Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst spotřebitelských cen v USA za červenec zpomalil, možná dosáhl vrcholu

Růst spotřebitelských cen v USA za červenec zpomalil, možná dosáhl vrcholu

11.08.2021 15:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Růst spotřebitelských cen v USA se v červenci zpomalil, ale anualizovaně dál zůstává na 13letém maximu. Jde tak o předběžné náznaky toho, že inflace dosáhla vrcholu.

Index spotřebitelských cen se minulý měsíc zvýšil o 0,5 % poté, co se v červnu vyšplhal na 0,9 %, uvedlo ve středu ministerstvo práce. Za 12 měsíců do července index spotřebitelských cen vzrostl o 5,4 %. Zpomalení meziměsíční míry inflace bylo největší za 15 měsíců.

Po vyloučení velmi volatilních složek, jako jsou potraviny a energie, vzrostl jádrový index spotřebitelských cen o 0,3 % po zvýšení o 0,9 % v červnu. To byl nejmenší nárůst za 4 měsíce a první zpomalení jádrového indexu od února. Meziročně vzrostl o 4,3 % po růst o 4,5 % v červnu.

„Nakonec jde o mírnější výsledky, než se očekávalo, zejména u jádrového indexu,“ řekl Gennadiy Goldberg, stratég úrokových sazeb společnosti TD Securities v New Yorku.

Ceny za ubytování, potraviny, energie a nová vozidla se v červenci dále zvýšily. Index ojetých vozů se také zvýšil, ale mnohem méně než v předchozích měsících. Celosvětový nedostatek polovodičů brzdí automobilovou výrobu, tlačí nahoru ceny ojetých osobních a nákladních automobilů a představuje tak velký podíl na rostoucí inflaci v posledních měsících.

Rychlost hospodářského oživení způsobila nesoulad mezi nabídkou a poptávkou v několika klíčových odvětvích, když se podniky snažily doplnit své zásoby a překonat překážky v dodavatelském řetězci způsobené pandemií COVID-19.

Předseda Fedu Jerome Powell uvedl, že centrální banka nadále považuje současné vysoké hodnoty inflace za dočasné, ačkoli uznal, že mohou přetrvávat déle, než tvůrci politik dříve očekávali. Ačkoli inflace pravděpodobně dosáhla svého vrcholu, očekává se, že zůstane v části roku 2022 na zvýšené úrovni, protože ceny mnoha služeb souvisejících s cestováním jsou stále pod úrovní před pandemií.

Zdroj: Reuters

 

Čtěte více:

Příští rok čekejme v USA výrazné zpomalení, varuje hlavní ekonom Goldman Sachs
04.08.2021 14:20
Vstup do roku 2022 s sebou ponese poměrně výrazné zpomalení hospodářsk...
Bývalý člen Fedu: Utněme debatu o tom, jestli je inflace přechodná nebo trvalejší
05.08.2021 5:42
Bývalý prezident Federal Reserve Bank of Philadelphia Charles Plosser ...
Americký průmysl v červenci opět o trochu méně aktivní, cenové tlaky přestaly stoupat
02.08.2021 16:57
Červencový průzkum ukázal, že aktivita v americkém výrobním sektoru le...
Vyšší americká inflace potvrá šest měsíců, rozhodující jsou očekávání, říká bývalý guvernér Fedu
11.08.2021 13:02
Fed se nyní již nesnaží snížit inflaci ve chvíli, kdy se dostane na s...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.03.2026
8:13Víkendář: Podle firem zatím AI nic velkého nepřináší. Bude se to měnit?
21.03.2026
8:08Víkendář: Největší ekonomika světa: ani USA, ani Čína?
20.03.2026
21:01Výprodeje v nervozitě před víkendem  
17:43Ropa, další vývoj v ekonomice a to nejzajímavější v nových předpovědích od Goldman Sachs
16:20Teroristický útok v Pardubicích? Firma spolupracuje s vojenským sektorem, sejde se Bezpečnostní rada státu
15:41Gundlach: Dolar bude oslabovat a ovlivní světové akciové trhy
14:05Další podpora investičního příběhu Colt CZ: Colt Canada získala kontrakt za 273 mil. CAD  
13:43Czechoslovak Group provede svou první akvizici v Polsku. DOMAR MS rozšíří kapacity obranného segmentu
12:57Novartis kupuje vývoj nového léku na rakovinu prsu za až 3 miliardy dolarů od Synnovation Therapeutics
12:18Novo Nordisku vypršel v Indii patent. Na trh míří záplava generických léků na hubnutí
11:54Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů XS2534985283, XS2534984120
11:32Po nadějných zprávách z Izraele se nálada opět zhoršuje. Víkend je riziko  
11:18Unilever obdržel nabídku na koupi potravinářské divize od americké McCormick
10:35Perly týdne: Čína s AI pravděpodobně udělá to, co udělala se vším ostatním
9:54Nagel: ECB v dubnu zváží zvýšení sazeb, pokud se zvýší inflační tlaky
9:05ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
8:53Rozbřesk: ČNB vyčkává na další vývoj íránského konfliktu, šance, že ECB zvýší sazby narůstají
8:47Rizika na Blízkém východě dál hýbou trhy a roste nejistota kolem private credit. Futures jsou zelené  
6:02Gundlach o ropou taženém růstu inflace a investicích do zlata
19.03.2026
22:01Americké akciové indexy uzavírají obchodní den neutrálně  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data