Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom

Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom

22.01.2021 13:14
Autor: Redakce, Patria.cz

Latinská Amerika jde od jedné měnové krize k druhé a Steve H. Hanke z Cato Institute se domnívá, že řešením je cesta, kterou se vydaly země jako Panama, Ekvádor a El Salvador. Tedy dolarizace. Ta má více forem, může jít o dolarizaci neoficiální či oficiální, může mít různou míru a podobně. Americká centrální banka Fed přitom odhaduje, že až 72 % dolarových bankovek je nyní drženo v zahraničí, a pokud k tomu přidáme všechna další použití dolaru, dojdeme podle Hankeho k jednoduchému závěru: Svět je neoficiálně značně dolarizován.

Oficiální dolarizace nastává ve chvíli, kdy daná země nemá vlastní měnu, ale používá měnu Spojených států. Dnes ji podle Hankeho najdeme ve 37 zemích světa. Příkladem může být Panama, která ji používá od roku 1903 a její členství v dolarovém bloku eliminuje riziko měnových krizí. Inflace v Panamě zhruba odpovídá inflaci ve Spojených státech, během posledních 16 let dosáhla v průměru 2,8 %, zatímco v USA 2,1 %. Dolarizace pak podle ekonoma vede i k méně volatilnímu produktu a celkově k větší stabilitě.

Příkladem neamerické země, která přijala měnu jiného státu, je Černá Hora. Tam Hanke podle svých slov působil jako ekonomický poradce v době, kdy lidé byli již unaveni z vysoké inflace jugoslávského dináru. V roce 1999 byla neoficiálně používána německá marka a ta byla následně přijata oficiálně, což mimo jiné dláždilo cestu k suverenitě této země. Ekonomika se podle Hankeho následně rychle stabilizovala a vydala se cestou klesající inflace.

K dolarizaci pak byl hyperinflací donucen například stát Zimbabwe, který před rokem 2009 dolarizoval neoficiálně, protože lidé nebyli ochotni používat státní měnu. Vláda tak byla nakonec donucena k oficiální dolarizaci. Jenže výsledná stabilita netrvala dlouho. Rostoucí vládní dluhy totiž vedly vládu k tomu, aby v roce 2013 přišla s novou státní měnou, která jí měla umožnit další deficitní financování. Její kurz byl nastaven jedna ku jedné k dolaru, ale měna se začala rychle obchodovat s výrazným diskontem.

Hanke svou úvahu uzavírá s tím, že podobné zkušenosti ukazují cestu pro ty jihoamerické země, které mají problémy se svými měnami. Měly by se jich zbavit a přejít na dolar. Plnou křivkou je v následujícím grafu vyznačen vývoj produktu v jihoamerických zemích, které dolarizovaly, přerušovaná křivka ukazuje produkt nedolarizovaných zemí:

Hanke dolarizace Panama Latinská Amerika

Zdroj: Cato Institute


 
 

Čtěte více:

Goldman Sachs: Jaké šance má nástupce dolaru?
17.11.2020 12:21
Posílení mezinárodní pozice eura je nyní oficiální politika Evropské k...
Bank of America: Investoři do trhů díky euforii kolem vakcíny vkládají rekordní miliardy dolarů
20.11.2020 10:55
Euforie kolem vakcíny na nový koronavirus způsobila, že investoři ocho...
Možnost výrazné změny v dominanci dolaru
30.12.2020 15:24
Po celá desetiletí nedošlo k významné změně ve struktuře rezerv držený...
Hanke: Dolarem proti vysoké inflaci, akcie bezpečným přístavem nejsou
06.01.2021 11:33
Steve H. Hanke z Cato Institute pravidelně sestavuje žebříček zemí s n...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y