Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Nesnesitelná jednoduchost investování, nebezpečný akciový říjen a zlidovění škodovek

Perly týdne: Nesnesitelná jednoduchost investování, nebezpečný akciový říjen a zlidovění škodovek

04.10.2019 12:44
Autor: Redakce, Patria.cz

Ve světě…

Nesnesitelná jednoduchost investování: S investováním je to možná jednodušší, než se domníváme. Studie Pomona College totiž podle CNBC zjistila, že návratnost vyšší, než celý trh, nabízí akcie s lehce zapamatovatelným tickerem – symbolem akcie. Příkladem může být PZZA, BDAY či KOOL. Studie čerpala z dat z let 2006 – 2018 a podle CNBC „potvrdila závěry dřívějších analýz věnujících se tomuto tématu“. Strategie zaměřená na „cool“ tickery „byla v posledních 12 letech ziskovější, než analýza finančních výsledků, valuačních poměrů, či poslouchání rozhovorů s řediteli obchodovaných společností“.

Koš akcií složených z „chytrých symbolů“ měl mezi lety 2006 – 2018 návratnost konkrétně dosahující 13,22 % ročně, zatímco celý trh měl podle vývoje indexu the CRSP Total Market Index návratnost ve výši 4,9 %. Podle vědců je to výsledkem dvou hlavních faktorů: Dobře zapamatovatelné tickery pomáhají investorům zapamatovat si další důležité informace o firmě. A zároveň jsou motivací k nákupu akcie. Vědci dodávají: „Na efektivním trhu by měly ceny akcií odrážet očekávaný tok hotovosti a ne něco tak povrchního, jako jsou tickery. Nicméně lidská rozhodnutí jsou často založena na informačním šumu a nelogických argumentech“.

Zmíněný koš akcií obsahoval tituly jako Papa John’s (PZZA), Boingo Wireless (WIFI), Thermogenesis Corp. (KOOL), Mammoth Energy Services (TUSK) a Dentsply Sirona (XRAY). Pomona College k tomu uvedla, že pokud je kód chytře navržený, či se lehce vyslovuje, budí dojem kreativity a pozitivního naladění, když jej investor vidí, či slyší. Tento pozitivní pocit sice nemá nic do činění s finanční situací firmy, ale investor si jej přesto s titulem spojuje. A vědci poukázali i na to, že výjimečné výsledky zmíněného koše akcií nejsou dány několika málo tituly. V popsaném období si lépe než trh vedlo hned 19 z celkového počtu 22 akcií.

Nejvolatilnější měsíc v roce a připomínka roku 2008: Investiční společnost Bespoke se všímá vývoje prodejů Fordů F-Series. Jelikož jde i pickupy, které jsou často používány u malých firem a ve stavebnictví, jejich prodeje mohou podle společnosti sloužit jako indikátor aktuálního ekonomického vývoje. „Podobně jako celkové tržby Fordu jsou slabé i prodeje F-Series, což naznačuje útlum v sektoru menších firem. Ve třetím čtvrtletí bylo prodáno o 6 % vozů méně, než ve stejném období minulého roku. To nemusí vypadat jako velký rozdíl, ale k takovému poklesu došlo naposledy v roce 2008“, tvrdí Bespoke a dokládá to následujícím grafem:

001

Bespoke pak investorům připomíná, že jsme vstoupili do historicky nejvolatilnějšího měsíce roku. Většina investorů si je podle společnosti vědoma toho, že říjen bývá značně volatilní, následující graf ovšem ukazuje, že rozdíl oproti ostatním měsícům je skutečně značný. Podle obrázku pak volatilita znatelně klesá a prosinec je spolu s únorem naopak nejméně volatilním měsícem v roce:

001

Maximální minimální mzda: The Economist porovnává výši minimálních mezd ve vybraných zemích (v poměru k mediánu mezd). Tvrdí, že Británie by podle stávajícího vládního plánu měla mít „již brzy jednu z nejvyšších minimálních mezd na světě“. Z následujícího grafu je pak zřejmé, že podle současného cíle by se měla minimální mzda v této zemi v roce 2024 pohybovat znatelně nad 60 % mediánu, zatímco v současné době je nejvýše ve Francii a to mírně nad 60 % mediánu. Naopak mezi země s nejnižší minimální mzdou patří Spojené státy, kde se pohybuje hluboko pod 40 % mzdového mediánu:

001

Stále s nejnižší nezaměstnaností: Eurostat informuje o srpnovém vývoji nezaměstnanosti v zemích EU a eurozóny. S 2 % nezaměstnaností je v čele žebříčku stále naše ekonomika, za námi se nachází Německo s 3,1 % mírou nezaměstnanosti. Průměr Unie se nachází na 6,2 % a nejvyšší je nezaměstnanost stále v Řecku (17 %) a Španělsku (13,6 %):

