Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nastal čas podívat se blíže na britský trh

Nastal čas podívat se blíže na britský trh

21.05.2024 14:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Britský akciový trh je opět v kurzu díky expozici na ty správné sektory a nízké valuaci. Navíc inflace v této zemi klesá na téměř tříleté minimum, což podporuje ekonomiku. Oživení britských akcií tak možná právě začíná.

Britské trhy se vypořádaly s dubnovým zakolísáním, které zasáhlo celosvětové akcie, mnohem lépe, k čemuž jim pomohly oživující se komodity, defenzivní a hodnotové akcie. Britské indexy FTSE 100 a FTSE 250 od konce února vzrostly asi o 10 %, což je více než dvojnásobek výnosů S&P 500 a Euro Stoxx 50.

„Teď je ten čas,“ říkají stratégové HSBC v čele s Edwardem Stanfordem, který včera navýšil doporučení na britské akcie na "nadvážit" a zvýšil výhled růstu zisku na akcii u indexu FTSE 350 na 5,7 % v roce 2024 ve srovnání s konsensem 3,4 %. Za tímto navýšením stojí valuace, složení sektoru, výnosy akcionářům a konec dlouhodobého strukturálního převisu britského penzijního fondu prodávajícího britské akcie.

1

Stratégové zaznamenali za první čtvrtletí silné zisky a překvapivě „mnohem vyšší“ marži než na jiných hlavních trzích, což „zakládá na optimismus“. A poté, co tento měsíc prudce vzrostly revize zisků, očekávají další navýšení výhledů trhu.

Očekává se, že míra inflace v dubnu klesne na 2,1 % a podpoří tak snížení úrokových sazeb Bank of England už v létě, což může rally dále urychlit. Trh dluhopisů počítá s prvním snížením sazeb v srpnu, ale šance na červnové uvolnění měnové politiky vyskočily na 56 % z 30 % před třemi týdny. To může podpořit sektory citlivé na sazby, jako jsou nemovitosti nebo veřejné služby.

2

„Oba indexy FTSE 100 a 250 považujeme za atraktivní, ale ten druhý více těží z nižších sazeb a zlepšující se domácí poptávky,“ uvedli stratégové společnosti Barclays pod vedením Emmanuela Cau. "Naši analytici mají rádi zejména banky, bytovou výstavbu, maloobchod, nemovitosti, volný čas a veřejné služby."

Oživení, zejména na FTSE 100, doposud kopírovalo širší oživení na hodnotových akciích a nezastavil ho ani nedávný pokles výnosů dluhopisů, když vzrostla očekávání globálního růstu. Lepší výkon Británie pohání zejména banky, zdravotní péče, kovy a těžba a energetika.

3

„Myslíme si, že FTSE 100 má ještě prostor pro růst,“ říkají stratégové Goldman Sachs, včetně Lilie Peytavin, s ohledem na nízké valuace napříč všemi sektory, které se obchodují s nižším než obvyklým diskontem oproti USA, výjimečně vysoké výnosy akcionářů a nízké pozice v britských akciích. A dodávají, že britské banky zaznamenaly za poslední měsíc jedny z nejpozitivnějších revizí zisku na akcii, a i kdyby nižší sazby osekaly marže, služby by se oživily spolu s objemy.

Apetit po britských akciích postupně roste. Investoři jsou na tento trh od července 2021 čistě podvážení, což ponechává prostor pro zisky. Poslední průzkum globálních manažerů fondů Bank of America ale ukázal, že investoři tento měsíc zvýšili svou expozici na britské akcie o 3 procentní body, čímž snížili své celkové čisté podvážení na 14 %, tj. nejméně od března 2023.

Podle stratégů Barclays dochází také k vyšší expozici na deriváty britského akciového trhu, jako jsou futures a call opce, což je známkou toho, že investoři tento trh teprve testují. Dlouhodobější toky jsou však stále nízké, přičemž podíl britské tržní kapitalizace na indexu MSCI World je v současnosti na rekordně nízké úrovni 4 %, přičemž zisky neklesly tak výrazně jako ceny, dodávají stratégové.

4

„Ať už britské akcie začaly mít dobrý výkon, protože je kupují zahraniční hráči, kteří si uvědomují jejich hodnotu, nebo protože je kupují přímo investoři, kteří si uvědomují jejich hodnotu, ať tak či onak, přinesou dobré výnosy,“ říká Gene Salerno, CIO ve společnosti SG Kleinwort Hambros Bank. „Dalším úhlem pohledu je, že se nacházíme ve fázi ekonomického oživení a začínáme pozorovat cyklický vzestup průmyslu a základních materiálů, z čehož bude těžit mnoho společností kotovaných ve Spojeném království.“

Zdroj: Bloomberg

 
 

Čtěte více:

Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
17.04.2024 10:15
Meziroční růst spotřebitelských cen v Británii v březnu zpomalil na 3,...
Britská centrální banka ponechala úroky beze změny
09.05.2024 14:24
Britská centrální banka dnes podle očekávání ponechala základní úrokov...
Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
10.05.2024 9:07
Britská ekonomika se v prvním čtvrtletí vymanila z recese a dařilo se ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.06.2024
14:55Podle Bank of America by zlato mohlo v příštích 12-18 měsících vzrůst na 3000 dolarů
14:18The Information: Boj mezi EU a technologickými giganty z USA je v nové fázi
13:50Novo Nordisk získal v Číně povolení pro svůj populární přípravek na hubnutí
13:45ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky jednání řádné valné hromady
13:40Než otevře Wall Street: SolarEdge, Spirit Aero, Gap  
13:39Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: ESG Report za rok 2023
13:13Summers: Nejhorší ekonomický nápad v historii Spojených států
12:24DAX klesá pod vahou Airbusu a Mercku, zatímco Amerika řeší rotaci z polovodičů  
12:11ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 24. 6. 2024
11:1613% propad akcií Nvidie nutí obchodníky hledat oporu v grafech
10:37Airbus (-11 %) reviduje svůj výhled kvůli chybějícím dílům. Problémy s dodávkami 'tu nějakou chvíli zůstanou'
9:55Akcie Mercku klesají o 10 pct po již druhém selhání slibného léku za poslední půlrok
9:32ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:11Rozbřesk: Pravice mírní populistickou rétoriku a francouzská aktiva se stabilizují
8:49ČEZ vyplatí dividendu 52 Kč/akcie, Nvidia v korekci a dnešní futures v červených číslech  
24.06.2024
23:14ČEZ vyplatí dividendu 52 korun na akcii, schválila valná hromada
22:01Investoři vybírají zisky z AI  
17:30Wall Street zaostává za rostoucí Evropou. Zátěží je Nvidia  
17:30Jednoduchý, ale snad ne příliš zjednodušený příběh amerických akcií posledního čtvrt století
17:08J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data