Průmyslová produkce v prosinci meziročně reálně vzrostla o 4,0 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,2 %. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 10,1 %.
K růstu nejvýznamněji přispěla výroba motorových vozidel, kde se produkce vlivem nižší srovnávací základy zvýšila meziročně o 30 %. Meziroční růst si v prosinci udržela většina podniků v segmentu automotive.
"Stejně jak o v předešlých měsících byl hlavní tahoun průmyslové výroby automotive," uvedl hlavní ekonom ČBA Jakub Seidler. "Zde sice v prosinci oproti listopadu výroba stagnovala (-0,6 % mom), díky nízké srovnávací základně z konce roku 2021 však meziroční růst zrychlil z listopadových 19 % na prosincových 30 %. Za celý loňský rok tak výroba aut vzrostla o 11,7 % a dostala se zhruba 15 % nad průměrnou hodnotu předcovidového roku 2019, zatímco samotný průmysl byl jen 2 % nad touto úrovní."

V závěru roku se dařilo zvýšit produkci v kožedělném a oděvním průmyslu. V oděvním průmyslu se projevila zejména zvýšená domácí poptávka.
Nejvýrazněji klesla produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se projevila vysoká srovnávací základna a vysoká rozpracovanost dlouhodobých zakázek. V prosinci pokračoval pokles produkce i ve dvou významných průmyslových odvětvích: chemickém průmyslu a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Zejména ve druhém jmenovaném odvětví se již delší dobu projevují důsledky vysoké energetické náročnosti výroby a snížená poptávka, zejména ze zahraničí.
„Prosincové výsledky průmyslu potvrdily trend z předchozích měsíců roku 2022. Produkce průmyslu jako celku stagnovala, byť v jednotlivých odvětvích docházelo k různým výkyvům. Potvrzují to i údaje za nové průmyslové zakázky, jejichž hodnota sice meziročně vzrostla, avšak meziměsíční porovnání na výrazné zvýšení zakázkové náplně neukazuje,“ doplňuje Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v prosinci 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 10,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily 9,3 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 11,6 %. K růstu hodnoty nových zakázek podobně jako u produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel: vlivem nízké srovnávací základny vzrostly nové zakázky v tomto odvětví meziročně o čtvrtinu. O více než čtvrtinu se zvýšila i hodnota nových zakázek ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení byl ovlivněn vysokou srovnávací základnou z prosince předchozího roku, kdy byly uzavřeny větší dlouhodobé kontrakty.
Vývoj tuzemského průmyslu byl v posledních měsících rozkolísaný zejména v důsledku výroby automobilů a elektřiny, a tento vývoj bude přetrvávat i začátkem roku, říká Jakub Seidler. Ačkoli automobilový sektor výrazně průmysl loni táhl, začátek letošního roku budou tuzemské automobilky opět omezovat výrobu z důvodu nedostatku dílů. Tento vývoj ukazuje, že situace v dodavatelských vztazích se ještě zcela neznormalizovala a bude tuzemský průmysl brzdit i letos. Navzdory obecnému optimismu na trzích začátkem letošního roku tak řada rizik přetrvává a pokud se letos průmysl vyhne poklesu, bude to příznivý výsledek. Ekonomický konsensus dle FocusEconomis nyní předpokládá pro letošní rok jeho nepatrný růst o 0,5 %.
Zdroj: ČSÚ, ČBA