Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy

Jak investičně nedopadnout jako některé padlé hedge fondy

17.05.2019 17:56

Soudit současnost podle pohledů do minulosti může být přínosné, ale také nebezpečné. Někdy se mi přitom skutečně zdá, že se chováme, jako kdybychom se snažili řídit auto podle pohledu do zpětného zrcátka. Pokud je silnice za námi úplně rovná a to samé platí o té před námi, snad by se to nějak dalo. Ale jinak jde o recept na havárii. Platí to i o monetární politice a investičních názorech na to, zda je nastavena správně, či ne.

Pokud pohlédneme na pokrizovou výši sazeb v řadě vyspělých zemí a srovnáme je s nějakým kratším, či delším historickým obdobím, pocítíme silné pokušení tvrdit, že současná monetární politika je příliš uvolněná. Tedy, že sazby jsou příliš nízko. Je to ale podobné, jako kdybych chtěli při konstantní rychlosti jízdy autem mít také konstantní spotřebu paliva bez ohledu na to, zda se budeme proháněl někde v nížině, či po vysočině. Všichni chápeme, že při vjezdu někam do prudkých kopců stoupne spotřeba třeba ze 6 litrů na 7 litrů. Nejsme z toho překvapeni a nejedeme s vozem do servisu s tím, že nyní nám to „žere“ najednou příliš a něco se muselo rozbít. V ekonomii a ekonomice ale podobnými jevy překvapeni býváme.

Už v roce 1898 švédský ekonom Knut Wicksell vydal knihu, kde přemítal o sazbách a inflaci. A dospěl k tomu, že výši sazeb, respektive jejich dopad na inflaci, nelze posuzovat podle toho, jak jsou sazby nastaveny z pohledu historie. Nutné je posuzovat jejich výši relativně k současné situaci a konkrétně k sazbám neutrálním, či rovnovážným. Tedy k sazbám, při kterých by ekonomika byla stabilizována, bez inflačních, či deflačních tlaků. Ekonom tedy již před více než sto lety netvrdil nic jiného, než že se nelze dívat do zpětného zrcátka (i když aut tehdy ještě mnoho nebylo).

Výše uvedené je přirozeně hodně relevantní pro centrální bankéře, ale nejde o žádnou pustou teorii ani z pohledu investorů. Vezměme si například, kolik hlasů po krizi tvrdilo (a některé stále tvrdí), že sazby jsou nemístně nízko. Pokud někdo na tyto hyperinflační teze mohutně vsadil – jeho činy odpovídaly jeho slovům, musel po krizi tvrdě prodělat. Podle některých názorů této „výmarské“ tezi propadly houfně zejména hedge fondy, a to přispělo k postupnému úpadku jejich výkonnosti a popularity. Mediálně známý a hodně vypovídající je v této souvislosti příběh pana Johna Paulsona.

Možná se tak stalo kvůli tomu, že tyto fondy měly pocit, že po krizi je obecným tématem zkáza všeho druhu (minimálně podle řady komentářů na CNBC to tak vypadalo). Každopádně hyperinflace a nadměrně uvolněná monetární politika se jako investiční teze moc neosvědčily. A příčina je zřejmá – historie se rýmuje, ale tyto rýmy mají dost velkou volnost na to, aby sloužily jako přesné vodítko. U monetární politiky a souvisejících investičních tezí je tak lepší zaměřit se zejména na současnost.

Je tedy vše tak jasné a jde jen o to pochopit onu nepřijatelnost monetárních zpětných zrcátek? Není. Problémy se začnou objevovat ve chvíli, kdy se pokoušíme odhadnout, jaká je tedy ona výše sazeb neutrálních. Vypovídající je třeba následující graf, který ukazuje odhad vývoje těchto sazeb spolu s jejich spodní a horní hranicí. Podobně vyznívají i některé grafy s odhady provedenými na základě různých modelů (viz níže).

0

Jsme tedy daleko od situace, kdy bychom měli jeden spolehlivý indikátor neutrálních sazeb a toho, kde by se měly pohybovat sazby skutečné. Tudíž i toho, zda jsou skutečné sazby opravdu nastaveny expanzivně (jsou pod sazbami neutrálními), či naopak působí jako brzda (jsou nad sazbami neutrálními). Bylo a je tedy plně namístě diskutovat o tom, zda sazby nejsou skutečně příliš vysoko (a je dobré sázet na deflační“ aktiva), či nízko (a lepší jsou aktiva „inflační“). Nicméně vodítkem by nám neměla být nějaká příliš zjednodušená monetární teorie, či selektivní pohled do hyperinflační historie (před časem jsem se těmto tématům věnoval detailněji). Tou správnou mírou je posouzení současné situace, popřípadě promítnuté do nějakých odhadů neutrálních sazeb. A i když může být jejich rozptyl v určité době poměrně velký (viz další graf od Dallas Fedu), většinou je zřejmý alespoň trend, což už by mělo stačit na to, abychom neustřelovali tak jako zmíněné zkázopravecké hedge fondy.

0


Čtěte více:

Komise: Česko by příští fondy EU mělo využít k podpoře inovací
27.02.2019 14:38
Česká republika by po roce 2020 měla peníze z unijních fondů využívat ...
Blíží se revoluce v odvětví pasivních investic?
17.04.2019 6:07
Investoři, kteří akcie do portfolia vybírají titul od titulu, v posled...
Fed znervózňuje nízká inflace, ale řešit to zatím nehodlá
01.05.2019 21:40
Americká centrální banka sice začíná být lehce nervózní z inflace, kt...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data