Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna pod přívalem spekulativních nákupů raketově roste! Co na to zítra ČNB?

Koruna pod přívalem spekulativních nákupů raketově roste! Co na to zítra ČNB?

25.1.2006 16:27
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Skok vzhůru o 27 halířů dnes převedla česká koruna. Prvotní impuls daný schválením polského rozpočtu a potažmo růstem celého regionu se postupně vyčerpal, koruna však pokračovala ve strmém posilování i nadále. Koruna je v současné době preferovanou měnou ve střední Evropě, pozitivní zprávy na region se tak projevují výraznými nákupy, naopak negativní vývoj se na koruně odráží velmi tlumeně.

Za prudkým zpevňováním koruny v posledních týdnech nestojí zásadní fundamentální informace. Příznivé prostředí je vytvářeno celkovou situací ve střední Evropě a dobrá je i spíše negativní nálada na dolar, která přispívá přesunům fondů do regionu. Tyto faktory přesto neospravedlňují rychlost, s jakou se koruna dere vzhůru. Nákupy koruny jsou značně spekulativního charakteru.


Patria Plus

Dnes se proti očekávání neprojevily obavy ze zítřejšího jednání ČNB. Centrální banka (také kvůli měnovému kurzu) může snížit inflační prognózu, asi se dočkáme i ostrého slovního výstupu proti koruně. Podle jeho účinnosti pak centrální banka může přistoupit i k přímému zásahu na trhu - dnešní vývoj kurzu jeho pravděpodobnost jenom zvyšuje. ČNB má v arzenálu proti koruně také snížení sazeb, ale to za současných podmínek nepovažujeme samo o sobě za dostatečný nástroj pro zmírnění apreciace měny, šlo by jen o krajní variantu použitou nejspíše současně s intervencí na trhu.

Zajímavou zprávou, kterou dnes oznámilo ministerstvo financí, je vydání a prodej jenových euroobligací. O tomto kroku se hovořilo již dříve, přesto byla zpráva celkem překvapivá. Především kvůli relativně malému objemu (asi 6,1 mld. Kč) by však tato akce neměla mít větší vliv na devizový trh.

Zítřejší vývoj bude záležet hlavně na ochotě zahraničních investorů pouštět se do dalších masivních nákupů a tím i do rostoucího rizika. Zásah ČNB proti koruně (slovní, možná i přímý) je pravděpodobný a měl by aspoň částečně narušit nákupní náladu.

Koruna za dnešní seanci zpevnila až o 27 h, když se dostala na 28,30 Kč/EUR, tam se přece jen zformoval prodejní odpor, a tak se nyní ke konci obchodního dne kurz částečně vrací na 28,36 Kč/EUR. Koruna vůči dolaru posiluje na současných 23,12 Kč/USD.

Stabilitu na eurodolarovém trhu částečně narušil německý index podnikatelského sentimentu Ifo, který byl lepší, než se čekalo. Euro pak proti dolaru posílilo nad 1,2300 USD/EUR. Následně se však opět dostáváme na předchozí úrovně, obchoduje se na 1,2270 USD/EUR.

Čtěte také:
Zvýší nebo nezvýší (ČNB sazby)? Dřív než roztaje sníh stěží
RBS: Euro zlevní! Do března bude za 28 korun a v prosinci za rovných 27


Váš názor
  • teď se to na pár dní otočí
    26.1.2006 10:25

    Kačka i akcie půjdou dočasně dolů, kvůli zprávě o zastřelení známého investora Mrázka.
    Dušan
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data