Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit

Víkendář: Brexit jako pomsta za Thatcherovou a šílenost, která musí brzy skončit

16.02.2019 8:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Bývalý ministr britské vlády Kenneth Clarke v rozhovoru pro Der Spiegel hovoří o „destruktivní síle brexitu“ a „fanaticích“ uvnitř jeho vlastní strany – konzervativců“. Tvrdí, že ve svém životě se ještě nedostal do „bláznivější situace“, než v jaké se jeho země nachází nyní, včetně toho, jak hluboké rozdělení ve společnosti a politice panuje.

„Od chvíle, kdy se premiérka zavázala, že znovu otevře jednání s Evropany, všichni čekají, že přijde nějaké zázračné řešení. Vláda se mezitím snaží vyhýbat se vážnějšímu jednání v parlamentu,“ říká Clarke. A proč se premiérka Mayová tak upnula na nová jednání s vedením Unie i přesto, že dává opakovaně najevo, že dosažená dohoda je konečná? Podle politika je příčinou její „posedlá snaha udržet jednotu konzervativců“. Za jediné řešení současné situace pak Clarke považuje jednání mezi odpůrci brexitu vedená napříč parlamentem, ale premiérka se o nic takového ani náznakem nepokouší.

„Rád bych uvěřil, že nakonec převáží zdravý rozum a premiérka nakonec dohodu v parlamentu prosadí. Nicméně nevím, jak by k tomu mělo dojít,“ uvedl politik. Navíc dodal, že na něco takového by byl potřeba tak rok, a ne krátké období, které zbývá do brexitu. Na otázku, jaké jsou hlubší příčiny dlouhodobého boje uvnitř jeho strany na téma Evropy, odpověděl, že v ní byla vždy skupina nacionalistů, kteří „se nikdy nesmířili s naší novou rolí ve světě“. V jejich očích má Británie „imperiální budoucnost“. Tento názor ale postupně upadal a v osmdesátých letech se strana dokonce stala proevropskou. Tehdy vládla Margaret Thatcherová a Britové „museli přesvědčit Francouze a Němce k vybudování společného trhu“.

I z Thatcherové se ale nakonec stala euroskeptička poté, co Jacques Delors začal prosazovat „sociálnější Evropu“. Když pak v roce 1990 padla, rozlítilo to část konzervativců, kteří se domnívali, že šlo o komplot těch, kteří chtěli více Evropy. Evropská otázka se pak stala symbolem zrady spáchané na premiérce. A následovalo přesvědčení, že je třeba se pomstít. Takže když se řešilo například přijetí eura či Maastrichtská smlouva, obojí bylo vnímáno jako symbol destrukce britské nezávislosti a suverenity.

„Musíte mít také na paměti, že většina celonárodních novin byla koupena fanatickými protievropskými aktivisty jako Conrad Black a Rupert Murdoch. Vedení konzervativců se jich vždy obávalo,“ tvrdí Clarke. A dodává, že „po onom hrozném rozhodnutí o referendu David Cameron nevedl žádnou kampaň, která by připomínala výhody členství v EU. Ta by totiž vadila euroskeptikům strany a on si je nechtěl rozzlobit. Namísto toho lidem říkal, že po brexitu by zchudli a ceny nemovitostí by šly dolů. Jenže to nefungovalo.“

Na otázku, jak vlastně vypadá situace v britské společnosti, Clarke odpověděl, že „klima je velmi špatné“. Lidé utíkají k přílišným zjednodušením, polovina populace je rozzlobena, že politici prostě nepřikročí k odchodu země z EU. Tito lidé se ale nestarají o řadu vzniklých problémů, prostě chtějí odejít. Na druhé straně jsou pak zase rozezlení zastánci toho, aby země zůstala v Unii. Debata o brexitu pak „zmrzačila stranický politický systém a pokřivila obvyklý proces politické debaty“. Politici se tak nevěnují potřebným věcem, všichni jsou „posedlí brexitem“.

Zdroj: Der Spiegel

 

Čtěte více:

Šéf labouristů Corbyn nabídl podporu brexitu výměnou za celní unii
07.02.2019 14:40
Šéf britských opozičních labouristů Jeremy Corbyn nabídl dopisem premi...
Víkendář: Konečná fáze brexitu - evakuace královny
09.02.2019 8:57
Pokud přijde chaotický brexit a Velká Británie odejde z EU bez dohody,...
Firmy hrubě podceňují tvrdý brexit. Takže se snižuje jeho pravděpodobnost?
11.02.2019 13:54
Podle Leonida Bershidskyho z Bloombergu britská premiérka Theresa Mayo...
Co už si vyžádal brexit
12.02.2019 12:58
Británie je pořád v Evropské unii, jednání o jejím vystoupení z osmadv...
Nidetzký: Neřízený brexit by letos mohl ubrat z českého HDP až 1 procentní bod
13.02.2019 16:48
Růst české ekonomiky by mohl letos zpomalit až o 1 procentní bod, opus...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Průměrná mzda, reálný růst, y/y
9:30CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m