Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína se snaží zahltit svět lithiem, aby zničila konkurenci?

Čína se snaží zahltit svět lithiem, aby zničila konkurenci?

08.10.2024 14:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína dodává na světový trh záměrně příliš mnoho lithia, aby způsobila propad ceny tohoto kovu, a zbavila se tak svých rivalů. Na brífinku v Portugalsku to prohlásil činitel americké vlády Jose Fernandez. Cena lithia, které se využívá například při výrobě baterií pro elektromobily, se za poslední rok snížila o více než 80 procent.

Fernandez řekl, že čínští producenti lithia způsobují predátorský propad cen. Podle něj dodávají mnohem více lithia, než svět v současné době potřebuje. "A to výrazně více," řekl podle agentury Reuters Fernandez, který působí na americkém ministerstvu zahraničí. Portugalsko, kde Fernandez mluvil, má dostatečné zásoby lithia.

"Je to záměrná reakce Čínské lidové republiky na to, co se snažíme udělat" se zákonem o snižování inflace - největším investičním balíčkem pro klima a energetiku v historii USA v hodnotě přes 400 miliard dolarů (9,2 bilionu Kč), řekl Fernandez. "Oni se zapojují do predátorských cen... snižují cenu, dokud konkurence nezmizí. Právě tohle se děje," dodal.

Celosvětově Čína představuje asi dvě třetiny chemické produkce lithia, které se používá hlavně v bateriových technologiích, včetně elektromobilů. Ceny lithia klesly za poslední rok především kvůli nadprodukci v Číně a rovněž kvůli poklesu poptávky po elektromobilech. Propad cen má ale dopady i na Čínu, protože donutil čínské firmy, jako je bateriový gigant CATL, pozastavit v některých lithiových dolech produkci.

Evropa si dala cíl snížit závislost na dovozu lithia a dalších materiálů nezbytných pro takzvanou zelenou transformaci z Číny a dalších zemí. Fernandez řekl, že nízká cena "omezuje naši schopnost diverzifikovat dodavatelské řetězce v širokém, globálním měřítku" a poškozuje také země, jako je Portugalsko, které potřebují investice do rozvoje těchto průmyslových odvětví.

Prudký pokles cen přinutil mnoho světových producentů lithia omezit výrobu a snížit počet pracovních míst. Portugalsko, které má více než 60.000 tun známých zásob, je už teď největším evropským producentem lithia. To se tradičně těží pro keramický průmysl.

Spolu se sousedním Španělskem chce Portugalsko využít místní naleziště lithia s cílem pokrýt celý hodnotový řetězec - od těžby a zpracování přes výrobu článků a baterií až po recyklaci baterií. Několik těžařských společností v Portugalsku už hledá financování, zákazníky a dodavatele, aby mohly zahájit chystané projekty.

"My jim chceme pomoct a myslíme si, že i můžeme," řekl Fernandez. "Firmy na těžbu lithia, a to všude, musejí přežít tuto obtížnou fázi, kterou způsobily predátorské ceny," dodal.

Čínský premiér Li Čchiang využil v červnu svého projevu na zasedání Světového ekonomického fóra v Ta-lienu, aby reagoval na obvinění ze strany Spojených států a Evropské unie, že čínské podniky mají prospěch z nespravedlivých dotací a jsou připraveny zaplavit trh levnými takzvanými zelenými technologiemi.

Obchodní napětí mezi EU a Čínou se zvýšilo minulý pátek, když Evropská unie po ročním antisubvenčním vyšetřování uvedla, že bude prosazovat vysoká cla na elektromobily dovážené z Číny. Brusel tvrdí, že Peking čínské výrobce nespravedlivě dotuje. Dnes Čína oznámila, že zavádí dočasná antidumpingová cla na dovoz brandy z EU, což se dotkne zejména francouzských producentů.

 

Váš názor
  • Li Čchiangu, ty blázne, kvůli tobě výnos vázne!
    08.10.2024 20:08

    Čína schválně těží příliš mnoho lithia, aby snížila cenu a sabotovala tak náš boj proti inflaci. Poškozuje tak nejen naši ekonomiku, ale i svou vlastní, protože produkuje tolik lithia, že sama sebe donutila zastavit produkci lithia. Čínské podniky mají prospěch z nespravedlivých dotací, zatímco evropské podniky našimi spravedlivými dotacemi trpí. Jedna věc je jistá, my tady v EU děláme vše nadmíru výtečně, naše ekonomika stagnuje jen kvůli Číně a Putinovi.
    MrBurnes
  •  
    08.10.2024 16:04

    Hloupý,kdo dává,hloupěšjší kdo nebere. Nebo je to o tom,honem prodat,dokud o to někdo stojí a baterky budou out. To se Havlíček s Babišem můžou jít na cínovec vyfotit. No,čez to zacáloval,tak vo co gou.
    kočák
  • komkap
    08.10.2024 15:15

    Na této zprávě je pozoruhodné pouze to, že tuto standardní kapitalistickou praktiku používají čínští "komunisté".:-)
    tlustý hrabě
Aktuální komentáře
21.05.2025
22:02Z růstu do propadu: Technologické hvězdy Wall Street nestačily na tlak z výnosů  
17:45Ziskové žně a chybějící investiční boom
17:14Merz: Německo bude dávat na armádu 3,5 procenta HDP a na infrastrukturu 1,5 procenta
16:47Moody's zlepšila výhled ratingu společnosti ČEZ z negativního na pozitivní
16:23Americké akcie pokračují v pozvolném poklesu  
15:10Morgan Stanley mění pohled na evropské banky, mají potenciál porazit trh
14:47Cena plynu pro evropský trh vystoupila na šestitýdenní maximum
12:53DoubleLine Capital: Pokles sazeb není namístě
11:42Akcie i dluhopisy pod tlakem, ropa stoupá. Izrael údajně zvažuje úder na Írán  
9:08Rozbřesk: Nižší ceny průmyslových výrobců versus vyšší zemědělské ceny = stabilita sazeb
9:06Korejská KHNP podala kasační stížnost na opatření k Dukovanům
8:51Nová cílovka pro Erste od Morgan Stanley, Evropa zahájí poklesem  
20.05.2025
22:09Začíná korekce na akciích v USA?  
17:21Jak akcie reagují na výsledková překvapení…
16:43Pavel: Šéfka EK bude urychleně a transparentně řešit situaci ohledně Dukovan
16:41Stavba větrných elektráren u New Yorku může pokračovat. Akcie firmy Orsted rostou o 14 procent
15:58Nejvlivnější bankéř světa varuje investory. Nálada na trhu neodráží rizika.
13:55Němečtí ekonomové se neshodnou na hodnocení programu nové vlády
13:37Jižní Korea se stává důležitým hráčem v jaderné energetice, píše Bloomberg
13:11EU schválila sedmnáctý balík sankcí proti Rusku za jeho agresi na Ukrajině

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů