Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře

Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře

19.05.2019 8:06
Autor: Redakce, Patria.cz

V Německu se před osmi lety zrodila „vize fantastického nového světa“. Stalo se tak po zemětřesení v Japonsku, které způsobilo tragédii v jaderné elektrárně Fukushima. Německý Der Spiegel připomíná, že právě tehdy se vláda Angely Merkelové rozhodla, že její země již nebude používat jadernou energii. „Šlo o historický moment a rozhodnutí, ale tato idea narazila na detaily německé reality,“ píše Spiegel. 

Posun od jaderné energie k obnovitelným zdrojům je v Německu nazýván Energiewende. Jde o „největší politický projekt od znovusjednocení země“, který ale kráčí směrem k debaklu. Spiegel tvrdí, že žádný významný politik tento projekt plně nepodporuje a nečiní tak ani Angela Merkelová. Parlament tak schválil zákony, ale nikdo netlačí na potřebnou koordinaci, o nějakém urychlování celého procesu nemluvě. Navíc jsou všichni „zhrozeni z protestů voličů pokaždé, když má být někde vybudována větrná elektrárna“. 

Podle odhadů stály dosavadní změny v energetice již 160 miliard eur a „dosavadní výsledky naprosto neodpovídají této částce“. Společnost, která strategii zpočátku mohutně podporovala, ji nyní vnímá jako příliš nákladnou, chaoticky implementovanou a neférovou. Spiegel ovšem dodává, že budoucnost celé země stále závisí na přechodu k obnovitelným energiím, a to z ekonomického, ekologického i technologického hlediska. 

V současné době se podle Spiegelu zastavila stavba dalších parků větrných a solárních elektráren, navíc chybí přenosové kapacity. Nejvíce je ale patrný nedostatek politické vůle a manažerského tlaku na pokračování v nastaveném směru. „Experti jsou pohlceni detaily, produkují další a další papíry, ale žádnou strategii. Po celé měsíce tu byla volná pozice státního tajemníka pro energetiku, nikdo se necítí být za celou věc zodpovědný a nikdo nerozhoduje, co má prioritu. Německo nemá ministerstvo energetiky, takže celá věc se pomalu rozpadá na drobné kousky a kancléřka doposud nijak nezasáhla,“ píše Spiegel.

Ve Švédsku byla v rámci energetické strategie zavedena daň na emise oxidu uhličitého ve výši téměř 120 eur za tunu. Tento krok „nutí domácnosti a společnosti, aby věnovaly více pozornosti tomu, jak topí, jezdí a podnikají“. Podmínky se podle Spiegelu lepší dokonce i v USA, kde se stále méně používá uhlí a nastal posun k zemnímu plynu. „Pokrok je zřejmý všude, jen ne v rodišti Energiewende, a německé emise oxidu uhličitého během posledních deseti let klesly jen mírně,“ tvrdí Spiegel. Podle něj na tom má velký podíl rozhodování v rámci „velké trojky“. Tou je ministerstvo životního prostředí, ministerstvo hospodářství a kancléřka. Praxe pak vypadá tak, že ministerstvo životního prostředí se snaží prosadit změny, ministerstvo hospodářství varuje před jejich dopady na ekonomiku a Angela Merkelová neučiní žádné definitivní rozhodnutí. 

Nedostatek politické vůle je patrný například u stavby dalších přenosových kapacit. Před více než deseti lety vláda schválila rezoluci o stavbě nových vysokonapěťových kapacit. Namísto toho, aby politici voličům vysvětlovali, proč je nutné propojit větrný sever s průmyslovým jihem, nikdo problém „ne na mém dvorku“ neřeší. Minulý rok pak bylo v zemi postaveno jen 743 nových větrných turbín, zatímco rok předtím jich bylo o tisíc více. S tím, jak opadá boom v této oblasti, trpí i výrobci turbín, jako je Enercon či Nordex. Tyto firmy ve velkém propouštějí a panují obavy, že celé odvětví bude čelit podobnému kolapsu, jako je výroba solárních panelů. 

