Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance v červenci: investice nebo reinvestice?

Platební bilance v červenci: investice nebo reinvestice?

12.9.2005 10:18
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance dopadl v červenci o něco lépe, než se očekávalo. Jeho schodek klesl na 10,5 mld. Kč z 15,6 mld. Kč v červnu. Zatímco obchodní bilance, bilance služeb i bilance běžných převodů vykázaly mírné přebytky, bilance výnosů se postarala o celkový schodek běžného účtu. Na rozdíl od května a června se na finančním účtu neobjevily žádné příjmy z privatizace a s přílivem přímých zahraničních investic to nebylo nijak slavné.

Údaje o bilanci zahraničního obchodu nám již v úvodu září sdělil ČSÚ. Překvapením není ani mírně aktivní bilance služeb (1,2 mld. Kč). Pozornost si zaslouží především bilance výnosů, neboť ta nejvíce hýbe celkovým saldem běžného účtu. V červenci dosáhla schodku 12,9 mld. Kč pod tíhou výplaty dividend a reinvestovaných zisků. Po prvních sedmi měsících letošního roku činí kumulované saldo bilance výnosů 90,8 mld. Kč, což je o 8,2 mld. Kč více než loni stejnou dobou. Zlepšení obchodní bilance je ovšem výrazně vyšší, a proto jsme letos svědky poměrně prudkého poklesu salda běžného účtu. Ke konci letošního roku by toto saldo dokonce mohlo klesnout pod tři procenta HDP.

K rychlému růstu průmyslové produkce, vývozu, hrubého domácího produktu při stabilní inflaci a klesající vnější nerovnováze přispěly přímé zahraniční investice. V období nejsilnějšího přílivu dosahovaly přímé zahraničního investice objemu 30-50 mld. Kč za čtvrtletí. V posledních dvou letech se ovšem příliv ztenčil a zřídka přesahuje hranici 30 mld. Kč za čtvrtletí, odhlédneme-li od privatizace. V poslední době se navíc na přílivu přímých zahraničních investic podílí především reinvestice zisků společností, které přišly do ČR již dříve. Příliv „nových“ investic zůstává relativně slabý (v porovnání s roky 1998-2001). V červenci příliv investic do základního kapitálu dosáhl 1,7 mld. Kč, objem reinvestic 6,8 mld. Kč. Vliv zvýšeného přílivu investic do ČR se projevil na výkonnosti ekonomiky se zpožděním čtyř až pěti let. Na konci desetiletí by se mohl projevit současný slabý příliv zahraničních investic.

V případě portfoliových investic došlo k odlivu kapitálu v objemu 5,3 mld. Kč, a to především z důvodu splátky firemní emise dluhopisů v zahraničí. Zároveň se v červenci obnovil zájem o český akciový trh mezi zahraničními investory.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m