Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bernstein: Co ekonomům po celá desetiletí nedocházelo

Bernstein: Co ekonomům po celá desetiletí nedocházelo

01.08.2019 10:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Když šéf Fedu Jerome Powell nedávno vypovídal před Kongresem, Alexandria Ocasio-Cortezová mu položila otázku týkající se přirozené míry nezaměstnanosti. Tedy míry nezaměstnanosti, jejíž překročení by podle řady ekonomů vyvolalo soustavný růst inflace. Ocasio-Cortezová se nezabývala detaily a přímo poukázala na to, že současná nezaměstnanost ve výši 3,7 % leží hluboko pod odhady přirozené míry nezaměstnanosti od Fedu a inflace přitom není výš než před pěti lety. Powel na to reagoval také přímo argumentem, že odhady Fedu byly příliš vysoko a přirozená míra nezaměstnanosti se nachází mnohem níž, než se dříve věřilo. Celé věci si všímá známý ekonom Jared Bernstein s tím, že je ukázkou toho, že ekonomové někdy pevně věří ve věci, které jsou ve skutečnosti jinak.

Bernstein se domnívá, že pochybný základ má hned několik dalších široce rozšířených teorií a myšlenek. Mezi ně patří přesvědčení, že globalizace je výhodná pro všechny, vyšší vládní deficity mají negativní dopad na investice soukromého sektoru nebo že minimální mzda má hlavně negativní dopady na tvorbu pracovních míst. Ohledně přirozené míry nezaměstnanosti ekonom připomíná, že Fed ji po roce 2009 odhadoval na 5 %, tedy vysoko nad současnou nezaměstnaností. Vazba mezi její výší a inflací k tomu navíc znatelně zeslábla a tvrdohlavé držení se tohoto konceptu tak může ekonomiku stát mnoho pracovních míst. Bernstein také tvrdí, že taková politika doléhá zejména na lidi s nižšími příjmy, a tudíž se promítá i do rostoucí příjmové nerovnosti.

Ohledně přínosů globalizace Bernstein připomíná vládu Billa Clintona, která hovořila o tom, že z globalizace budou těžit úplně všichni. Základem tohoto tvrzení měla být teorie komparativní výhody, která říká, že každá země se zaměří na to, co umí nejlépe. Jenže Bernstein dodává, že tato teorie nehovoří o tom, že by kvůli mezinárodnímu obchodu nikdo netratil. Tvrdí, že celkové zisky převýší ztráty. Jenže „politici jaksi zapomněli, že ti, kteří tratí, by měli být kompenzováni“. V USA naopak dochází k tomu, že ti, kteří díky obchodu zbohatli, „investují“ své zisky do politiků, kteří jim obratem jdou na ruku třeba snižováním daní.

Rozšířený je i zmíněný názor, že vysoké rozpočtové deficity dolehnou negativně na investice soukromého sektoru tím, že vytlačí nahoru sazby a omezí dostupnost financí. Praxe ale ukazuje, že k tomu nedochází a soukromý sektor naopak brzdí politika utahování rozpočtů v době, kdy je ekonomika v recesi či útlumu. Podporu v datech měla tato teorie jen v sedmdesátých a osmdesátých letech. Tedy v době vysokých deficitů a vysokých sazeb.

Další pochybná teorie říká, že vyšší minimální mzdy jsou ke škodě lidí s nejnižšími příjmy. Podle ní trh stanoví rovnovážnou úroveň mezd a pokud se mzdy dostanou nad ni, poptávka po práci klesne a trpí tvorba pracovních míst. Jenže „celá desetiletí kvalitního výzkumu ukazují, že problém je mnohem složitější“. A ukazuje, se, že zvýšení minimální mzdy provedené v rozumných mezích lidem s nejnižšími příjmy prospívá. Někteří z nich sice práci ztratí, ale celkový efekt je pozitivní a „rozhodně neplatí“, že by všichni tratili. Bernstein pak tvrdí, že všechny popsané pochybné teorie mají jednu věc společnou: Jejich aplikace do praxe dopadá nejvíce na ty ekonomicky nejzranitelnější.

Zdroj: Vox

 

Čtěte více:

Královna všech spikleneckých monetárních teorií
26.04.2019 17:51
V předchozím příspěvku jsem poukazoval na jedno z častých nedorozumění...
Wren-Lewis: Minimální mzda ukazuje, jak (ne)spolehlivá věda je ekonomie
15.05.2019 10:32
Můžeme ekonomii vůbec považovat za vědu? Podle některých lidí je odpov...
Moderní měnová teorie. Anebo spíše pohroma?
21.05.2019 6:47
Moderní měnová teorie (MMT), zdánlivě nový přístup k hospodářské polit...
VoxEU: Patří budoucnost státnímu kapitalismu?
19.06.2019 6:44
Úspěchy čínské a vietnamské ekonomiky vedou k debatě o státním kapital...
Shirai: Japonsko ukazuje, jak realistická je skutečná fiskální dominance
23.07.2019 6:14
V poslední době se stále více hovoří o takzvané Moderní monetární teor...

