Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tomáš Jaroš: Pražská burza je dividendový ráj, trendem je robotické poradenství

Tomáš Jaroš: Pražská burza je dividendový ráj, trendem je robotické poradenství

15.01.2020 15:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Jak a do čeho Češi investují? Trendy (nejen) v online investování přiblížil v burzovním studiu Seznam.cz ředitel makléřské společnosti Patria Finance Tomáš Jaroš. Hovoří o atraktivních dividendách na pražské burze i o robotickém investování s Patrií pod značkou Indigo.

„V Česku investuje asi jen patnáct procent dospělé populace, z toho online téměř 0,5 procenta, tedy okolo padesáti až sta tisíc lidí. Češi - když už investují na burze – mají rádi investování online, jen v naší společnosti je takových přes devadesát procent, zbytek obchoduje po telefonu,“ popisuje zkušenosti s českými investory Tomáš Jaroš. Češi se častěji bojí ztrát a proto často hledají investice, u nichž je zaručena hodnota vstupní investice, což je u dynamičtějších investic problematičtější.

Hodně českých investorů začíná na pražské burze, která je považována za dividendový ráj. Dividendový výnos na našem trhu činí přes pět procent, což je mnohem více než v celé Evropské unii, kde je průměr okolo tří procent. Navíc zde odpadá nutnost měnové konverze či kurzové riziko.

Nicméně s tím, jak investoři hledají nové příležitosti, podíl investic do akciových titulů v zahraničí postupně roste. „Mezi nejpopulárnější akcie našich klientů patří na Wall Street obchodované technologické tituly skupiny FAANG, tedy Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Alphabet. V západní Evropě obchodování vévodí německé banky Commerzbank a Deutsche Bank nebo francouzský mobilní operátor Orange,“ doplňuje Tomáš Jaroš.

Rozhovor sledujte na Seznam.cz (klikněte na foto):

0

Co se týče způsobu investování, dávají čeští investoři přednost online obchodování. „Češi mají rádi investování online. Jen v naší společnosti je takových přes devadesát procent, zbytek obchoduje po telefonu,“ popisuje zkušenosti s českými investory Tomáš Jaroš. Přesto jsou i tací, kteří svá investiční rozhodnutí rádi konzultují. „Makléř je pro investora často jazýčkem na vahách před samotným rozhodnutím, jakou investici koupit nebo prodat,“ dodává Tomáš Jaroš.

Velkým globálním investičním trendem je robotické poradenství. „Na základě investičního profilu a horizontu klienta se algoritmus snaží namíchat portfolio z burzovně obchodovaných fondů (ETF) tak, aby co nejlépe odpovídalo požadavkům a představám investora. Na denní bázi pak algoritmus hlídá, zda požadavky klienta stále korespondují s jeho profilem,“ vysvětluje jednu z velkých výhod robotického poradenství Patrie pod značkou Indigo Tomáš Jaroš, ředitel společnosti Patria Finance.


Čtěte více:

Experti Patrie: Zahraniční akcie mohou být dobrou příležitostí
02.10.2019 16:19
Jak zhodnotit své portfolio a vyhnout se přitom tržním rizikům? To byl...
Jak pravidelně a chytře investovat? Zvolte stále oblíbenější ETF!
08.10.2019 14:50
Moderní, jednoduchý a nízkonákladový způsob investování prostřednictví...
Investujte do nemovitostí! Netradičním způsobem...
23.10.2019 10:19
Společnost Patria Finance přidala mezi možnosti stále oblíbenějších pr...
Investiční výhled Patria 2020: Investiční strategie I
15.01.2020 8:36
Rok 2019, a především jeho hektický závěr, vyhnal ceny akcií na západn...
Investiční výhled Patria 2020: Investiční strategie II
17.01.2020 8:55
Rok 2019, a především jeho hektický závěr, vyhnal ceny akcií na západn...

Váš názor
 • Výpočet
  16.01.2020 17:40

  Chystal jsem se přečíst článek, ale hned první věta mě zarazila: "V Česku investuje asi jen patnáct procent dospělé populace, z toho online téměř 0,5 procenta, tedy okolo padesáti až sta tisíc lidí." Pokud budeme brát za dospělého každého od 18 let, pak při průměrném věku dožití 79 let je to necelých 8 milionů lidí. Pokud z nich investuje necelých 15%, pak je to cca. 1,2 milionu 0,5% z nich je necelých 6000, kde tedy vzal autor (ředitel společnosti) těch "50-100 tisíc lidí ??? Kde jsem udělal chybu ve výpočtu ?
  nikos
 •  
  15.01.2020 16:39

  Pražská burza je dividendový ráj, ale pohřebiště trendů. Ti co burzu ovládají a mají výhodnější podmínky pro obchodování, si určují trendy tak aby na tom vydělali bez ohledu na trendy v zahraničí nebo ekonomické výsledky společností. Drobní investoři prakticky vždycky prodělávají.
  juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje nových domů