Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ustupující inflace ponechá ČNB v klidu

Rozbřesk: Ustupující inflace ponechá ČNB v klidu

12.07.2019 9:25
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Poslední červnová čísla naznačila, že inflace začíná v ČR pomalu ustupovat. Zatímco ještě v březnu a v květnu se pohybovala na samé horní hranici tolerančního intervalu ČNB, v červnu již poklesla na 2,7 %. Sice je stále tři desetiny procenta nad prognózou a výrazně nad cílem, přesto může ponechat centrální banku v klidovém stavu. Stojí za ní totiž především rostoucí náklady na bydlení, včetně energií, které spolu dohromady generují více než polovinu celkové inflace. Volatilní, o to hůře předvídatelné a ovlivnitelné ceny potravin se na inflaci podílejí půl procentním bodem. Spolu dohromady tyto dvě nejvýznamnější složky spotřebitelského koše tvoří téměř tři čtvrtiny aktuální inflace.

Počínající trend zpomalující inflace však není tím hlavním důvodem, proč ČNB nejspíše zůstane pasivní a nebude pokračovat v tzv. normalizaci sazeb. Tím hlavním důvodem budou přetrvávající a vlastně i zesilující vnější rizika a nejistoty, které mohou negativně ovlivnit další vývoj české ekonomiky. Ať už jde o aktuální zpomalování evropské a čínské ekonomiky, brexit, hrozby obchodních válek atp. Nic na tom nemusí změnit ani fakt, že kondice českého hospodářství zůstává i nadále velmi dobrá, protože imunita tuzemské ekonomiky může být v čase jen relativní. Zvlášť když už delší čas narůstají obavy v podnikovém sektoru, které mohou v krajním případě vést k preventivnímu omezování investic. To, že nejistá zahraniční poptávka už ve druhém čtvrtletí byla nejvýznamnějším faktorem (navíc s rostoucí vahou) investičního rozhodování firem, potvrdilo i šetření mezi firmami zveřejněné ČNB.

V době, kdy se přiblížilo snížení sazeb Fedu a ECB o této možnosti rovněž otevřeně hovoří, navíc ve spojení s další vlnou QE, je ponechání sazeb ČNB na současné úrovni asi nejpravděpodobnější variantou. Bez ohledu na to, že na jedné straně stojí ve srovnání s prognózou slabší koruna a na straně druhé zase “sázky” finančních trhů na razantní pokles českých sazeb. Doba nahrává stabilitě sazeb, nicméně vyžaduje zvýšenou pozornost u nových dat přicházejících z domácí i evropské ekonomiky. Už dnes může jít třeba o průmyslovou výrobu v EU, která přijde na řadu v 11:00. Ta německá podle předběžných dat dopadla v květnu ještě dobře, nicméně zprávy z tamního automobilového průmyslu naznačují, že už ta červnová rozhodně trhy nepotěší.

TRHY
CZK a dluhopisy

Koruna se v průběhu včerejška držela jen s minimálními výkyvy těsně nad hranicí 25,60 EUR/CZK. Červnové inflaci ani následnému spokojenému komentáři ČNB v podstatě nevěnovala žádnou pozornost. A v tomto duchu se může odehrávat i dnešní obchodování, už třeba proto, že se nečekají žádná nová data z ekonomiky.

Zahraniční forex

Včera proběhla aukce třicetiletého vládního dluhopisu, která přilákala relativně nejnižší poptávku od roku 2015. Na vině sice mohla být vyšší než očekávaná inflační data v USA, avšak ukazuje se, že poptávka po vládních dluhopisech byla zejména nižší ze strany cizinců. Roli tak může hrát avizovaná diverzifikace devizových rezerv ze strany Číny a Ruska - tedy zemí, jež mají napjaté vztahy s USA. Na trhu se tak stala velmi zajímavá věc - výnosy amerických vládních dluhopisů vylétly vzhůru (protože ceny propadly), přičemž dolar z toho vůbec nedokázal profitovat.