001

… a u nás doma

Ze škodovky Dacia? Centrum.cz píše o tom, že podle šéfstratéga koncernu VW „Škoda ještě zlidoví, Seat zdraží“. Michael Jost „by rád, aby se všech dvanáct koncernových značek od sebe více odlišilo. Chtěl by tím dosáhnout vyššího zisku a omezení dvojí práce“. Seat by podle něj mohl dodávat o poznání emotivnější vozy“, naopak Škoda by se měla více zaměřit na trhy ve východní Evropě (kde koncernu z podílu na trhu ukusují korejské vozy nebo Dacie) a ještě intenzivněji cílit na prakticky smýšlející zákazníky. „U Škody se pak budoucí plánované modely obejdou bez luxusních doplňků a značka se má zaměřit i na v minulosti opomíjené regiony. Příkladem může být i zodpovědnost, kterou domácí automobilka nedávno v rámci koncernu dostala za indický trh“, píše centrum.cz

Zázrak v České poště: O možném zázraku v České poště“ píše seznam.cz: „Ačkoliv Česká pošta plánuje do roku 2025 propustit až sedm tisíc zaměstnanců, na kvalitě, komfortu a dostupnosti služeb to nic nezmění. V pátek dopoledne to po jednání s vedením pošty řekl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Premiér Andrej Babiš (ANO) dodal, že by chtěl, aby stát v roce 2020 splatil poště dluh 3,3 miliardy korun“.

„Naší ambicí je dostat českou poštu do 21. století a dostat ji do černých čísel. Plán počítá s tím, že v roce 2021 bude pošta zisková. Dojde k redukci personálu, některé služby budou nahrazeny automaty, ale na kvalitě, komfortu a dostupnosti služeb se nic nezmění,” ujišťoval v pátek dopoledne podle seznamu.cz ministr vnitra Hamáček.


Čtěte více:

Česko je 16. nejlepší energetikou světa, polepšilo si o pět míst
02.10.2019 11:05
Česko je 16. nejlepší energetikou světa, proti loňsku si polepšilo o p...
Kontrariánská investiční sázka na „riflový cyklus“
02.10.2019 17:38
Investiční společnost D.A. Davidson před několika dny začala s pokrývá...
Williamson: Neudělejte stejnou chybu jako IBM
04.10.2019 6:34
Stále více společností chápe, že je výhodné budovat si síť vztahů a „e...
Kdy pohled na zisky firem více mate, než pomáhá
03.10.2019 17:49
Ve svých příspěvcích zaměřených na konkrétní investice a akcie tu obča...
Schivardi: Skryté slabé místo periferie eurozóny
03.10.2019 11:01
Růst produktivity na jihu Evropy byl od poloviny devadesátých let znat...
Experti Patrie: Zahraniční akcie mohou být dobrou příležitostí
02.10.2019 16:19
Jak zhodnotit své portfolio a vyhnout se přitom tržním rizikům? To byl...
Reuters: USA zavedou na zboží z EU cla deset až 25 procent
03.10.2019 8:26
Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a ...
The Times: Brusel je připraven obejít Johnsona s odkladem brexitu
03.10.2019 14:11
Evropská unie by mohla další odklad brexitu schválit, i kdyby o něj ne...
Jak předejít digitálnímu feudalismu
04.10.2019 10:57
Využívání a zneužívání dat ze strany Facebooku a dalších technologický...
ČEZ plánuje prodat Počerady a do 2040 odstavit skoro vše uhelné
04.10.2019 11:37
Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu...

Váš názor
 • Kvalifikace? K čemu?
  05.10.2019 14:28

  Stačí být tím správným straníkem a koryto je na světě. Jakou dobu mi to připomíná? A tak můžeme mít ministrem vnitra nedostudovaného člověka z Filozofické fakulty, který rozumí i poště. A to vše díky parlamentní demokracii a stranickým čachrům. Establishment ví velmi dobře, proč se brání zuby nehty přímé demokracii.
  logaro
  • Re: Kvalifikace? K čemu?
   05.10.2019 14:35

   A že te nevadí, že Zeman je usvědčený lhář a sprosťák a předseda vlády karierní komunista a spolupracovník stb
   Velkamedvědice
   •  
    08.10.2019 17:45

    Jakou lež prezidenta máš na své mysli - kdo ho usvědčil? Spor o fascinovaného Peroutku byl přece vrácen na začátek. Jinak prezident určitě prokázal Peroutkovi velkou službu. Čte ho daleko víc lidí než před tím. Kaslovic dostávají tantiémy, ne?
    Kalka.
   • VM
    05.10.2019 15:06

