Podle známého ekonoma Roberta Shillera Spojené státy opět procházejí jedním z největších boomů na trhu nemovitostí v historii. „Není možné říci, jak dlouho bude trvat a jak se bude dál vyvíjet. Ale je načase si jej všimnout. Moje data ukazují, že jde o třetí největší boom moderní doby,“ píše Shiller na stránkách The . K tomuto závěru jej vede i vývoj cen nemovitostí, které sleduje S&P/CoreLogic/Case-Shiller National Home Price Index. Podle něj se ceny v září nacházely o 53 % výš než na dně trhu dosaženém v roce 2012. Takže dům, který se v roce 2012 prodával například za 200 000, je nyní na prodej v průměru za 300 000 dolarů. V reálném vyjádření pak růst cen dosahuje 40 %, což je stále hodně vysoko s ohledem na to, že hovoříme o sedmiletém období.
Úplně největší boom na trhu s bydlením proběhl ve Spojených státech v letech 1997–2006, kdy ceny v reálném vyjádření vzrostly o 74 %. Šlo o období intenzivních spekulací a nadšení jednak pro nákupy domů samotných, ale i pro obchody na trhu s finančními nástroji odvozenými od hypoték. A také šlo o dobu, kdy regulátoři měli velmi přivřené oči, kdy lidé koupili dům a prodali jej už za několik měsíců s obrovskými zisky. Vše ale skončilo pohromou a finanční krizí let 2008 a 2009.
Druhý největší boom proběhl v letech 1942–1947. Jeho důsledky nebyly tak tragické, ale i on potvrzoval, že cyklus boomu a následného propadu je „komplexním sociálně psychologickým jevem“. Tento boom pramenil z nedostatku domů na trhu po druhé světové válce a z prudkého růstu počtu nově narozených dětí a následně rodin, které potřebovaly své vlastní bydlení. Ceny vzrostly reálně o 60%, ale po tomto boomu nedošlo k jejich následnému prudkému propadu.
Shiller poukazuje na to, že vedoucí indikátory, jako je vývoj stavebních povolení a počet prodejů nových i stávajících domů, poslední dobou klesají. „Nejsme si ale jistí, co to pro vývoj na trhu znamená. Nízké sazby, které držel dole Fed a další centrální banky v reakci na finanční krizi, jsou často zmiňovány jako hlavní příčina současného boomu. Něco na tomto vysvětlení je, protože všechny největší boomy probíhaly v prostředí nízkých sazeb. Ovšem reakce trhu na změny sazeb není okamžitá a ani lehce predikovatelná. Trh s bydlením totiž nereaguje tak přímočaře, jak bychom mohli očekávat. I po roce 2012 sazby rostly namísto toho, aby klesaly a podporovaly tím růst cen nemovitostí. Takže se sice držely nízko, avšak hýbaly se špatným směrem. Boom ale i přesto pokračoval,“ píše Shiller.
Dobrým vysvětlením současného boomu na trhu nemovitostí není podle ekonoma ani ekonomický růst, protože ten s vývojem cen nemovitostí obvykle vykazuje jen nízkou korelaci. Nejjednodušší vysvětlení spočívá prostě v tom, že finanční krize přerušila trend a nyní se tak vracíme k „normálu“. Ani takový pohled ovšem není uspokojující jednoduše proto, že ceny se podle reálných dat nevracejí na trend, ale trhají nové rekordy. Velmi nejistý je pak přínos politiky současné americké vlády a podle Shillera je dost dobře možné, že na trhu s bydlením do značné míry funguje sebenaplňující se proroctví. Pokud tedy například převládne názor, že ceny nemovitostí mají růst o 5 % ročně, prodejci se tohoto pravidla budou držet a ceny podle něj navyšovat. Podobně se budou chovat kupující.
„Donekonečna to ale pokračovat nemůže. Kdy přijde konec, nevíme, data nám neřeknou, kdy ceny dosáhnou vrcholu či zda potom prudce klesnou. Vše, co víme, je to, že se ženou výš a výš rychlostí, která je v americké historii zaznamenaná jen zřídka,“ upozorňuje ekonom.
Zdroj: The New York Times