Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mankiw: Phillipsova křivka stále číhá za rohem

Mankiw: Phillipsova křivka stále číhá za rohem

15.08.2019 17:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Držitel Nobelovy ceny za ekonomii a manžel bývalé šéfky Fedu Janet Yellenové George Akerlof kdysi hovořil o Phillipsově křivce jako o „pravděpodobně nejdůležitějším makroekonomickém vztahu“. Na stránkách The New York Times to připomíná jiný známý ekonom N. Gregory Mankiw s tím, že A. W. Phillips poukázal na negativní vztah mezi nezaměstnaností a inflací v roce 1958. Vysvětloval jej tak, že v době vysoké nezaměstnanosti je lehké najít nové zaměstnance a firmy tak nemají motivaci ke zvedání mezd. Pokud se ale nezaměstnanost nachází nízko, tlak na růst mezd roste a to se záhy projeví na cenách zboží a služeb. Jak relevantní je ale tento koncept dnes a jaký má dopad na ekonomickou politiku?

S názvem Phillipsova křivka přišli až Paul Samuelson a Robert Solow a i díky nim se z ní stal významný makroekonomický nástroj, který vysvětluje, jak spolu souvisí ekonomická aktivita a inflace. Podle této teorie je vždy možné volit určitou kombinaci produktu a zaměstnanosti na straně jedné a inflace na straně druhé. Další ekonomové ale začali následně poukazovat na to, že tento vtah není stabilní a Milton Friedman v roce 1968 přišel s tezí, že Phillipsova křivka závisí na inflačních očekáváních.

K velkému posunu Phillipsovy křivky došlo zejména v sedmdesátých letech, kdy OPEC zvedl ceny ropy na světových trzích a na ekonomiku dolehl negativní nabídkový šok. Dnes podle Mankiwa převládá názor, že si stále lze teoreticky vybírat mezi různými úrovněmi inflace a nezaměstnanosti, ovšem je velmi těžké odhadnout, jak vztah mezi inflací a nezaměstnaností konkrétně vypadá. A to se promítá i do politické diskuse a ekonomické politiky.

Ekonom si v této souvislosti všímá toho, že když se americká levicová politička Ocasio-Cortezová ptala v Kongresu šéfa Fed na udržitelnou míru nezaměstnanosti, Jerome Powell uznal, že její odhady ze strany Fedu mohly být příliš vysoko. Ocasio-Cortezová následně získala nečekaného spojence. Stal se jím ekonomický poradce Donalda Trumpa Larry Kudlow, který ji za její otázky veřejně chválil.

Mankiw vše komentuje s tím, že současná nezaměstnanost pohybující se v USA na 3,7 % je skutečně níž, než většina ekonomů považovala za možné bez toho, aby došlo ke znatelnému růstu inflace. Jde o další důkaz, že Phillipsova křivka je skutečně nestabilní a tudíž ji nelze brát jako spolehlivý nástroj sloužící pro nastavení správné ekonomické politiky. Na druhou stranu ale „nestabilní neznamená neexistující“. Na to by politici a centrální bankéři také neměli zapomínat. „Fed má za úkol najít tu správnou rovnováhu mezi rizikem růstu inflace a růstu nezaměstnanosti. Najít tuto rovnováhu není jednoduché. Prvním krokem musí být pochopení toho, že Phillipsova křivka stále číhá někde za rohem,“ uzavírá Mankiw.

Zdroj: The New York Times
 

Čtěte více:

Bernstein: Co ekonomům po celá desetiletí nedocházelo
01.08.2019 10:48
Když šéf Fedu Jerome Powell nedávno vypovídal před Kongresem, Alexandr...
Nezaměstnanost v eurozóně je nejnižší od roku 2008, inflace zpomalila na 1,1 procenta
31.07.2019 11:33
Míra nezaměstnanosti v zemích eurozóny v červnu klesla o 0,1 bodu na ...
Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta
08.08.2019 9:08
Nezaměstnanost v Česku v červenci stoupla na 2,7 procenta z červnových...

Váš názor
  • podstatné
    16.08.2019 12:42

    To podstatné v článku je, že "nestabilní neznamená neexistující". V ekonomice je mnoho vztahů snadno pochopitelných selským rozumem, lidé je ale nechtějí slyšet. Raději věří, že mohou legálně okrást druhé.
    Pracovitý Prosecký
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y