Podle dnes zveřejněných konjunkturálních dat se v březnu zlepšila nálada napříč tuzemskou ekonomikou. Souhrnný indikátor důvěry se meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, poblíž svému dlouhodobému průměru a nejvýše od poloviny roku 2022. Dobrou zprávou je zlepšení nálady jak na straně spotřebitelů, tak i podnikatelského sektoru.

Spotřebitelská důvěra se po třech měsících poklesu znovu vrátila k růstu, což je dobrá zpráva směrem k pokračujícímu oživení spotřebitelské poptávky. Ta bude i v letošním roce hlavním tahounem růstu české ekonomiky, i díky obnovenému růstu reálných mezd. Rizikem je však situace na trhu práce. Podle březnového šetření se totiž dále zvyšuje podíl respondentů, kteří se obávají vyšší nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících.
Podnikatelská důvěra se v březnu zvýšila napříč všemi odvětvími. Nadprůměrně dobrá nálada panuje zejména ve stavebnictví a v menší míře také v sektoru služeb. Mírné zlepšení hlásí také klíčový průmysl, ve kterém však celkový sentiment zůstává pod dlouhodobým průměrem a v posledních čtvrtletích vykazuje výraznou rozkolísanost. Vyhlídky průmyslového sektoru totiž zůstávají nadále velmi nejisté. Bezprostřední hrozbou jsou vyšší americká cla, která by měla americká administrativa uvalit vůči EU už na začátku dubna.
Shrnuto, podtrženo, konjunkturální průzkumy přinesly pozitivní zprávy, které jsou v souladu s naším odhadem pokračujícího oživení tuzemské ekonomiky na začátku letošního roku. V souhrnu za celý rok 2025 odhadujeme růst české ekonomiky o 2,1 %, nadále však převažují negativní rizika, jejichž naplnění by znamenalo přepisování výhledu směrem dolů.