Současná expanze podle investiční společnosti Pimco stárne „vlídným“ způsobem, ale globální ekonomika se nachází za svým vrcholem. Tato pozdní fáze expanze může trvat i delší dobu, modely společnosti ukazují, že pravděpodobnost recese v následujících 12 měsících se pohybuje kolem 30 %. Leží tedy znatelně výš než během předchozích devíti let expanze, ale Pimco tvrdí, že „modely svítí oranžovými barvami a ne výstražnou červenou“.
„Očekáváme, že růstová mezera mezi americkou ekonomikou a zbytkem světa se bude příští rok uzavírat. Spojené státy byly během posledního roku v mnoha ohledech výjimečné. Proběhla tam fiskální stimulace, která zrychlila tempo růstu ve chvíli, kdy světová ekonomika zpomalovala. Americká centrální banka zvedala každé čtvrtletí sazby, akciový trh si vedl lépe než trhy mezinárodní a dolar posilovat i přesto, že prezident proti tomu protestoval,“ píše Pimco. Jenže nyní by se měly začít projevovat utaženější finanční podmínky, vyprchává efekt fiskální stimulace a současný pokles cen ropy prospívá více Evropě, Japonsku a Číně než USA.
Přes popsané uzavírání růstové mezery by si ale podle Pimca měly americké akcie vést stále lépe než ostatní trhy. Příčinou je vysoká ziskovost amerického korporátního sektoru a jeho menší citlivost obchodovaných společností na cyklus. Společnost přitom očekává, že růst v USA v roce 2019 klesne na 2 – 2,5 %, což jsou čísla nacházející se pod konsenzem. Jádrová inflace by se měla v USA, Evropě i v Číně stále držet zhruba na stejných úrovních a tudíž pod cílem, k čemuž přispějí i nižší ceny ropy. Zrychlení tempa růstu mezd je sice možné, proti němu by ale mělo působit zvyšování produktivity stejně jako intenzivní konkurence a „Amazon efekt“.
Fed by měl podle Pimca v příštím roce zvednout sazby jen jednou či dvakrát a „stále pravděpodobnější se zdá možnost, že Fed si v první polovině roku dá přestávku“. Utahování totiž za něj provádí pokles jeho rozvahy a také vývoj finančních podmínek. Tato přestávka by ale mohla v trzích vzbudit mylný dojem, že cyklus zvedání sazeb je u konce a celkově by mohla zvednout volatilitu na trzích. Konflikt mezi USA a Čínou, který se projevuje zejména na poli mezinárodního obchodu, má podle odborníků Pimca hlubší kořeny a namístě je hovořit o „střetu dvou systémů“.
Fáze pozdního cyklu bude celkově vytvářet tlak na akciové trhy, ty tak podle Pimca zůstanou volatilní a investoři by se měli zaměřit zejména na „kvalitní defenzivní růst“ a minimalizovat by měli investice do cyklických firem. Jak bylo zmíněno, společnost preferuje americké tituly a z nich pak především akcie velkých společností. Mírně pozitivní má společnost výhled u ropy. Projekce Pimca týkající se růstu HDP a inflace jsou shrnuty v následující tabulce. Světová ekonomika jako celek by podle nich měla v roce 2019 růst o 2,75 – 3,25 %, zatímco v roce 2017 rostla o 3,3 % a podle odhadů společnosti by stejného tempa růstu měla dosáhnout letos:

Zdroj: Pimco