Důvěra v českou ekonomiku v červenci meziměsíčně klesla o 2,6 bodu na 95,7 bodu. Snížila se u podnikatelů i spotřebitelů. Pesimismus spotřebitelů sílí pět měsíců a v prvním prázdninovém měsíci se jejich důvěra propadla na nejnižší hodnotu od ledna 2003, tedy od začátku zjišťování důvěry. Informoval o tom dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ). Důvěra v hospodářství Česka se snížila i v meziročním srovnání.
Indikátor důvěry podnikatelů klesl proti červnu o 2,9 bodu na 100,2 a u spotřebitelů o 1,1 bodu na hodnotu 73,6. "Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v červenci dostala na nejnižší hodnotu v historii zjišťování. Spotřebitelé se domnívají, že jejich současná finanční situace stejně jako celková hospodářská situace v České republice se zhoršuje a že tento negativní trend bude pokračovat i v příštích měsících," uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Podle statistiků se rekordní počet spotřebitelů obává zhoršení vlastní finanční situace. Blízko svého historického maxima je i počet těch, kteří hodnotí svou finanční situaci hůře než v předešlých 12 měsících. "U domácností zůstává situace z pohledu důvěry již několik měsíců nepříznivá a stále větší část domácností očekává zhoršení své vlastní financí situace, horší ekonomické vyhlídky a zároveň považuje svou finanční situaci horší než před rokem," uvádí Jakub Seidler, ekonom České bankovní asociace.
V podnikatelské sféře meziměsíčně klesla důvěra mezi průmyslovými firmami a v obchodě, naopak ve stavebnictví a vybraných službách se zvýšila. V průmyslu se důvěra podnikatelů snížila o 7,2 bodu na hodnotu 98,9. Podle vedoucího oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiřího Obsta za tímto výrazným poklesem stojí mimo jiné klesající poptávka. Podniky nadále limituje nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců, doplnil Obst. Mezi obchodníky statistici zaznamenali pokles důvěry o 1,7 bodu na 97,6 bodu, přičemž podruhé za sebou se podle nich výrazněji snížil počet podnikatelů, kteří hodnotí celkovou ekonomickou situaci jako dobrou. Naproti tomu ve stavebnictví se důvěra firem v ekonomiku zvýšila o 1,2 bodu na 118,6 bodu. O něco mírněji, o 0,9 bodu, byla meziměsíčně vyšší důvěra ve vybraných odvětvích služeb včetně finančního sektoru, a dosáhla tak na hodnotu svého dlouhodobého průměru 100 bodů, doplnil ČSÚ.

"Důvěra mezi podnikateli v červenci také poklesla, zejména citelným propadem důvěry v průmyslu," uvádí Seidler s odkazem na zhoršení výhledu současné poptávky, ale také stavu zásob a očekávaného vývoje výrobní činnost v příštích měsících. "Důvěra v průmyslu se tak dostala nejníže od března letošního roku, stále je však citelně nad hodnotami z dob pandemických uzavírek. Navzdory nižší poptávce se zvýšil počet firem, kde chybí pro další růst vhodní zaměstnanci (19,8 oproti 15,2 % v dubnu), největší barierou růstu však zůstává stále nedostatek materiálů (graf níže)."

"Pokud lze najít v červencových indikátorech důvěry alespoň nějaké příznivější signály, pak je to indikátor budoucího růstu cen. Očekávání dalšího růstu cen se totiž snížilo ve všech sledovaných segmentech (průmysl, stavebnictví, služby, maloobchod), nejvýrazněji však v maloobchodu, kde obchodníci patrně musí začít reflektovat slábnoucí poptávku domácností, což naznačil již květnový propad maloobchodních tržeb (viz graf níže)," doplňuje Seidler.

Zdroj: ČTK, ČBA