Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Yardeni: Jsou ceny akcií na rozumných úrovních?

Yardeni: Jsou ceny akcií na rozumných úrovních?

28.11.2019 14:10
Autor: Redakce, Patria.cz

Známý investor Ed Yardeni vydal v roce 2018 knihu Predicting the Markets, kde se mimo jiné věnuje různým valuačním modelům, podle kterých se mohou investoři pokusit hodnotit současnou situaci na trzích. Yardeni ovšem v knize dodává, že „subjektivní není jen krása, ale i valuace“. Velmi nebezpečné pak může být to, když někdo nakupuje akcie v době, kdy jsou všemi milovány. Yardeni se na svém blogu věnuje několika v knize zmíněným ukazatelům a aplikuje je na současné dění na trzích. 

Investor zmiňuje takzvaný Buffettův poměr, který je dán poměrem celkové kapitalizace trhů k nominálnímu produktu americké ekonomiky. Jde o ukazatel, který lze počítat jen na čtvrtletní bázi, ale Yardeni tvrdí, že podobnou vypovídací schopnost má poměr cen akcií k tržbám obchodovaných firem. Ten je již k dispozici na týdenní bázi a současné hodnoty jsou podobné jako během předchozího vrcholu dosaženého v letech 2000–2002, po němž přišel medvědí trh. Yardeni dodává, že „Buffett je stále býkem a poukazuje na nízkou inflaci a sazby, které podle něj ospravedlňují vysoké valuační násobky“. 

Jim Moltz hovořil o „pravidlu dvaceti“, které dává do souvislosti PE indexu S&P 500 a inflaci. Konkrétně tvrdí, že pokud součet obou překračuje hodnotu 20, akcie by měly být příliš drahé. V říjnu se podle Yardeniho tento součet pohyboval pod kritickou hranicí. Investor pak zmiňuje i reálný ziskový výnos akcií, který je obráceným PE upraveným o inflaci. Jeho historický průměr počítaný od roku 1953 dosahuje hodnoty 3,19 % a „model může predikovat příchod medvědího trhu, pokud se tato hodnota dostane k nule“. Nyní se hodnota ukazatele pohybuje kolem 2,9 %. 

Dalším valuačním měřítkem, které investor zmiňuje, je PE upravené o takzvaný index utrpení. Tedy o součet míry nezaměstnanosti a inflace. Tento index obvykle klesá během býčího trhu a dosahuje dna před příchodem trhu medvědího. V říjnu dosáhl hodnoty 5,4 %, posledního dna dosáhl v září 2015 na hodnotě 5 %. Šlo o nejnižší hodnotu od dubna 1956. Index podle Yardeniho ukazuje, že „většina Američanů neměla nikdy tak nízkou míru ekonomického utrpení jako nyní“. A investor tvrdí, že mezi PE a tímto indexem je pozoruhodně vysoká korelace. To, že nyní se index nachází mimořádně nízko, pak „může ospravedlňovat PE nacházející se nad historickými průměry“. 

MAPE, tedy součet zmíněného indexu a PE indexu S&P 500, dosahovalo od roku 1978 průměrných hodnot 23,8. Pokud se PE nachází nad touto hranicí, znamená to podle Yardeniho předraženost akcií a naopak. V poslední době se pohybuje na hodnotách kolem 22,6, tedy pod průměrem. Yardeni dodává, že MAPE správně varovalo před korekcí v osmdesátých letech a během internetové bubliny, ale ne při posledním medvědím trhu. Podle investora to je tím, že „problém nebyl na akciích, ale na realitním trhu“. 

Zdroj: Blog Eda Yardeniho

 
 

Čtěte více:

Jak mohou s akciemi zamávat americké volby?
15.11.2019 11:11
Americké volby přijdou příští rok a rozsah možných následků je široký....
Americké akcie na vrcholu?
18.11.2019 22:04
Pondělní obchodování v USA nepřineslo mnoho nového. Obchodovalo se za ...
Dnešní lehká korekce na akciích se může rozrůst. Nové informace tlumí optimismus
20.11.2019 10:08
Zatímco Wall Street včera zvládla zhruba udržet své pozice, asijské tr...
Reuters: Alibaba nabídne akcii za 176 hongkongských dolarů
20.11.2019 11:13
Alibaba nabídne při vstupu na hongkongskou burzu jednu akcii za 176 ho...
Home Credit zastavil umístění svých akcií na burzu v Hongkongu kvůli tržním podmínkám
21.11.2019 9:25
Skupina Home Credit nebude kvůli tržním podmínkám pokračovat v příprav...
Bývalý šéf Avastu prodává akcie firmy, odpovídající několika dnům obchodování
21.11.2019 10:24
Celkem 18 milionů kusů akcií společnosti Avast, obchodované na londýns...
Perly týdne: Tesla s Němci v zádech, největší akciová šílenost roku a u nás Airbnb mimo kontrolu
22.11.2019 14:39
Plán Tesly rozbouřil německý autoprůmysl. Příliš sebevědomí při výběru...

Váš názor
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data