Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Co musí dělat nejdůležitější firma na světě

Project Syndicate: Co musí dělat nejdůležitější firma na světě

17.12.2022 15:20

Tchaj-wan, označovaný často za „křemíkový štít“, produkuje celosvětově ohromujících 65 % polovodičů a víc než 90 % nejnáročnějších čipů. Pro globální hospodářství tudíž neexistuje jednotlivě důležitější společnost než tamní výrobce polovodičů TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Vyspělé mikročipy TSMC jsou nepostradatelné v iPhonech, lékařských přístrojích, rampách k odpalování raket a mnoha dalších technologiích a do velké míry nemají konkurenci. Země a firmy, které nemohou využívat nejvyspělejších polovodičů TSMC, jednoduše nemohou vyvíjet některé kritické technologie. Rozhodnutí této společnosti tak mohou mít přímé dopady do záležitostí globální bezpečnosti.

Vzhledem k tomu, že vyhlídky čínsko-amerických vztahů jsou neradostné, TSMC oznámila plány investovat 40 miliard dolarů do výstavby druhého výrobního závodu v Arizoně, kde bude vyrábět třínanometrové čipy (první továrna na čtyřnanometrové čipy má být v provozu v roce 2024). Rozhodnutí společnosti umístit další produkci do Spojených států je za současné situace, kdy je napětí kolem Tchaj-wanu v centru pozornosti, pochopitelné. Poté, co ostrov v srpnu navštívila předsedkyně americké sněmovny Nancy Pelosiová, podnikla Čína nebývale agresivní vojenská cvičení, při nichž poblíž ostrova odpalovala rakety a v Tchajwanské úžině simulovala blokádu.

V říjnu pak administrativa amerického prezidenta Joea Bidena ohlásila komplexní novou regulaci exportu koncipovanou tak, aby ochromila schopnost Číny produkovat vyspělé čipy a pouštět se do jiné technologicky vyspělé výroby. Čína už sice do domácí výroby čipů masivně investovala, ale výsledky jsou zatím neuspokojivé. Teď, když si prezident Si Ťin-pching jako čínský vůdce zajistil třetí funkční období, jeho režim by mohl provést protiopatření ukončením kontraktů amerických technologických firem na budování datových center pro vlády v provinciích.

Přestože TSMC dostala roční výjimku z nových amerických exportních omezení, může nadejít doba, kdy ji vláda USA bude tlačit k tomu, aby odstřihla většinu svých obchodních vztahů s Čínou. Bidenova administrativa se obává, že Čína používá čipy TSMC v nové třídě nadzvukových raket a ve snaze zajistit si globální dominanci v umělé inteligenci.

Čínská závislost na tchajwanských čipech slouží dosud jako forma odstrašování a ochrany Tchaj-wanu, protože čínská vláda se nesmírně citlivých zařízení k výrobě čipů na ostrově nemůže jen tak zmocnit silou. Přestože se někteří pozorovatelé obávají, že Čína může TSMC považovat za samostatný důvod k převzetí Tchaj-wanu, předseda TSMC Mark Liu podotkl, že válka by jejich továrny nevyhnutelně zničila nebo vyřadila z provozu.

Přesto se TSMC ocitá vprostřed velmocenského soupeření, protože vyrábí čipy, které chtějí obě strany, a má provozy na obou stranách. Zatímco na čínský trh připadá 10-12 % celkových tržeb společnosti, Spojené státy jsou její největší klientelou a Tchaj-wan zůstává její hlavní výrobní základnou a centrem výzkumu a vývoje.

TSMC diverzifikuje své kapacity výroby čipů právě proto, aby se vyhnula zatažení do geopolitických komplikací. Kromě Arizony plánuje otevřít továrny v Japonsku a prochází teď hodnocením lokalit v Evropě. Existují ale jisté meze toho, jak daleko může TSMC s diverzifikací zajít, než Tchaj-wan připraví o jeho křemíkový štít.

Čína téměř jistě v polovodičových závodech zaostane, protože nemá k dispozici litografické stroje nezbytné k výrobě nejvyspělejších čipů. Bude však pravděpodobně vévodit na trhu dožívajících čipů (v rozpětí od 28 do 44 nanometrů) a rychle pracuje na vývoji vlastních technologických standardů.

Přestože se USA pokoušejí snížit svou vlastní závislost na tchajwanských čipech přijetím letošního zákona o čipech a vědě, zvýšená federální podpora pro domácí výrobce polovodičů věc v úplnosti nevyřeší. Nejvyspělejší čipy bude v předvídatelné budoucnosti dál vyrábět TSMC a velká část dodavatelského řetězce zůstane na Tchaj-wanu. Co se týče opatření k omezení exportu, tvůrci amerických politik musí proto být obezřetní. Politiky, kterým by se podařilo Čínu zcela odstřihnout od vyspělých čipů, by mohly změnit kalkul odstrašování a dostat Čínu do situace, kdy nebude mít invazí co ztratit. Jak v nedávném projevu poznamenala tchajwanská presidentka Cchai Jing-wen, sdílenou závislost supervelmocí na tchajwanských čipech je zapotřebí dál považovat „nikoli za riziko, nýbrž … za klíč k reorganizaci globálního průmyslového odvětví polovodičů“.

