Jane, snažím se pochopit Vaše rozhořčení. Nicméně jednání FEDu a QE bych se neodvážil přímo spojovat s růstem inflace. Proč? Z druhého konce: stát potažmo centrální banky nemají alokovaný vlastní kapitál, který lze použít, jsou trvale v dluhu - vše se přece odvíjí od ceny kapitálu. Soukromý kapitál (úspory) by měl tudíž určovat cenu peněz na trhu. Nedostatek znamená vysoký úrok basta fidli. QE-steroidy jsou politickým instrumentem, který tento základní vztah NABÍDKA & POPTÁVKA změnil. /// Představte si situaci, kdy se vám ve firmě zastaví expedice zboží. K tomu došlo! V tu chvíli zastavení exp nemáte ánung, kolik dnů/týdnů/měsíců ta situace bude trvat. Bez QE byste nevěděl, kolik budete muset platit druhý třetí měsíc úroků a možná byste další fungování již předem vzdal. Což by byl začátek dominového efektu, protože korporace překlenou roky, ale malé firmy mnohdy jen dva tři měsíce. Všechny firmy jsou závislé na práci zaměstnanců. Co by bylo platné korporacím vědomí, že dominový efekt nedostatku poptávkyútržeb/likvidity na ně dopadne až naposledy? /// QE pouze překlenuje disproporce v likviditě, level po levelu, jinak by se svět jak ho známe zhroutil. Momentálně zvýšená inflace je zapříčiněna globální disproporcí v dodávkách mezi subjekty na straně jedné a vyhladovělou poptávkou na straně druhé (z titulu covid). Je to umocněno "hate communism" efektem, který však bude dál inflaci zvyšovat, ovšem dřív či později ochladne poptávka po předraženém produktu, jinými slovy "tož to si teď mohou strčit do špic".
Mudr.c

Připouštím, že QE jen překlenuje současné disproporce a zvýšená inflace může být dočasná. V tom případě by neměla podléhat panice ani ČNB. Ta přece může ovlivnit jen pramálo. Světové ceny stavebních materiálů, energií apod. tvoří největší spotřebitelé jako jsou USA a západní Evropa, nikoli my. Klasický vliv zvyšování sazeb CB, tj. odradit od půjčování a lákat na vklady, u nás vlivem přebytku likvidity v důsledku intervencí, také neplatí. Před covidem ČNB zvedala úroky až na 2,25% a ceny nemovitostí svižně rostly. Slovenská ekonomika má podobnou strukturu jako česká. Podle zastánců zvyšování sazeb ČNB by se měly ceny nemovitostí na Slovensku zvedat rychleji než u nás, když tam nemohou zvedat sazby a tlumit tak růst cen. Tak uvidíme, zda se to potvrdí. Pakliže vývoj cen nemovitostí na Slovensku bude podobný tomu našemu, bude to důkaz, že kroky ČNB jsou jen zbytečným a drahým plácnutím do vody.
Jan47

Podle mého Slovensko je v eurzóně a tak asi jednání jejich CB bude jiné, nevím nesleduji to. Ale pocit mám dlouhodobě ten, že všechny státy po celém světě, které nejsou svou měnou svázány s USD/EUR a nebo pod kuratelou MMF pravidelně řeší obrovské problémy s inflací své vlastní měny. Ceny nemovitostí u nás jsou skutečně dechberoucí, zejména dynamika růstu. Ve svém okolí slyšívám snahu rychle ty papírky vrazit do nemovitosti dřív než ztratí svou hodnotu. Zdá se mi to někdy přehnané, jako módní vlna která bere za vděk předloňskou kolekcí. Jakmile vlna opadne, dynamika růstu poklesne a možná zavládne pár let cenové stagnace. HGodně je to stále o očekávání, co bude s covidem, nadcházející zima ukáže. Pro volný pohyb praacovních sil v EU je stále covid limitujícím faktorem..
Mudr.c