    Poděkuj parlamentní demokracii na jejímž základě vznikla tato vláda. Vláda dostala důvěru parlamentu. Bohužel, voliči neměli možnost pro tuto vládu hlasovat stejně, jako pro jejího premiéra.
    logaro
    • Re: VM
     05.10.2019 15:40

     V kterém státě existuje lepší systém?
     Velkamedvědice
     • VM
      05.10.2019 16:39

      Všude tam, kde je více přímé demokracie, odpovědnosti politiků a méně stranických čachrů. Politici mají pracovat výhradně pro voliče, nikoli pro lobbisty, politické neziskovky a vlastní koryta. Co dělá Hamáček na pozici ministra vnitra je mně záhadou. Vždyť v tomto resortu nikdy nepracoval a rovněž mu chybí patřičná teoretická průprava ve formě vzdělání. Navíc strana, jež získala 7% procent ve volbách disponuje s tolika ministerstvy! Tato absurdita prošla díky parlamentní demokracii a politickým čachrům v poslanecké sněmovně bez možnosti voliče do toho mluvit!
      logaro
      • Re: VM
       05.10.2019 17:25

       A to je kde? Ve švajcu je taky zastupitelská demokracie.
       Velkamedvědice
       • VM
        05.10.2019 17:44

        Kapři si sami rybník nevypustí v žádné zemi. Nemám nic proti parlamentní demokracii. Pokud ovšem funguje v souladu s představami lidí. Jsem přesvědčen, že zde tomu tak není. Nebo jsi snad spokojen s naší vládou?
        logaro
   • VM
    05.10.2019 14:54

    Mně na Zemanovi vadí jediná věc. Za to však podstatná. A to, že není přímo lidem odvolatelný. Měli bychom páku na to, jak se jej zbavit.
    logaro
 • Jsem rád
  04.10.2019 13:02

  vážně to mne uklidnilo, že se na kvalitě pošty nic nezmění, za posledních pár let jsem služeb využil 3x a stály vážně za prd, je skvělé, že z daní bude stále dotován tento relikt staré doby protože zaměstnanci jsou také voliči, ale co chtít v české dotační republice :o(
  Mike
 • Management
  04.10.2019 12:54

  neměl by se ke strategii České pošty vyjadřovat spíše generální ředitel a ne ministr?
  Pracovitý Prosecký
  • Re: Management
   05.10.2019 12:04

   Já myslím, že je to jedno, nerozumí tomu ani jeden. Pana GŘ jsem teď poslouchal v TV a byla to bída s nouzí.
   oh171.
Aktuální komentáře
22.10.2019
5:58Boone: Monetární politika sama nestačí, firmy brzdí špatná infrastruktura
21.10.2019
22:00Wall Street zahujeje týden růstem. Apple opět na rekordu
17:46Nové ekonomické myšlenky potřebujeme jako sůl. Ale z trochu jiné roviny
17:05Evropa roste na vyšší pravděpodobnosti dohody o brexitu, v Praze zářil Avast  
16:59Hlasování v Británii se odkládá, tržní optimismus však podporují zprávy z USA  
16:55Byty v Česku ve druhém čtvrtletí zdražily o desetinu na 60 700 Kč/m2
16:35Čisté příjmy Evropanů jsou letos vyšší o 3,5 procenta
15:22McKinsey: Každé třetí bance hrozí zánik. Proč?
14:22IEA čeká silný růst výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
14:00Pictet: Klesá riziko recese, valuace mohou jít nahoru
12:30Týdenní výhled: Brexit – buď dohoda, nebo odložení. Výsledková sezóna v plném proudu, od bank přebírají žezlo IT a průmysl  
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Harley-Davidson Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Hasbro Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kimberly-Clark Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (09/19 Q3)
Lockheed Martin Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
McDonald's Corp (09/19 Q3, Bef-mkt)
NextEra Energy Inc (09/19 Q3, Bef-mkt)
Novartis AG (09/19 Q3)
Procter & Gamble Co/The (09/19 Q1, Bef-mkt)
Snap Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (09/19 Q3, Aft-mkt)
UBS Group AG (09/19 Q3, Bef-mkt)
United Technologies Corp (09/19 Q3, Aft-mkt)
7:15Randstad NV (09/19 Q3)
8:00Husqvarna AB (09/19 Q3)
12:00Centene Corp (09/19 Q3)
13:00United Parcel Service Inc (09/19 Q3)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (09/19 Q3)
22:10Whirlpool Corp (09/19 Q3)