Americký poskytovatel platebních technologií podepsal dohodu o převzetí evropské platformy pro otevřené bankovnictví Tink za 1,8 miliardy eur (45,7 miliardy Kč). Firmy podle dnešního sdělení doufají, že spojení jim pomůže urychlit zavádění otevřeného bankovnictví v Evropě.
Tink umožňuje finančním institucím, finančně technologickým firmám a obchodníkům vytvářet nástroje, produkty a služby pro správu financí na míru evropským spotřebitelům a podnikům na základě jejich finančních údajů. Tink je propojen s více než 3400 bankami a finančními institucemi a má přístup k více než 250 milionům bankovních klientů v Evropě. Firma byla založena v roce 2012, má 400 zaměstnanců a služby nabízí na 18 evropských trzích.
Tink byl založen v roce 2012 a v současnosti má zhruba 400 zaměstnanců. I po akvizici si ponechá svoji značku a manažerský tým. Sídlo firmy zůstane ve Stockholmu.
Transakci ještě musejí schválit regulační orgány. dodala, že převzetí bude financovat vlastní hotovostí a že plán nebude mít dopad na její oznámený program odkupu akcií ani na dividendovou politiku.
Akcie společnosti Visa stouply letos zatím o 7,3 %. V premarketu rostly dnes naposledy o 0,5 %.
Vývoj akcií Visa za posledních 5 let:

Služby otevřeného bankovnictví jsou v Evropě na vzestupu od chvíle, kdy zákon EU umožnil platebním firmám v pozici třetích stran přístup k bankovním údajům. Tinku v Evropě konkuruje více než 440 podobných poskytovatelů.
Odvážný Wise pošilhává po burze
I jiné fintech start-upy na "starém kontinentu" v současnosti sahají na valuace v řádech miliard dolarů a uvažují o vstupu na burzu.
Vydat se tam hodlá nejnověji poskytovatel digitálních plateb Wise. Svoje akcie chce upsat na londýnské burze LSE, avšak nikoli klasičtější formou primární veřejné nabídky, nýbrž formou přímého listingu. Vyhne se tak zdlouhavému procesu bookbuildingu a tučným poplatkům za úpis, protože jeho akcionáři budou nabízet akcie na otevřeném trhu rovnou bez prostředníků. Na druhou stranu to ale bude test, jak jsou investoři ochotni touto méně vyšlapanou cestou vykročit.
Sekundární prodej akcií ocenil Wise, tehdy ještě pod názvem TransferWise, loni v červenci na 5 miliard dolarů. V přímém listingu jeho valuaci určí několikahodinová úvodní aukce.
Stávajícím akcionářům firma nabízí ještě rozšířená hlasovací práva na pětileté období. S akciemi se začne obchodovat 7. července.
Zdroje: Bloomberg, ČTK, Patria.cz