Spiegel tvrdí, že nakonec nebude stačit jen navyšování výroby zelené elektřiny. Nastal čas pro Energiewende 2.0, která bude zahrnovat celou ekonomiku a společnost, integrovat jednotlivé sektory a tvořit „jeden gigantický stroj, který bude vyrábět a distribuovat elektřinu ze slunce, větru a vody“. Významnou součástí nového systému by měl být i vodík.

Zdroj: Der SpiegelČtěte více:

Bloomberg: USA a Čína se perou, Evropa se směje. Zatím.
17.05.2019 11:59
Evropa se snaží hrát v oblasti obchodních sporů s USA složitou hru vzá...
Wolf: Jak jsme si vlastně vytvořili tenhle nízkoinflační zadlužený svět
17.05.2019 16:34
Pokud máme porozumět tomu, v jakém stavu se nyní nachází globální ekon...
Nissan se chystá na nejhorší rok za desetiletí
16.05.2019 12:25
Začalo to před několika dny. Nejdříve Nissan oznámil, že jeho provozní...
Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany
18.05.2019 8:25
Populismus je podle Karla Aigingera z Vídeňské univerzity „výzvou libe...

Váš názor
 • Nedělat nic
  13.06.2019 13:40

  ve většině problémů udělá stát nejlépe, když se d toho nebude plést: asť už jsou to sirotci ze Sýrie, mateřské školky, nárůst mezd ...
  Pracovitý Prosecký
 • Normál
  19.05.2019 11:32

  Všude kde vykukové vymyslí hurá akci to zkolabuje. Neexistuje tam přirozený vývoj a zpětná vazba co je schopné vstřebat. Za normálního stavu se kapacita postupně zvyšuje podle zájmu až narazí na strop co se dá v časovém úseku prodat. Postupem času dojde k výměně za staré , pokazené a tak nějak je zajištěný udržitelný provoz. Normální člověk se děsí kdy si jeho oblast podnikání vyberou dobráci k podpoře. Krasný příklad bylo v česku mlékomatové státem dotované šílenství, které rychle skončilo jak začalo a smetlo i ty co to provozovali ještě než kolem toho vzniklo frikulínské běsnění. Nejhorší co vás může potkat. Jsem ze státu a chci pomoct.
  HenryFord
Aktuální komentáře
16.06.2019
15:59Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (2/2)
8:04Víkendář: Stane se dříve nemyslitelné řešením uprchlické krize?
15.06.2019
15:51Sto let s korunou a deset bolestivých investorských zkušeností (1/2)
7:40Víkendář: Tenze v Číně rostou, vláda to řeší „cukrem a bičem“
14.06.2019
22:02Technologie jsou vztyčený prst, korekce se ale nekoná
17:42Tesla byla investiční příležitostí. Ale jen pár dní
16:55Perský záliv už jednu válku tankerů prožil před 30 lety
16:50Dolar jede dál i po datech. Zisky na závěr týdne navýšila také koruna  
16:12Zpracovatelský průmysl USA v květnu zvýšil produkci, letos poprvé
16:09CVVM: Víc než polovina Čechů pokládá svou životní úroveň za dobrou
14:51Američané začali více utrácet za zboží, akciím to asi moc nepomůže
14:32Novou kryptoměnu společnosti Facebook podpoří Visa, Mastercard, PayPal nebo Uber
14:17Rusko chce do roku 2035 pětinásobně zvýšit produkci LNG
13:48Bloomberg: Těžaři lithia ztrácejí investory, láká je konopí
12:52IEA: Svět by se měl více zaměřit na vodík jako zdroj energie
12:33Nejúspěšnější kryptoměnou je letos litecoin, posílil o 330 procent
12:25Perly týdne: Fed zaspal, důvěra věští recesi a naše dluhy budou vyšší, než v Řecku
11:25Výroba čínského průmyslu rostla v květnu nejpomaleji za 17 let
10:59IEA snížila letošní odhad růstu poptávky po ropě
10:58Ropa v těžké defenzivě. Spasí ji OPEC?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index