Dnes si eurodolarový trh počká na zveřejnění výsledků průmyslu v eurozóně (za květen), jež pomůže zpřesnit odhad růstu HDP měnové unie ve druhém čtvrtletí. Každopádně eurodolar se nachází v býčí náladě, kterou podporují i spekulace, že by americké ministerstvo financí mohlo (na popud poradců prezidenta Trumpa) zaintervenovat proti dolaru.

Ropa
Ropa Brent se ke konci týdne usídlila na dostřel hranice 67 dolarů za barel. Důležitý cenový impuls přináší tropická bouře Barry, která směřuje do oblasti Mexického zálivu a má za následek odstavení již více než poloviny místních těžebních kapacit (více než 1 mil. barelů denně).

Pravidelný měsíční report kartelu OPEC naproti tomu zůstal včera bez výraznější odezvy trhu. Ten přitom předestřel velmi chmurné vyhlídky pro producentské státy a jejich úsilí narovnat tržní bilanci. Vzhledem ke zpomalujícímu růstu poptávky po ropě a masivní expanzi amerických producentů by totiž pro dosažení tohoto cíle musel kartel v příštím roce snížit vlastní těžbu o dalších 560 tis. barelů denně nad rámec současných těžebních škrtů. Kartel tak bude čelit opětovnému dilematu - buďto prodloužit a ještě zintenzivnit produkční omezení, nebo tuto strategii nadobro opustit a riskovat výrazný propad cen.


Čtěte více:

Investiční výhled Patrie 5/5: Investiční strategie
12.07.2019 6:40
Během prvního půl roku 2019 jsme zažili propad na trhu s dluhopisy a ...
Ekonom Petr Dufek: Inflace ustupuje, meziročně ceny vzrostly o 2,7 %
11.07.2019 9:32
V červnu se spotřebitelské ceny meziměsíčně zvýšily o 0,2 %, a to pře...
Inflace v Německu v červnu vystoupila na 1,5 procenta
11.07.2019 9:39
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmo...
Spotřebitelské ceny v USA v červnu vzrostly o 0,1 procenta
11.07.2019 15:28
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se v červnu proti předchozímu...
Wall Street zakončila nerozhodně, Dow Jones poprvé nad 27 000 body
11.07.2019 22:06
Americké akciové trhy se dnes střídavě pohybovaly mezi kladnými a zápo...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.05.2025
14:59Fidelity: Investoři do ETF reagují na celní konflikt odklonem od USA
8:13Víkendář: Reklamu jen tak nepoznáme?
24.05.2025
14:33Fidelity International: Jak mohou neutrální akciové strategie využít sílu volatility
8:10Víkendář: Svět, kde předvídatelnost je slabostí a cla jsou nejkrásnějším slovem ve slovníku
23.05.2025
22:03Americké trhy krvácí po hrozbách cel vůči EU a Applu  
17:44Traders Talk: Trump rozbouřil trhy, Colt potěšil výsledky a UnitedHealth v problémech
17:17PwC: Prodej elektromobilů v 1. čtvrtletí stoupl o 42 procent na 2,7 milionu
15:57Jednání s EU podle Trumpa nikam nevedou, chce clo 50 procent. Akcie klesají
15:49Půjde to k normálu bez cenového šoku?
14:26Pivo s Patrií ve Zlíně - s analytikem a makléřem o trzích i novinkách ve světě investic
13:03Perly týdne: Googlu a Applu se změnily časy
13:01Italská banka UniCredit soudně napadne podmínky převzetí konkurenční Banco BPM
11:00M2C míří na burzu: Český lídr v péči o nemovitosti sází na technologie a globální expanzi
10:30Tlak na dluhopisy polevil a ulevilo se i akciím  
10:13Do Česka dorazily první dodávky nového jaderného paliva od Westinghouse
8:56Německo hlásí růst HDP o 0,4 pct, ale celoroční stagnace zůstává ve hře
8:46Rozbřesk: Zhoršená nálada v eurozóně. Ale z jiného důvodu, než byste čekali
8:45Erste a VIG dnes naposledy s dividendou, růst HDP v Německu a další várka celního napětí mezi USA a EU  
22.05.2025
22:01Zámořské akcie se stabilizují, nárůstům vévodí Advanced Auto Parts  
17:20Výjimečný celý svět

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data