Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se blíží americkému extrému, Francie je proti ní socialismem

Čína se blíží americkému extrému, Francie je proti ní socialismem

08.04.2019 17:29

Jedním z nejslabších bodů kapitalismu v některých vyspělých zemích je podle mne extrémní příjmová nerovnost (my jsme naštěstí druhým extrémem). O problému (který někteří za problém nepovažují) jsem tu psal detailně před časem, dnes bych rád poukázal na to, jak si v této oblasti vede Čína. Tedy země, kde bychom kvůli jejímu ekonomicko-společenskému systému tento problém asi moc nehledali. Inspirovala mě k tomu analýza Thomase Pikettyho, který se před několika lety proslavil svou obsáhlou prací právě na téma příjmové nerovnosti.

Piketty a jeho kolegové Li Yang a Gabriel Zucman na stránkách London School of Economics přináší obsáhlé zamyšlení nad příjmovou (ne)rovností v Číně a doprovázejí jej řadou grafů. Ten hlavní příběh podle mne vypráví ty, které jsem vybral pro svou dnešní úvahu. První popisuje dlouhodobý vývoj podílu čínské populace na té světové – vidíme postupný, téměř lineární pokles z více než 22 % na cca 19 %. Druhá křivka pak ukazuje vývoj podílu čínského produktu na globálním. V roce 1978 byl na 3 % (tudíž hluboko pod podílem populace), postupně se ale dostal na cca 21 %. Není tomu tedy tak dávno, co v Číně došlo k významnému zlomu: Její podíl na globálním produktu se dostal nad podíl populace:

0

Zdroj: Income inequality is growing fast in China and making it look more like the US

Příjmy na hlavu se tedy rychle zvyšují. A v případě Čínské lidové republiky bychom asi intuitivně čekali, že problém příjmové nerovnosti nebude ani zdaleka dosahovat rozměrů, které jsou zřejmé ve vyspělých zemích. Jinak řečeno, v zemi, kde vládne komunistická strana, bychom nehledali silnou koncentraci příjmů a bohatství v rukou extrémně malé skupiny lidí (a naopak malý podíl velké části společnosti na příjmech).

Čtenář asi tuší, že kdyby tato intuice byla pravdivá, tématu bych se nevěnoval. Nepřekvapí proto zase tolik následující graf, který ukazuje vývoj podílu na celkových příjmech u nejbohatšího 1 % lidí a také u „spodních“ 50 % společnosti. A to jak v Číně, tak v USA. Pokud přitom nerovnost působí někde znatelné problémy jak v ekonomice, tak ve společnosti a politice, jsou to právě Spojené státy.

Z grafu vidíme, že 1 % nejbohatších v USA v roce 1978 pobíralo asi 11 % celkových příjmů, nyní je to asi 20 %. A v podstatě stejnou dynamikou, jen začínající na nižších hodnotách, prošla Čína. Podíl této top skupiny se tam zvýšil z 6 % na cca 16 %. Ještě více zarážející asi bude vývoj u chudší poloviny populace. Její podíl v USA klesl z 20 % na cca 14 % a v Číně z 27 % na 16 %. V této oblasti se tedy Čína rychle přibližuje ke Spojeným státům.

3


Zdroj: Income inequality is growing fast in China and making it look more like the US


Jak by vývoj v Číně vypadal ve srovnání s nějakou rovnostářštější vyspělou zemí? Pan Piketty a jeho kolegové nám nabízí i srovnání s Francií. Z níže uvedeného obrázku je zřejmé, že v jejím případě nedochází ani zdaleka k takovému rozevírání nůžek mezi nejbohatšími a nejchudšími jako v USA. A také to, že Francie je v tomto ohledu (!) mnohem více „socialistická“ než Čína:

4

Ve svém posledním příspěvku jsem poukazoval na současný cyklický vývoj v Číně (možné odražení se ode dna) a vývoj strukturální (který se s tím cyklickým někdy moc nerýmuje). Výše uvedené grafy ukazují, že příjmová nerovnost se může také brzy stát významným tématem ekonomické politiky v této zemi. Pokud se jím již nestala a vláda již nezačala tlačit proti trendu – uvedené grafy totiž při detailnějším pohledu také ukazují, že asi tak od roku 2006 se předchozí poměrně razantní rozevírání čínských nůžek nerovnosti zastavuje. Shodou okolností zhruba na úrovni, kdy má top 1 % a spodních 50 % zhruba stejně. Takže vlastně jsou si „rovni“. 


