Nejméně 25 mrtvých a 80 zraněných si od neděle vyžádaly boje na jihu Tripolisu. S odvoláním na libyjské ministerstvo zdravotnictví o tom včera informovala agentura Reuters. Oddíly samozvané Libyjské národní armády (LNA), která je spřízněna s odpadlickou vládou na východě země a které velí polní maršál Chalífa Haftar, dorazily podle tiskových agentur v neděli na předměstí libyjské metropole a střetly se s jednotkami mezinárodně uznávané vlády. Jediné fungující letiště v Tripolisu bylo dnes po náletu uzavřeno.
Znepokojení nad vývojem vyjádřil americký ministr zahraničí Mike Pompeo a šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová vyzvala k humanitárnímu příměří. Kreml radí zdrženlivost a české ministerstvo zahraničí vyzývá k obnově dialogu.
Haftar minulý týden nařídil své armádě, aby pochodovala na Tripolis. Tamní vláda reagovala vyhlášením bojové pohotovosti všech bezpečnostních sil. V neděli Haftar oznámil, že jeho armáda podnikla svůj první nálet na předměstí libyjské metropole.
Reuters včera s odvoláním na místní představitele napsal, že letiště v Tripolisu muselo být kvůli náletu uzavřeno a cestující terminál opustili.
Z Tripolisu podle OSN od 4. dubna před boji uprchlo 2800 civilistů a dá se čekat, že budou utíkat další. Podle OSN mají teď humanitární agentury zdravotnické vybavení a léky, jež umožní ošetření až 210.000 lidí po tři měsíce.
Podpůrná mise OSN (UNSMIL) v neděli vyzvala, aby bylo na předměstí Tripolisu vyhlášeno krátkodobé příměří umožňující evakuaci civilistů a zraněných. Mluvčí mise včera agentuře AFP sdělil, že příměří zatím není a libyjští záchranáři se do oblasti bojů nemohou dostat. Také Mogheriniová se vyslovila pro vyhlášení humanitárního příměří a pro obnovu politických jednání.
Ceny ropy vzrostly v úterý na nová pětiměsíční maxima. Ropa Brent je na nejvyšších úrovních za pět měsíců. V posledních týdnech ji navíc popohánělo snížení nabídky ze strany OPECu, sankce proti Venezuele a Íránu a očekávání posílení celosvětové poptávky. Dnes ráno ceny ropy WTI stagnují a cena ropy Brent mírně klesá.

Libye se od svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 nevzpamatovala z chaosu. O vládu kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu LNA, neuznává vládu v Tripolisu, za níž ale stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament, centrální banku a ropnou společnost.
Zdroj: ČTK, FT