Americké akcie včera oslabily a akciový index S&P 500 v celém prvním čtvrtletí klesl o zhruba 20 procent. Zažil tak nejhorší čtvrtletí od roku 2008, tedy od doby globální finanční krize. Index Dow Jones Industrial Average ve čtvrtletí odepsal 23 procent a uzavřel tak nejhorší kvartál od roku 1987. Ceny ropy vykázaly rekordní čtvrtletní pokles, a to zejména kvůli březnovému propadu, za kterým stály obavy z dopadů koronaviru na poptávku a cenová válka mezi Saúdskou Arábií a Ruskem.
"Lidé se snaží posoudit délku a rozsah dopadů koronaviru," komentoval analytik George Rusnak z Wells Fargo Private Bank. Prvním důležitým vodítkem bude pro investory páteční zpráva o březnovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech.
Investiční banka Goldman Sachs předpověděla, že ekonomika USA se ve druhém čtvrtletí propadne o 34 procent. To by znamenalo nejprudší pokles v poválečné historii USA. Pro srovnání, v roce 1932 byl kvartální propad na Wall Street rekordních 40 %.
Evropské akcie včera sice posílily, kvůli koronaviru však zažily nejhorší čtvrtletí za téměř 18 let. Panevropský akciový index STOXX 600 od začátku roku přišel o zhruba 23 %. Hodnota podniků v tomto indexu tak v prvním čtvrtletí klesla o 2,8 bilionu dolarů. Akcie v Itálii, která je zemí nejvíce zasaženou koronavirem z hlediska počtu obětí, zažily nejhorší čtvrtletí v historii. Index milánské burzy FTSE/MIB od začátku roku ztratil zhruba 27 %.
Čínské akcie za sebou mají kvůli dopadům šíření koronaviru nejhorší čtvrtletí od roku 2018, hlavní index akcií v Hongkongu pak v prvním čtvrtletí zaznamenal nejhlubší propad od roku 2015. Index Shanghai Composite za celý měsíc ztratil 4,5 % a za čtvrtletí se jeho hodnota snížila o 9,8 %. Akciový index CSI 300 za celý březen odepsal 6,4 % a ztráta za celé čtvrtletí dosahuje 10 %.
Ruské akcie se v dolarovém vyjádření za čtvrtletí propadly o 40 %, stejně jako ty v Jihoafrické republice. V Brazílii to je propad o polovinu. Za tato jatka mohou do určité části divoké pohyby na devizových trzích. Měny těchto rozvíjejících se trhů, tedy Brazílie, Mexika nebo JAR, se propadly o více než 20 %.
“Pro finanční trhy to jsou skutečně historické okamžiky jejich dějin. Rok 2020 se v učebnicích o panice na finančních trzích zařadí po boj let 1929, 1987 a 2008,” uvedl podle agentury Reuters stratég Deutsche Bank Jim Reid.

Jatka na ropě
Severomořská ropa Brent se od začátku roku propadla o 66 %, včerejší obchodování uzavřela na 22,74 dolaru za barel. Během března se snížila o 55 %, což byl rekordní měsíční pokles. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) včera uzavřela na 20,48 dolaru za barel. Za březen se tak propadla o 54 %a ze celé první čtvrtletí o 66 %dle dat agentury Reuters.
Během včerejšího obchodování se ceny ropy příliš neměnily poté, co se v předchozích dnech propadly až na osmnáctiletá minima. Ke stabilizaci cen přispěl pondělní rozhovor amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem o situaci na ropném trhu.
Trump a Putin se shodli, že je třeba trh s ropou stabilizovat, protože současný pokles cen neprospívá Spojeným státům ani Rusku. Saúdská Arábie, která je největším producentem ropy na světě, v pondělí uvedla, že hodlá od května zvýšit export ropy o zhruba 600.000 barelů denně na rekordních 10,6 milionu barelů denně. Včera se objevila zpráva, podle které tamní státní ropná firma Saudi Aramco zvažuje odprodej části svých sítí, aby navýšila hotovost.
A nějaká útočiště?
Moc jich nebylo. O 14,5 %, respektive o 6,5 % narostly akcie firem, díky kterým lidé nemusejí vstávat z gauče, jako Netflix nebo Amazon. Ultrabezpečné americké státní dluhopisy vrátily 12 %. Dolar vystřelil vzhůru vůči měnám rozvíjejících se ekonomik, na hlavních párech se mu ale dařilo také. Pro japonský jen, další tradiční bezpečný přístav, to tak znamenalo pouze 0,5% přírůstek. Švýcarský frank proti dolaru dokonce tratil.
(Zdroj: Reuters, Bloomberg, CNBC, čtk, AP, FT)