Jelikož geopolitické tenze sílí, zachovat v Tchajwanské úžině odstrašování je důležitější než kdy dřív. Siho projev k nedávnému 20. celostátnímu sjezdu Komunistické strany Číny ukázal, že sjednocení Tchaj-wanu s pevninskou Čínou – v případě nutnosti silou – míní vážně, třebaže zůstává nejasné, kdy k němu má dojít. Spojené státy a Tchaj-wan míří do vlastích cyklů prezidentských voleb, a tak politici mohou pocítit zvýšený domácí tlak, aby jednali provokativně.

Navzdory tomu cíl TSMC se nemění: zachovat si postavení nedostižné jedničky v odvětví. K jeho naplnění bude muset hrát chytrou dlouhodobou hru. Bude to znamenat nutnost učinit nutné oběti v obchodování s Čínou, mírnit se s novými investicemi a diverzifikací v zahraničí a v posledku ponechávat své nejvyspělejší čipy na Tchaj-wanu.

Čína a Spojené státy se budou vzájemně považovat za strategické rivaly mnoho let do budoucnosti a středobodem jejich soupeření budou technologie a národní bezpečnost. Zásadním zájmem Ameriky je zajistit si, že tchajwanská ekonomika, obchod a dodavatelské řetězce technologií budou odolné a méně závislé na Číně. TSMC uvízla v centru velmocenského soupeření jedenadvacátého století a nezbývá jí než doufat, že američtí lídři to budou nadále chápat.

3
Jason Hsu, bývalý celostátně zvolený poslanec tchajwanského Legislativního dvora (parlamentu), je seniorním výzkumníkem v Centru Ashových pro demokratickou správu a inovace na Kennedyho fakultě Harvardovy univerzity.

Copyright: Project Syndicate, 2022.
www.project-syndicate.org


 
 
 
 
 

Čtěte více:

Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily
14.08.2022 15:33
Jestřábí pohyby v měnové politice Federálního rezervního systému USA v...
Probíhají závody v čisté energetice
18.08.2022 11:46
Letošním zákonem o snižování inflace (IRA) Spojené státy ve velkém sty...
Project Syndicate: Jak rozumět nedávné americké inflaci
03.09.2022 15:14
Při uvažování o tom, co zapříčinilo strmý vzestup míry americké infla...
Má libra blízko do bodu zlomu?
20.09.2022 12:42
Před třiceti lety, dne 16. září 1992, přinutili měnoví spekulanti brit...
Project Syndicate: Vykolejení technologických korporací
03.12.2022 16:31
Kolaps kryptoměnové burzy FTX, nejnovější z dlouhé historie amerických...

Váš názor
  •  
    18.12.2022 7:50

    od této politické neziskovky jednou zase dobrý článek, který má hlavu i patu a není zatížen nějakou ideou ...
    keksa
Aktuální komentáře
06.02.2023
17:36USA chystají clo 200 procent na ruský hliník, píše Bloomberg
17:21Akcie i korporátní dluhopisy tančí jinak, než Fed píská
17:15Trhy dále ochlazují svou euforii, objevují se nová geopolitická rizika  
16:03The Guardian: Křetínský doufá ve velký zisk díky dotacím pro britské elektrárny
15:52Prodávejte, jakmile S&P 500 překročí 4 200 bodů, varuje stratég Bank of America. Očekává 'oddalovanou apokalypsu'
13:53Apple má dobrý problém a přináší významný potenciál, domnívá se analytik Jim Suva
12:24Týdenní výhled: Centrální bankéři neztlumili euforii  
12:00Trhy vstupují do nového týdne negativně, američtí výrobci počítačových komponentů pokračují v propouštění  
11:13Podcast MakroMixér: Silná koruna a sonda do českého zemědělství s Martinem Sedláčkem. Bezprecedentní zdražování potravin, přeceňovaný Agrofert a nezastavitelný dotační doping
9:30Schodek zahraničního obchodu byl v prosinci překvapivě nižší. Na bilanci stále působila drahá ropa a plyn
9:22Stavební produkce v prosinci reálně meziročně klesla o 0,2 %. Počet zahájených bytů meziročně klesl o 21,9 %
9:19Průmysl v prosinci opět táhly automobily. Za celý rok 2022 vzrostl o 1,7 %
9:05Rozbřesk: Alternativní scénář ČNB hlásí stabilitu sazeb na tři kvartály
8:58Úvod týdne ovládá nervozita, trhy míří níže. Klíčové body konferenčního hovoru Monety i aktualizované pohledy analytiků na cílové ceny  
8:25Nižší dopad WFT na zisk, 10% růst poplatků, 80% výplatní poměr pro dividendu i za FY23 a další střípky z konferenčního hovoru Monety  
8:13Mojmír Hampl: Česká ekonomika by se měla co nejdříve navrátit k cenové stabilitě, jinak bude trpět
6:06Jsou evropské banky na nejpřekoupenějších úrovních od roku 1998?
05.02.2023
15:14Tesla má náskok v autonomii. Ta by mohla generovat 60 % její celkové hodnoty, říká investiční ředitelka ARK
7:58Víkendář: Podle Morgan Stanley sazby porostou ještě dlouho poté, co si akcie sáhnou na dno
04.02.2023
15:53Summers: Čtyři důvody, proč se sazby nevrátí na mimořádně nízké úrovně

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Activision Blizzard Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
IDEXX Laboratories Inc (12/22 Q4, Bef-mkt)
ON Semiconductor Corp (12/22 Q4, Bef-mkt)
Pinterest Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Simon Property Group Inc (12/22 Q4, Aft-mkt)
Take-Two Interactive Software Inc (12/22 Q3, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (12/22 Q1, Bef-mkt)
8:00DE - Průmyslové objednávky, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y