Váš názor
 •  
  01.08.2019 11:52

  Vyšší míra nezaměstnanosti je pro stát ztrátová. Každá krize přináší zbytečné ztráty, i když se to bagatelizuje, že je ozdravná, atd. Proto nás čeká v době vleklé krize, která už začíná zrát, hlavní téma - "kvantitativní uvolňování" kontra relativizace veškerého zadlužení - vyšší (a přímou!) inflací. Už ne bankám, které z toho mají prospěch, ale přímo do rozpočtů, aby to mělo rychlý efekt i účel. Dotace rozpočtu by měly podpořit investice - na kterých by se podílel stát a ve vleklé krizi z toho těžil rozpočet. Jiná cesta z pekla předluženosti (kromě krachu a velkých ztrát) nepovede. Z tohoto pohledu řešit "důchodovou reformu" je směšné (a směšný je i pan Fiala z ODS, který to denně opakuje, byť by měl vědět, že kdo šetří, nebude mít "za tři", ale jen zlomek z původní kupní síly). Pokud je ekonomika věda, tak by se tomu měla věnovat a nabídnout státu modely, kterými se v bezvýchodné krizi řídit. Automobilový průmysl z velké části zkrachuje, skončí postupně doba levné ropy, takže se nebude dařit ani nový start. Pouhou stavbou dálnic podle Hitlera se situace nevyřeší, musí jít o vybrané perspektivní investice, které budou tvořit budoucí přítoky do rozpočtu. Zaráží mně, že se tomu dosud nikdo nevěnuje. A to tu máme samé "odborníky" - falešné autority, o které se každá moc opírá.
  James Bond
 • Kdo by to řekl
  01.08.2019 11:49

  Když se uměle změní podmínky tak je opravdu překvapivé že úsudek na základě jiných podmínek za nových neplatí. Když uměle zaměstnám ve veřejném hromadu lidí tak dá rozum že nezaměstnanost bude níž než v dobách kdy tam bylo zaměstnaných míň lidí protože je oblast nepodlehající ekonomickému cyklu. Právdu má v tom že pochybné teorie dopadají na ty nejzranitelnější. Hlavně ty jejich levičácké socialistické. Tolikrát odzkoušené a tolikrát bídou potvrzené.
  HenryFord
 • Vítejte zpátky ve světě Rudého práva
  01.08.2019 11:44

  Děkujeme za další "levičácký" článek. Všechny ty Bernsteinovy bludy lze vyvrátit, ale nebudu ztrácet čas. Tak jen: Komu tedy prospívá inflace vyšší než nula? Neměli bychom si z keynese brát jen to, co se nám hodí jako politická rétorika. jedna věc je být ekonomem a druhá být politikem. Přirozená míra nezaměstnanosti je tedy mnihem nižší než 5%? Třeba 1%? Atd., atd.!!!!
Aktuální komentáře
21.02.2020
22:06Výprodeje na Wall Street pokračovaly i na konci týdne
17:48Smutek akciových soutěží krásy
17:03Aktivita v sektoru služeb USA klesla, je nejnižší od roku 2013
16:32UNICAPITAL Invest I a.s. - Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
16:31Euro na závěr týdne ožilo, akcie naopak padají  
15:52The Economist: Akcie velkých technologií na roztrhání. Nebo ne?
15:36Čínský solární průmysl by mohl letos vzrůst o 50 procent
14:10Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau bude patřit EPH
14:03Z centrálního bankéře detektivem, aneb jak je těžké určit dopady viru
12:25Perly týdne: Nová kultovní akcie, recese s 25 % pravděpodobností a u nás větší kontrola investic
11:33Inflace v eurozóně v lednu zrychlila na 1,4 %
11:01Největší evropská pojišťovna Allianz dosáhla rekordního zisku
10:49IHS: Růst podnikatelské aktivity v eurozóně v únoru zrychlil
10:42Nečekaně dobrá data se míjí účinkem, obavy na trzích převažují  
10:41Damodaran: Aktuální cena rizika na realitách, akciích a dluhopisech
9:35Prodej aut v Číně v půlce února kvůli epidemii klesl o 92 procent
9:11Rozbřesk: Prodej aut v Číně propadá o hrozivých 92 %. ECB reviduje, nakupuje a reinvestuje...
8:55Nové případy nákazy koronavirem navyšují pesimismus na trzích, EU jedná o rozpočtu  
8:48S&P: Vládní dluhy letos narostou na 53 bilionů dolarů. O 30 procent víc proti roku 2015
8:24Cena zlata kvůli koronaviru vystoupila na sedmileté maximum

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data