Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francouzský parlament schválil digitální daň na internetové giganty

Francouzský parlament schválil digitální daň na internetové giganty

09.04.2019 9:52
Autor: ČTK

Francouzské Národní shromáždění v pondělí večer schválilo velkou většinou hlasů zavedení digitální daně na národní úrovni. Tříprocentní daní zatíží příjmy velkých mezinárodních internetových firem. Výnos z ní by měl pomoci financovat nouzová ekonomická a sociální opatření avizovaná vládou prezidenta Emmanuela Macrona v prosinci, kdy vrcholily protesty hnutí žlutých vest. Píší o tom francouzská média.

Navrhovatel zákona, pro nějž se v zemi vžil název GAFA podle iniciál firem Google, Apple, Facebook a Amazon, ministr financí Bruno Le Maire, si gratuloval, že "Francie otevírá cestu" a že "další země budou následovat". Návrh zavedení digitální daně již minulý týden schválil také rakouský kabinet. Rakušané počítají s pětiprocentní daní.

Jednotlivé země Evropské unie včetně České republiky se odhodlávají ke zdanění digitálních koncernů na národní úrovni poté, co se v březnu nepodařilo dosáhnout shody na zavedení celoevropské jednotné digitální daně.

Ve francouzském modelu se daň dotkne třicítky koncernů, jimž digitální aktivity ročně vynášejí více než 750 milionů eur (19 miliard Kč) globálně a více než 25 milionů eur v samotné Francii. Tři procenta budou platit mimo jiné z internetových reklamních zisků. Letos počítá francouzská státní pokladna s příjmem 400 milionů eur, v letech 2020-2022 pak každoročně se 650 miliony, uvádí agentura AFP. Kromě známých amerických gigantů se daň dotkne i francouzské technologické firmy Criteo, která vytváří personalizovanou reklamu, i čínských firem.

Proti zavedení daně se zasazoval Washington. Označoval ji za diskriminační, protože se výrazně dotkne právě nadnárodních firem usazených ve Spojených státech.

Naopak za nástroj spravedlnosti považuje digitální daň ministr Le Maire. Tradiční podniky totiž platí podstatně vyšší daně než internetové firmy. Posledně jmenované často nemají v Evropě žádné sídlo a nemohly být tedy na kontinentu daněny, nebo podnikají v těch evropských zemích, kde je výhodný daňový režim.

Nicméně podle neziskové organizace Oxfam je opatření GAFA pouze "symbolické". Známá antiglobalizační skupina Attac pak odhaduje, že francouzská digitální daň nezatíží zhruba dvě třetiny skutečných příjmů dotčených firem.


Čtěte více:

Nizozemsko vydá 20leté dluhopisy zaměřené na ekologii
09.04.2019 8:25
Nizozemsko se stane první zemí s úvěrovým hodnocením AAA, která vydá t...
Britský parlament schválil návrh vylučující brexit bez dohody
09.04.2019 9:05
Obě komory britského parlamentu v pondělí večer schválily návrh zákona...
Po nepokojích v Libyi roste cena ropy na 5měsíční maxima
09.04.2019 9:26
Nejméně 25 mrtvých a 80 zraněných si od neděle vyžádaly boje na jihu T...

Váš názor
 • To něajk nechápu
  09.04.2019 10:15

  Když tam nemají sídlo, tak jak je budou nově danit? To by mohlo časem dojít do stavu že třeba ČR bude danit rakouské lyžařské střediska nebo chorvatské hotely. Je přece spravedlivé, aby peníze které mají čeští občané na rekreaci podporovali turistický průmysl v ČR.
  HenryFord
  • Re: To něajk nechápu
   03.06.2019 19:56

   Ide o tržby a tie sa dajú merať , odkiaľ kam idú peniaze. Francuzsky podnikateľ / ičo / si objedná reklamu u google. Google tieto príjmy získa a KONECNE tí IT frajeri, budú platiť dan. Už môžu si potom namodelovať náklady ake chcú, peniaze už budú zdanené a peniaze sa dostanú do štátneho rozpočtu, nie že zamestnanci financujú ekonomiku a KONGLOMERATY platia efektívnu sadzbu dane na úrovni 3% a stredná trieda vrátane szčo, stredných a malých podnikov. Efektívna sadzuba: zaplatená dan voči zisku pred zdanením. Samozrejme , že to robili doteraz legal, pretože si vyrobili náklady, ktoré boli legal.
   Open_mind
  • Re: To něajk nechápu
   09.04.2019 10:40

   Teoreticky český parlament může uzákonit co chce. Třeba i zdanění papuánských výrobců rákosových rohoží. Pak jsou tu dva problémy. Zda to bude v souladu s českou ústavou (netuším) a zda to bude vymahatelné. A vymahatelnost je kupodivu u internetové firmy mnohem lepší, protože asi tak jediné opatření vůči cizí firmě, které má ČR k dispozici je zablokování jejích internetových stránek v ČR a omezení bezhotovostního platebního styku z ČR.
   ..
   •  
    09.04.2019 11:18

    Tedy sejmou domácího zákazníka ne zahraniční firmu. Ale plebsu se to podá jako dusení zahraničních imperialistů. V Evropě vzniká nová opona. V dobách moskevského socialismu byla železná. V době bruselského socialismu bude digitální.
    HenryFord
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (06/19 Q2, Bef-mkt)
Steel Dynamics Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
7:00Koninklijke Philips NV (06/19 Q2)
22:10Whirlpool Corp (06/19 Q2)