Čtěte více:

Skandinávský kapitalismus skrývá nejedno překvapení
21.02.2019 16:11
„Většina lidí, kteří dnes tak rádi hovoří o socialismu, nepovažují za ...
Kvantitativní uvolňování jako základ novodobého socialismu?
13.03.2019 14:20
David McWilliams napsal před několika dny na Financial Times článek, v...
Co je na současném kapitalismu špatně?
17.03.2019 15:47
Kapitalismus vcelku náhle viditelně ochořel. Virus socialismu se znovu...

Váš názor
  •  
    09.04.2019 9:11

    Ja bych se z toho ze jsme zemi s jednou z nejnizsich prijmovych nerovnosti na svete zase tak moc neradoval. Bud to znamena ze mame velmi tvrde regulace a vysoke prerozdelovani prijmu, nebo nemame dostatek schopnych a podnikavych lidi kteri by se dokazali vysvihnout nad sedy prumer.
    Hroch2
  • Chudoba cti netratí
    09.04.2019 2:23

    Nemyslím si, že „extrémní příjmová nerovnost“ (EPN) sama o sobě je „jedním z nejslabších bodů kapitalismu“. Myslím, že strašáka z ní dělají až další rysy, které k EPN většinou přiřazujeme. Automaticky či podvědomě děláme rovnici EPN = velké peníze = velká moc = nerovnost i institucionální. A myslím, že podstatné části občanů vadí institucionální nerovnost podstatně více, než EPN. Vadí jim, že nařvaný SUV nařvanýho podnikatele z chodníku nikdy neodtáhnou, zatímco Vaše auto by tam nevydrženo ani hodinu. Nebo, že jiný příslušník top 1% klidně přistaví na černo celé patro a SÚ mu ho následně zlegalizuje, zatímco Vám nepovolí ani dřevník. Nebo že jeho kolega v opilosti zabije chodce, odmítne zkoušku a dál vesele pobývá na svobodě a nevezmou mu ani řidičák. Nebo, že jeho zjevně blbý dítě kouzlem získá titul a šéfuje třeba investicím na MÚ atd. Ano, často tyto rysy EPN doprovázejí, ale ne nezbytně. EPN je jako mráz. Často je nepříjemnej, ale když se oblečete, svítí slunce a sníh křupe pod botama, tak může být i fajn. Nerovnost institucionální je ovšem jako studenej ostrej vítr, co navíc žene bodající ledové vločky do obličeje. Rázem je pocitová teplota o 10 stupňů dole a Vaše nálada tomu odpovídá… Proto je ošidné srovnávat USA a Čínu. V Americe (většinou) instituce fungují. I Bottom 50 se vcelku může spolehnout na nestrannost policie, soudů či místních úřadů, mají pocit značné osobní svobody i sociální mobility. V Číně je to skoro naopak. Shrnuto - EPN je dle mého vcelku snesitelná ve spravedlivém a meritorním prostředí. Boj za takovéto prostředí a takovýto přístup shledávám užitečnějším, než lamentování nad procenty, která se už stala klackem v rukou levičáků.
    kajetam
    • Re: Chudoba cti netratí
      09.04.2019 10:29

      Dobrý den, s velkou částí toho, co jste napsal, bych souhlasil. Je to také o oné rovnici, ale zařadil bych do ní i (ne)rovnost příležitostí. A tady bych problém na základě dostupných informací viděl, i když přímé zkušenosti z USA současnosti nemám. Hezký den, JS
      jirka002
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)