Anheuser-Busch InBev, největší pivovar na světě, předpovídá, že růst zisků letos oproti loňskému prudkému tempu zpomalí. Vyšší náklady na suroviny totiž narušují jeho ziskovost. Na letošek očekává upravený růst zisku o 4 až 8 % oproti loňským 12 %, což bylo nejrychlejší tempo za čtyři roky. Akcie v Bruselu klesají o 0,7 % v rámci širokého propadu na trzích poté, co Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
Zatímco pivovary těží ze znovuotevření barů a restaurací na většině klíčových západních trhů, musejí se nyní potýkat s inflačními tlaky napříč dodavatelskými řetězci. Futures na hliník vzrostly na rekord, v posledních měsících vzrostly náklady na ječmen a dopravu, což přispělo k 17% nárůstu prodejních nákladů AB InBev. Tyto náklady se budou pivovary snažit převést na spotřebitele.

AB InBev uvedl, že tržby by letos měly růst rychleji než zisky. Producent piva Stella Artois a Corona uvedl, že mu pandemii pomohly překonat silné prodeje prémiových značek. Právě prémiové pivo tvoří zhruba třetinu celkových tržeb.
„Byl to dobrý soubor výsledků, jaký AB InBev již dlouhou dobu nehlásil,“ napsal analytik RBC James Edwardes Jones. Prognóza zisku je v souladu se střednědobým cílem, který si nový generální ředitel Michel Doukeris stanovil v prosinci. Kromě toho chce Doukeris snížit i masivní dluhovou zátěž nahromaděnou po převzetí SABMiller v roce 2016 za více než 100 miliard dolarů.
AB InBev v roce 2021 snížil svůj čistý dluh o 9,8 miliardy dolarů na 76 miliard dolarů, čímž se jeho pákový efekt dostal na nejnižší hodnotu od akvizice SABMiller. Čistý dluh činil na konci prosince 3,96násobek zisku EBITDA, což je téměř dvojnásobek cílové úrovně společnosti.
Společnost navrhla dividendu ve výši 50 centů na akcii, což je méně, než očekávali analytici. AB InBev v posledních letech omezuje výplaty dividend, aby se zaměřil právě na snižování dluhu.