický seriál “Ropný trh a břidlicová revo...
Evropská komise: Italské hospodářství a veřejné finance jsou na křižovatce
8.11.2018 12:14
Italské hospodářství a veřejné finance jsou na křižovatce, varovala ve...
Finanční šéf ČEZ Novák: Prodloužení životnosti Dukovan o 10 let by stálo méně, než kolik za tu dobu vydělají
8.11.2018 13:27
Prodloužení životnosti Jaderné elektrárny Dukovany o deset let na 60 l...
Vedení UniCredit cíle plnit umí, zvnějšku mu ale házejí klacky pod nohy (komentář analytika)
8.11.2018 14:29
Náš italský favorit UniCredit (Investiční tipy) publikoval solidní pod...
Wall Street si své už užila, Phillipsova křivka vstává z mrtvých
8.11.2018 14:53
Minulý pátek přinesl podle investiční společnosti Schwab další silná č...

Váš názor
 • Nevýhoda jazykové rozmanitosti
  9.11.2018 7:48

  Na analýzách akcie TEVA se ukazuje, s jakými nevýhodami je spojena jazyková pestrost Evropy. O Tevě se začalo v anglosaských zemích mluvit před dvěma roky, v německy mluvících až tehdy, když akcie koupil Buffet. Kdybych se spoléhal na české analytiky, všiml bych si jich až teď. Takto jsem je koupil ještě hluboko pod Buffetem. Kdyby Habsburkové tak tvrdí jako Bourboni, mhli jsme alespoň v polovině Evropy mluvit německy, když už nebyla histrorická šance, aby v celé Evropě vládl jenom jeden jazyk.
 • Galena
  9.11.2018 6:03

  A navíc, pane Soustružníku, je to jedna z mála globálních firem, které mají velký a moderní provoz u nás. Přece jen tak lze zjistit něco insiderskeho.
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Galena
   9.11.2018 7:53

   No zase na druhou stranu stačí aby nějaký sociální pomatenec vyhlásil akci zadarmo léky do každé domácnosti je to v ř.ti ;-)
   tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba