Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Politico: Rakousko ukazuje, že ruské snahy o ovlivňování voleb nejsou jen pustými výmysly

Politico: Rakousko ukazuje, že ruské snahy o ovlivňování voleb nejsou jen pustými výmysly

20.05.2019 16:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Minimálně v Rakousku se ukazuje, že diskuse o ruském ovlivňování politiky v zahraničí nejsou pouhým honem na čarodějnice. Píše to Politico s poukazem na pád rakouské vlády. K němu došlo pouhých 24 hodin po zveřejnění videa, které ukazuje, jak šéf jedné z koaličních stran Heinz-Christian Strache hovoří o možné finanční podpoře od ženy, která má být bohatou neteří jednoho z ruských oligarchů. 

Rakouský kancléř Sebastian Kurz v reakci na video řekl, že „tohle už je příliš“. V posledních měsících měl se Stracheho Svobodnou stranou Rakouska několik problémů. Tato strana je podle Politica intenzivně kritizována za své rasistické komentáře a kontroverze. Mladý rakouský kancléř sám sebe prezentuje jako budoucnost evropského konzervatismu a „jeho mezinárodní popularita mu zajistila i soukromou večeři s dcerou Donalda Trumpa Ivankou a jejím manželem Jaredem Kushnerem“. 

Kurz uvedl, že obsah videa hovoří sám za sebe. Strache ve videu mimo jiné uvádí, že má na Kurze informace o tom, že se kancléř účastnil „sexuálních orgií“. „Svobodná strana Rakouska poškodila obraz naší země,“ řekl Kurz a dodal, že se mu nezdá, že by se tato strana chtěla měnit. Politico dodává, že k celé události s videem došlo jen několik dní před evropskými volbami a „otřásla politikou v Rakousku i v celé Evropě“. Rakouská vláda byla totiž vnímána jako experiment, který měl ukázat, nakolik jsou životaschopné koalice tradičních stran s populisty. 

Jak podotýká Politico, v tuto chvíli se zdá, že tyto koalice moc nefungují. Ve videu Strache mimo jiné nabízel vládní zakázky výměnou za finanční podporu během voleb, kterou měl poskytnout ruský milionář. Probírány byly i způsoby, jak by měla být tato transakce skryta. Video vyvolalo spontánní protesty, které mohly kancléři „ulehčit jeho rozhodování o budoucnosti vlády“. 

Politico se domnívá, že celá věc může Kurtovi v delším období dokonce prospět. Jde totiž o nejoblíbenějšího politika v zemi a v nových volbách by jeho strana mohla ze skandálu těžit, protože by se k ní mohli přesunout někteří voliči Svobodné strany Rakouska. Otázkou ale je, jak by bylo možné vytvořit vládu bez této strany „v politicky balkanizovaném prostředí“. Kurzovi protivníci ale budou pravděpodobně poukazovat na jeho mylný úsudek.

Rakouský prezident Van der Bellen k události uvedl, že „video představuje znepokojivý obrázek, který ale zemi nereprezentuje“. Rakušané podle něj mají právo na vládu, které mohou důvěřovat a které si bude vážit celá Evropa a svět. Musí být proto obnovena důvěra a to je možné pouze na základě nových voleb. Politico dodává, že krajně pravicové strany po celé Evropě jsou často obviňovány ze spolupráce s Ruskem. Strana svobodného Rakouska má oficiální vazby na Putinovu stranu, ale popírala, že by v Rakousku prosazovala ruské zájmy. Podle Politica podobnou strategii používají například pravicové strany ve Francii či Itálii a „nyní by mohly čelit nepříjemným otázkám“. 

Strache nyní hovoří o tom, že jeho čin byl „hloupý a nezodpovědný“. Zároveň však dodává, že celá věc je jednou velkou temnou konspirací a „pečlivě plánovanou politickou vraždou“. Tvrdí, že ve videu klade opakovaně důraz na to, že veškerá spolupráce musí být oficiální, Politico ovšem dodává, že „šlo evidentně o nezákonné plány“. 

Zdroj: Politico


 
 

Čtěte více:

Bloomberg: USA a Čína se perou, Evropa se směje. Zatím.
17.05.2019 11:59
Evropa se snaží hrát v oblasti obchodních sporů s USA složitou hru vzá...
Wolf: Jak jsme si vlastně vytvořili tenhle nízkoinflační zadlužený svět
17.05.2019 16:34
Pokud máme porozumět tomu, v jakém stavu se nyní nachází globální ekon...
Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy
17.05.2019 17:56
Soudit současnost podle pohledů do minulosti může být přínosné, ale ta...
Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany
18.05.2019 8:25
Populismus je podle Karla Aigingera z Vídeňské univerzity „výzvou libe...
Všechno (ne)musí dávat smysl a mít racionální odpověď
18.05.2019 16:27
Na spoustu otázek nejsou jasné odpovědi, a tak to je naprosto v pořádk...
Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře
19.05.2019 8:06
V Německu se před osmi lety zrodila „vize fantastického nového světa“....

Váš názor
 •  
  20.05.2019 16:32

  Rakousko dokazuje, že politická karta vměšování Ruska do voleb se po úspěšném použití v USA se začíná uplatňovat i v Evropě. Ne nadarmo se říká, že Rakušáci jsou stejné ovce jako Američané.
  juniper
  • Jedna vlaštovka jaro nedělá
   21.05.2019 10:47

   Nevím, nakolik je rozšířený názor že by Rakušané byli větší ovce než jiný národ slavné Evropské unie. Každopádně datum zveřejnění kompromitující nahrávky je jasné. Jde o pokus ze strany stávajících struktur EU (zde prosím ráčkovat) zdiskreditovat kandidující nacionalistické strany a to plošně, i strany které s FPO nemají nic společného, a to není pěkné. Ostatně obdobné kruhy už 3 roky pomlouvali Trumpa, že mu ke zvolení pomohl zásah Ruska bez toho,že by se kdykoliv toto tvrzení prokázalo. Naopak, vyšetřování skončilo opačným výsledkem.
   Ullsperger
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba