Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily

Způsobí růst amerických sazeb finanční krizi v Asii? Podle ekonomů se tamní ekonomiky již dostatečně poučily

14.08.2022 15:33

Jestřábí pohyby v měnové politice Federálního rezervního systému USA vyústily často ve větší finanční a ekonomický stres v rozvíjejících se ekonomikách. Počátkem 90. let Fed preemptivně zvýšil úrokové sazby, aby zarazil inflaci, a přivodil mexickou „tequilovou“ krizi roku 1994. V roce 2013 dal Fed najevo úmysl zpřísnit měnovou politiku a důsledkem byl významný výprodej na rozvíjejících se trzích známý jako "taper tantrum". Vzhledem k historii regionu by člověk mohl očekávat, že obzvlášť neklidní ze sílícího příklonu Fedu jestřábím směrem budou tvůrci politik v zemích ASEAN+3 – deseti členech Sdružení států jihovýchodní Asie společně s Čínou (včetně Hongkongu), Japonskem a Jižní Koreou. Aktuální snahy Fedu potlačit vysokou a přetrvávající inflaci skutečně vyvolaly obavy z regionální finanční krize, podobné asijské finanční krizi roku 1997.

Postup Fedu ale takový dopad na region jako koncem 90. let mít nebude. Ekonomiky ASEAN+3 jsou dnes silnější a houževnatější, takže finanční zhroucení podobné roku 1997 je nepravděpodobné.

Hlavní příčinou krize roku 1997 byla kombinace makroekonomických nevyvážeností a prudkých zvratů v kapitálových tocích, vyvolaných spekulativními útoky na thajský baht a další regionální měny. Východoasijské ekonomiky zažily před krizí období svižného růstu financovaného dmoucími se kapitálovými přílivy a nadměrnými půjčkami ze zahraničí, ale bez vhodné regulace a politiky. Většina asijských měn byla stále zavěšena k americkému dolaru, rámce pro regulaci bank byly jednodušší a kapitálové nárazníky byly nedostatečné.

Poučení z krize

Bolestivé strukturální reformy od té doby ekonomikám ASEAN+3 pomohly obnovit bilance, upevnit ekonomické fundamenty a zavést robustní regulatorní rámce. Tvůrci politik v regionu, zdatnější při kormidlování v nejistých vodách a překonávání šoků, dali dohromady působivou vícevrstevnou finanční záchrannou síť v hodnotě 8,8 bilionů dolarů. Kromě vlastních zahraničních rezerv – celkem za sedm bilionů dolarů – teď ekonomiky ASEAN+3 mohou spoléhat na ujednání o mnohostranných swapech typu dohody o multilateralizaci Čiangmaiské iniciativy a na Mezinárodní měnový fond.

Většina rozvíjejících se ekonomik ASEAN+3 hospodařila v posledních letech s přebytky běžného účtu. Naproti tomu v letech před finanční krizí roku 1997 hospodařily krizí stižené ekonomiky s vytrvalými schodky běžného účtu a spoléhaly se na externí financování. Země ASEAN-4 (Malajsie, Filipíny, Indonésie a Thajsko) po většinu uplynulých dvou desetiletí hospodařily s přebytky běžného účtu – kromě Indonésie, která měla během téhož období malý schodek běžného účtu.

Nadto jsou banky v regionu mnohem zdravější a odolnější. Jsou obecně lépe kapitalizované a od přijetí basilejských pravidel po globální finanční krizi roku 2008 mají dostatečné likviditní nárazníky. Banky tudíž na počátku pandemie covidu-19 měly celkově solidní finanční základy, což jim umožnilo se v případě potřeby opřít o své regulatorní a kontracyklické kapitálové nárazníky.

Robustnější dluhopisy i měny

Dále se letos v regionu ASEAN+3 rozrostl trh s dluhopisy v místních měnách na 123 % HDP, oproti 74 % HDP v roce 2000. Vzhledem k možnosti půjčovat si v místní měně už nejsou dluhy tak silně exponované vůči měnovému nesouladu, jak byly během asijské finanční krize.

Ani kapitálové toky se v posledních letech do regionu nevalily tak jako v obdobích před posledními dvěma finančními krizemi. Na trzích ASEAN-4 jsou čisté kapitálové odlivy prozatím poměrně mírné a přílivy kapitálu tvoří především relativně stabilní přímé investice. V Jižní Koreji během pandemie přibylo portfoliových přílivů, neboť investoři považovali korejské dluhopisy za relativně bezpečná aktiva.

Konečně východoasijské ekonomiky – zejména krizí stižené ekonomiky ASEAN-4 a Jižní Korea – už neudržují režimy úzce zavěšených směnných kurzů a umožňují svým měnám, aby jako tlumič šoků kolísaly a přizpůsobovaly se tržním silám. Hrstce ekonomik, které své měny stále váží k americkému dolaru nebo ke koši měn, se díky silnějším devizovým nárazníkům a prozíravým fiskálním politikám daří odrážet spekulativní útoky.

Taper tantrum se opakovat nebude

Je třeba přiznat, že jednotlivá slabá místa by v regionu být mohla. Pandemie covidu-19 ještě neskončila a rekonvalescenční trajektorie každé ekonomiky bude záviset na její schopnosti se adaptovat a chopit se nových příležitostí. Americké měnové utažení by v zemích ASEAN+3 mohlo nepříznivě a nerovnoměrně postihnout finanční trhy, což by mohlo vyvolat portfoliové odlivy podobné taper tantrum v roce 2013. V posledních měsících investoři v Jižní Koreji a na Filipínách prodávali akcie a v indonéských a malajských dluhopisech omezili pozice. Prozatím jsou to ovšem odlivy relativně nevýznamné a neohrožují finanční stabilitu.

K oživení regionu přispěje také očekávaný odraz čínské ekonomiky ode dna, jak tomu bylo po krizích let 1997 a 2008. Podle prognózy čínská ekonomika dosáhne nejnižšího bodu a získá zpět hybnost během druhé poloviny roku 2022, přičemž se očekává, že celoroční růst dosáhne zhruba 4,8 %, vzdor podstatným rizikům v negativním spektru.

Stoupající americké úrokové sazby pravděpodobně v ekonomikách ASEAN+3 povedou k určitým kapitálovým odlivům a vyšším výpůjčním nákladům. Plnokrevná finanční krize ve stylu roku 1997 ale zůstává nepravděpodobná. Region už je dál.

Autoři: Hoe Ee Khor je hlavní ekonom v organizaci ASEAN+3 Macroeconomic Research Office. Kimi Xu Jiang je ekonom v organizaci ASEAN+3 Macroeconomic Research Office.

Copyright: Project Syndicate, 2022.
www.project-syndicate.org



 

Čtěte více:

Evropa překonala Asii a stala se největší destinací pro zkapalněný plyn z USA
08.06.2022 11:26
Evropa překonala Asii a za první čtyři měsíce letošního roku se stala ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.05.2025
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině
12:29Grantham: Nyní je lepší být opatrnější než jindy, trhy ovlivňují tři hlavní faktory
11:56Honda sníží investice do elektromobilů o 30 procent, trh podle ní roste pomalu
11:42Průzkum ČSOB: Ceny energií a materiálů rostly v prvním čtvrtletí u více než poloviny firem
10:54Dluhopisům i evropským akciím se daří, Wall Street však zatím vypadá na pokles  
9:48TOMA, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
9:33Akcie CATL při debutu na hongkongské burze výrazně posílily
9:03Rozbřesk: Není downgrade jako downgrade

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y