Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Firma ADNOC kupuje německou chemickou společnost Covestro za 14,7 miliardy eur

    Firma ADNOC kupuje německou chemickou společnost Covestro za 14,7 miliardy eur

    01.10.2024 17:13
    Autor: ČTK

    Energetická společnost emirátu Abú Zabí ADNOC uzavřela dohodu o koupi německého výrobce chemikálií Covestro za 14,7 miliardy eur (371,3 miliardy Kč), včetně dluhu. Akvizice je dosud největším převzetím realizovaným arabskou firmou a přichází v době, kdy se Spojené arabské emiráty snaží snížit svoji závislost na ropě v souvislosti s celosvětovým přechodem na čistší energii, uvedla agentura Reuters.

    ADNOC za jednu akcii německé firmy zaplatí v hotovosti 62 eur a převezme také dluh zhruba tři miliardy eur. Nabídka je podmíněna tím, že ji přijmou akcionáři, kteří vlastní nejméně 50 procent plus jednu akcii kapitálu. Akcie Covestro v reakci na oznámení stouply až na tříleté maximum 58 eur. Po případném uzavření transakce ADNOC koupí také nové akcie Covestro za 1,17 miliardy eur, aby zlepšil financování firmy.

    Covestro vyrábí plasty a chemikálie pro automobilový průmysl, stavebnictví a strojírenství. Firma vznikla v roce 2015, kdy se oddělila od společnosti Bayer. Za první pololetí vykázala ztrátou 72 milionů eur po zisku 46 milionů eur ve stejném období loni.

    Dohoda přichází v době, která je pro zahraniční akvizice v Německu citlivá. Firma Covestro však uvedla, že dojednala rozsáhlé ústupky, které mají omezit kontrolu kupujícího nad společností. Polovina míst v dozorčí radě bude nadále obsazena zástupci zaměstnanců, jak je obvyklé u německých společností kótovaných na burze. Dva členové rady zastupující akcionáře pak budou nezávislí na ADNOC.

    Firma ADNOC se také zavázala, že neprodá, neuzavře ani výrazně neomezí podnikatelské aktivity firmy Covestro a ochrání její technologie a duševní vlastnictví, uvedla Covestro. Současné představenstvo firmy zůstane odpovědné za řízení a strategické směřování a generální ředitel Marcus Steilemann plánuje dokončit své funkční období, které mu končí v roce 2028.

    Počet transakcí mezi firmami z Blízkého východu a Evropy roste, protože investory z Perského zálivu láká ocenění společností, které zaostává za oceněním firem ve Spojených státech, a také snazší regulační prostředí pro kupující a obecně vřelejší přijetí, protože region potřebuje investice, řekli poradci a analytici agentuře Reuters. Podle údajů firmy Dealogic je převzetí Covestro druhou největší akvizicí firmy působící na Blízkém východě po koupi výroby generických léků firmy Allergan izraelskou společností Teva Pharmaceuticals za zhruba 40 miliard USD (912,3 miliardy Kč) v roce 2015.


    Čtěte více:

    Meta investičně lepší než Apple?
    01.10.2024 16:04
    Meta má „větší inovační momentum“ než Apple. S tímto názorem přišel na...
    Schodek rozpočtu na konci září byl 181,7 mld. Kč, o miliardu víc než loni
    01.10.2024 14:24
    Schodek rozpočtu ke konci září vzrostl na 181,7 miliardy korun ze srpn...
    Trhy klesají, cena ropy roste. Izrael zasáhly stovky íránských raket a teroristické útoky
    01.10.2024 19:32
    (Aktualizováno, 1. vydání 16:15) Írán odpálil stovky balistických rake...
    Americký průmysl se nehýbe z místa, ISM skoro dva roky v negativním pásmu
    01.10.2024 16:42
    Index ISM pravidelně ukazuje kondici amerického průmyslu skrze průzkum...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.08.2026
    8:15Víkendář: USA po Trumpovi
    21.08.2026
    22:01Závěr týdne v zeleném, dařilo se materiálům  
    18:10Rostoucí výnosy dluhopisů – obavy z dluhů a inflace, nebo radost z umělé inteligence?
    16:52Apple po soudním rozhodnutí loni v Irsku zaplatil na daních 17 miliard USD
    16:42Pokud výnosy neklesnou pod 5 %, mohou přijít problémy pro AI i akcie, varuje BofA
    15:00Bessent zkouší stlačit výnosy. Investory však nepřesvědčil ani na 24 hodin
    14:07Po SpaceX přichází Anthropic. Trh může čekat další poražení historického IPO
    12:25Perly týdne: Ropná iluze a rally na zlatě?
    10:37ChatGPT moment humanoidních robotů může přijít až za deset let, krotí očekávání šéf Unitree
    9:06Růst spotřebitelských cen v Japonsku zrychluje, zvyšují se náklady na dovoz
    8:55Rozbřesk: Koruna je nejsilnější od prosince 2025, dolar pod tlakem neuspokojivého fiskálu
    8:55Trhy sledují Anthropic, dluhopisy i nové kroky americké vlády  
    6:07Meta patří mezi největší AI zákazníky Microsoftu. Za Azure utrácí stovky milionů dolarů ročně
    20.08.2026
    17:08Americká výjimečnost 8/2026 - z pohledu valuací a návratnosti trhů
    16:49UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu společnosti UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a.s. konající se 30. 9. 2026
    16:02Walmart překonal očekávání, akcie přesto výrazně oslabily
    14:58Největší short squeeze za roky. Bitcoin prudce otočil po nadějích na deregulaci
    14:29Ministerstvo financí zhoršilo výhled ekonomiky, letos čeká růst o 1,9 %
    13:00Investice do AI mají prioritu, a tak se zisk Alibaby propadl o více než tři čtvrtiny
    12:02Krugman: Proč není cena ropy ještě výš?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data