Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy

Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy

17.05.2019 17:56

Soudit současnost podle pohledů do minulosti může být přínosné, ale také nebezpečné. Někdy se mi přitom skutečně zdá, že se chováme, jako kdybychom se snažili řídit auto podle pohledu do zpětného zrcátka. Pokud je silnice za námi úplně rovná a to samé platí o té před námi, snad by se to nějak dalo. Ale jinak jde o recept na havárii. Platí to i o monetární politice a investičních názorech na to, zda je nastavena správně, či ne.

Pokud pohlédneme na pokrizovou výši sazeb v řadě vyspělých zemí a srovnáme je s nějakým kratším, či delším historickým obdobím, pocítíme silné pokušení tvrdit, že současná monetární politika je příliš uvolněná. Tedy, že sazby jsou příliš nízko. Je to ale podobné, jako kdybych chtěli při konstantní rychlosti jízdy autem mít také konstantní spotřebu paliva bez ohledu na to, zda se budeme proháněl někde v nížině, či po vysočině. Všichni chápeme, že při vjezdu někam do prudkých kopců stoupne spotřeba třeba ze 6 litrů na 7 litrů. Nejsme z toho překvapeni a nejedeme s vozem do servisu s tím, že nyní nám to „žere“ najednou příliš a něco se muselo rozbít. V ekonomii a ekonomice ale podobnými jevy překvapeni býváme.

Už v roce 1898 švédský ekonom Knut Wicksell vydal knihu, kde přemítal o sazbách a inflaci. A dospěl k tomu, že výši sazeb, respektive jejich dopad na inflaci, nelze posuzovat podle toho, jak jsou sazby nastaveny z pohledu historie. Nutné je posuzovat jejich výši relativně k současné situaci a konkrétně k sazbám neutrálním, či rovnovážným. Tedy k sazbám, při kterých by ekonomika byla stabilizována, bez inflačních, či deflačních tlaků. Ekonom tedy již před více než sto lety netvrdil nic jiného, než že se nelze dívat do zpětného zrcátka (i když aut tehdy ještě mnoho nebylo).

Výše uvedené je přirozeně hodně relevantní pro centrální bankéře, ale nejde o žádnou pustou teorii ani z pohledu investorů. Vezměme si například, kolik hlasů po krizi tvrdilo (a některé stále tvrdí), že sazby jsou nemístně nízko. Pokud někdo na tyto hyperinflační teze mohutně vsadil – jeho činy odpovídaly jeho slovům, musel po krizi tvrdě prodělat. Podle některých názorů této „výmarské“ tezi propadly houfně zejména hedge fondy, a to přispělo k postupnému úpadku jejich výkonnosti a popularity. Mediálně známý a hodně vypovídající je v této souvislosti příběh pana Johna Paulsona.

Možná se tak stalo kvůli tomu, že tyto fondy měly pocit, že po krizi je obecným tématem zkáza všeho druhu (minimálně podle řady komentářů na CNBC to tak vypadalo). Každopádně hyperinflace a nadměrně uvolněná monetární politika se jako investiční teze moc neosvědčily. A příčina je zřejmá – historie se rýmuje, ale tyto rýmy mají dost velkou volnost na to, aby sloužily jako přesné vodítko. U monetární politiky a souvisejících investičních tezí je tak lepší zaměřit se zejména na současnost.

Je tedy vše tak jasné a jde jen o to pochopit onu nepřijatelnost monetárních zpětných zrcátek? Není. Problémy se začnou objevovat ve chvíli, kdy se pokoušíme odhadnout, jaká je tedy ona výše sazeb neutrálních. Vypovídající je třeba následující graf, který ukazuje odhad vývoje těchto sazeb spolu s jejich spodní a horní hranicí. Podobně vyznívají i některé grafy s odhady provedenými na základě různých modelů (viz níže).

0

Jsme tedy daleko od situace, kdy bychom měli jeden spolehlivý indikátor neutrálních sazeb a toho, kde by se měly pohybovat sazby skutečné. Tudíž i toho, zda jsou skutečné sazby opravdu nastaveny expanzivně (jsou pod sazbami neutrálními), či naopak působí jako brzda (jsou nad sazbami neutrálními). Bylo a je tedy plně namístě diskutovat o tom, zda sazby nejsou skutečně příliš vysoko (a je dobré sázet na deflační“ aktiva), či nízko (a lepší jsou aktiva „inflační“). Nicméně vodítkem by nám neměla být nějaká příliš zjednodušená monetární teorie, či selektivní pohled do hyperinflační historie (před časem jsem se těmto tématům věnoval detailněji). Tou správnou mírou je posouzení současné situace, popřípadě promítnuté do nějakých odhadů neutrálních sazeb. A i když může být jejich rozptyl v určité době poměrně velký (viz další graf od Dallas Fedu), většinou je zřejmý alespoň trend, což už by mělo stačit na to, abychom neustřelovali tak jako zmíněné zkázopravecké hedge fondy.

0


Čtěte více:

Komise: Česko by příští fondy EU mělo využít k podpoře inovací
27.02.2019 14:38
Česká republika by po roce 2020 měla peníze z unijních fondů využívat ...
Blíží se revoluce v odvětví pasivních investic?
17.04.2019 6:07
Investoři, kteří akcie do portfolia vybírají titul od titulu, v posled...
Fed znervózňuje nízká inflace, ale řešit to zatím nehodlá
01.05.2019 21:40
Americká centrální banka sice začíná být lehce nervózní z inflace, kt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2019
10:38Babiš: Do rozvojového fondu by banky mohly dát na začátku kolem 6 miliard
9:49Ceny v průmyslu v dubnu zrychlily meziroční růst na 4,3 pct
9:29Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu
9:23Rozbřesk: Volby do Evropského parlamentu mohou na trhy přinést nové napětí
8:58Napětí mezi Čínou a USA nepolevuje, evropské futures jsou smíšené  
8:38Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí překvapivě rostla
8:35ČEZ ESCO kupuje od podnikatele Lukeše majoritu ve firmě e-Dome
8:25Google se chystá omezit některé služby pro Huawei
6:54Jan Kovalovský: Přes mobil obchodují klienti Patrie větší objemy než přes počítač (video)
19.05.2019
17:21Salvini znovu útočí - a investoři jsou na pozoru
8:06Víkendář: Německá „obnovitelná“ budoucnost vypadá v praxi hodně jinak, než na papíře
18.05.2019
16:27Všechno (ne)musí dávat smysl a mít racionální odpověď
8:25Víkendář: EU prý nepotřebuje populisty, ale nadšené občany
17.05.2019
22:12Bouřlivý týden v USA za námi
17:56Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy
17:35Výrobce polovodičového vybavení Applied Materials těžký kvartál zvládl dobře (komentář analytika)  
16:52Kauza Huawei drží trhy pod tlakem. Dolaru se však na závěr týdne daří  
16:34Wolf: Jak jsme si vlastně vytvořili tenhle nízkoinflační zadlužený svět
16:14Brexitová jednání v Británii ztroskotala, vláda zvažuje postup
15:53Výsledky Nvidie mohly být horší, v dalším kvartálu čeká stabilizaci  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Ryanair Holdings PLC (03/19 Q4)
1:50JP - HDP, q/q
9:00CZ - PPI, y/y