Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Přílišné nadšení z výsledků zklidnil management BMW potvrzením výhledu

Summary: Přílišné nadšení z výsledků zklidnil management BMW potvrzením výhledu

06.11.2019 17:26
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

BMW F3Q19

Bavorská automobilka odreportovala za třetí kvartál velice slušná čísla. Tržby meziročně vyrostly o 8 % na 26,7 mld. EUR a konsensus tak překonaly o více než 1 mld. EUR. Skvělé je, že hnacím motorem růstu byl hlavní segment automobilů, jehož tržby poskočily meziročně o téměř 10 % a provozní zisk o nádherných 30 %. Z geografického hlediska se dá říct, že skvělý výkon podaly všechny regiony (dodávky v Číně +10 %). Celkový provozní zisk společnosti dosáhl 2,3 mld. EUR (marže 8,6 %) při konsensu 2,1 mld. EUR. Nečekaně vysoká daňová položka bohužel zbrzdila čistý zisk na akcii, který při 10% meziročním růstu odpovídá predikcím trhu.

Management bohužel nakonec zklidnil přílišné nadšení svým potvrzením výhledu na tento fiskální rok, který počítá se „značným poklesem“ na úrovni zisku před zdaněním. Důvodem je především očekávané zúžení provozní marže ze 7,2 % v roku 2018 do intervalu 4,5 až 6,5 %. Viníci jsou stále stejní – mohutné náklady na výzkum a vývoj a rostoucí regulační nároky.

Akcie mají za sebou v posledních týdnech skvělý růst a po dnešních výsledcích tak jen oscilují kolem nuly.

 

Societe Generale F3Q19

Včerejší překvapení dodané bankou Intesa se dnes již bohužel úplně neopakuje, stejně však můžeme kvartální čísla od francouzské Société Générale považovat za obstojné. Celkové příjmy banky poklesly meziročně o 8 % na 6 mld. EUR, přičemž trh očekával alespoň o 100 mil. EUR víc. SocGen to však dotáhla v provozních nákladech, které snížila o 4 %. A jelikož se rizikové náklady dle očekávání trhu zvedly o 25 % (mezikvartálně o 5 %), meziroční pokles zisku před zdaněním o 25 % na 1,4 mld. EUR již v podstatě odpovídal konsensu.

Největší přítěží pro tržby byla nepřekvapivě investiční banka. SocGen tady totiž vyklízí pozice, propouští a seká náklady. To se projevilo na příjmech investiční divize klesajících meziročně o 9 %, zatímco jiné banky si chválily silné kvartály (konkurence meziročně +9 %; BNP +15 %). I když FICC segment se ještě jakžtakž snažil (+1 %), v případě akciových trhů to byla hotová tragédie (-20 %). V podstatě jediným segmentem, který předvedl růst, bylo poradenství a fúze a akvizice (+9 %).

Návratnost vlastního kapitálu (ROTE) dostala opět solidní ránu a meziročně se propadla z 11 % na nynějších 6,1 %. Pozitivem na útlumu investičních aktivit jsou nižší rizikově vážená aktiva, která tím dost výrazně pomáhají kapitálové přiměřenosti. Ukazatel CET1 jde mezikvartálně nahoru o 50 bps  a dostává se tím nad cíl pro rok 2020 stanovený na 12 %.

Obstojné výsledky kombinované se silnými makrodaty a komentářem od německého ministra financí Olafa Scholzeho k možné bankovní unii popohnaly akcie k 3% růstu.  

 

 

Čtěte více:

Analytik Patrie k CETV: Dohodu s PPF vnímáme jako příznivou pro investory (nové doporučení a cílová cena)
06.11.2019 12:23
Uzavíráme naše předchozí doporučení akcie CETV REDUKOVAT z hladiny 4,7...
Ondřej Martínek: Bankovní drogový večírek pomalu končí
06.11.2019 16:47
Bankovní drogový večírek pomalu končí, říká analytik Patrie Finance On...
Trhy si vybírají oddechový čas. Vedle dobrých firemních zpráv tu jsou nečekaně slabá data
06.11.2019 17:07
Hlavní finanční trhy si po vlně euforie vybírají oddechový čas a optim...
MMF varuje Evropu, aby se připravila na propad ekonomiky
06.11.2019 17:13
Mezinárodní měnový fond (MMF) varuje Evropu, aby si připravila nouzov...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data