Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A ropa zase padá. Co s tím?

A ropa zase padá. Co s tím?

06.12.2018 6:06
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Podívejte se na graf ropy za posledních 5 let. Ještě na začátku roku 2014 cena ropy Brent stála 115 dolarů a vypadalo to, že pod stovku se ne a ne dostat. V druhé polovině roku se však ropa rozjela jako na skluzavce a zastavila se až pod 60 dolary. Na jaře roku 2016, když se ekonomové předháněli v katastrofických scénářích kolapsu především čínské ekonomiky, se ropa krátce podívala dokonce až pod třicet dolarů. Letos je to taky jízda, ještě na začátku října ukazovala cenovka ropy Brent více než 85 dolarů, aby se v následujících dvou měsících cena sesunula o třetinu níže.

Černé zlato

Suma sumárum, cena černého zlata je nesmírně volatilní záležitostí. Laik by řekl, že podnikat v oboru její těžby musí být nesmírně komplexní problematika, ve které se fakticky nedá plánovat ocenění zásob, rozumně odhadovat profitabilitu jednotlivých divizí a vůbec celkově řídit společnost efektivně. Navíc jsme v odvětví, které je náchylné na geopolitické šoky jako snad žádné jiné. Nikdy nekončící rozepře v oblasti Blízkého východu, lokální konflikty, embarga.

Chtěli byste se jako akcionáři účastnit tak divokého a nejasného byznysu? První dojem však může být mylný, pozor na to. Hospodaření nejvýznamnějších ropných společností je pozoruhodně stabilní. Vertikálně integrovaní těžaři překvapivě zvládají řízení cash flow napříč svými divizemi a silné rozvahy jsou spolehlivou kotvou.

Znakem úspěšně řízené společnosti je dividenda, pravidelné cash flow pro akcionáře. Dobře řízené firmy nabízejí tu výhodu, že neutrácejí za zbytečné projekty, ale přebytečné cash flow vyplácejí akcionářům. Pokud je firma obezřetná, je schopna vyplácet dividendy i ve ztrátových letech z akumulovaných zisků minulých let.

Dividendový aristokrat

Vezměme si takový britsko-nizozemský Shell. Firma o sobě hrdě prohlašuje, že pravidelně a nepřetržitě vyplácí dividendu od druhé světové války, navíc nesnižuje výplatní poměr. Když se firma v posledních letech dostala do úzkých, vyplácela dočasně část dividendy ve vlastních akciích, aby ušetřila hotovost. Takový výsledek je pro akcionáře skutečně ohromující, navíc považme volatilitu tržního prostředí s ropou. Není náhodou, že akcie Shellu jsou jedním ze základních kamenů našeho fondu ČSOB Bohatství. Když je cena ropy nízko, Shell kupujeme. Když je cena ropy vysoko, Shell uprodáváme. Ale stále ho ve fondu máme.

Zkusme se podívat přes velkou louži. Americký Chevron navyšuje svoji dividendu již nepřetržitě 32 let! Tento fakt z firmy dělá dividendového aristokrata. Co to znamená? Dividendový aristokrat je punc nejvyšší investiční kvality. Firma, která zvládla 25 let po sobě navyšovat dividendu. Podobným aristokratem je i americký ExxonMobil, který navyšuje dividendu už 35 let, od roku 1983! Taková charakteristika zvládá přesvědčit k investici i nejkonzervativnější investory. Odvrácenou stránkou firmy může být její přístup k problematice globálního oteplování – ExxonMobil dlouhodobě podporuje PR kampaně s tím, že nic jako globální oteplování neexistuje a kola světa budou vždy pohánět fosilní paliva.

Věčné firmy

Vidíme tedy, že dobře řízené ropné firmy jsou radostí pro akcionáře. Mohou však žít věčně? Nezmění se svět? Nenastoupí obnovitelné zdroje?

V roce 1870 odvážný průmyslník, dnes bychom řekli moderním slovem vizionář, John D. Rockefeller založil firmu Standard Oil. Tento konglomerát, věnující se mimo jiné i těžbě ropy, byl jednou z nejúspěšnějších a největších firem své doby, možná až příliš. V roce 1911 americký Nejvyšší soud rozhodl, že Standard Oil ohrožuje své konkurenční prostředí a bude muset být rozdělen do 34 menších firem. Přijde mně pozoruhodné, že ExxonMobil i Chevron jsou více než 100 let po nuceném rozdělení faktickými následovníky původního Standard Oilu. A stále jde o světové giganty a nejvýznamnější firmy na žebříčcích tržní kapitalizace. Jestli tedy některé firmy byly věčné s neotřesitelnou pozicí v průběhu minulých 150 let, byly to firmy z ropného sektoru. Svět se sice mění a obnovitelné zdroje energie si ukousnou větší díl koláče, ale podtrhuji názor, že bez fosilních paliv se za našich životů neobejdeme. 

0 

Autor: Jaroslav Vybíral

 

Čtěte více:

Ropný trh a břidlicová revoluce: Adieu OPEC? (Třetí část)
28.11.2018 13:22
Přinášíme Vám poslední část trojdílného analytického seriálu “Ropný tr...
Ropa zažívá nejhorší měsíc za deset let
30.11.2018 16:52
Nejhorší měsíc za posledních deset let čeká ropu. Futures obchodované ...
Katar v lednu 2019 vystoupí z kartelu vývozců ropy OPEC
03.12.2018 9:24
Katar k lednu 2019 vystoupí z Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC)...
Exxon a Chevron chtějí po 25 letech opustit Ázerbájdžán
05.12.2018 8:26
Americké ropné společnosti Exxon Mobil a Chevron chtějí prodat své pod...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data