Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ uzavřel dlouhodobou smlouvu o dodávkách uhlí s Mosteckou uhelnou

1.7.2005 14:28
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
Energetická společnost ČEZ dnes uzavřela dohodu s Mosteckou uhelnou společností (MUS) na dodávku uhlí. Dohoda je variantní podle toho, zda a jak dojde k racionálnímu přehodnocení územních těžebních limitů. Smlouva tak může být v platnosti až zhruba 50 let. Cílem dohody je zabezpečit dodávky minimálně pro jeden zcela nový elektrárenský blok v Počeradech a pro komplexní obnovu tří stávajích bloků tamtéž.

Zároveň byly zpřesněny podmínky dodávek pro stávající zdroje na období 2006 až 2012.

Smlouva s MUS je již druhou dlouhodobou smlouvou na dodávky uhlí, kterou ČEZ v poslední době uzavřel.

ČEZ již letos v květnu dodepsal dodatek ke smlouvě na nákup uhlí se Severočeskými doly z roku 1997. Nově byly upřesněny parametry jako jsou kvalita paliva nebo doba platnosti smlouvy, která je do roku 2052. Dodatkem se neměnily původně nasmlouvané objemy uhlí, došlo však k rozložení jejich dodávek v čase tak, aby byla pokryta celá doba budoucího provozu tří elektráren. Jde o kompletně obnovené elektrárny v Tušimicích a Prunéřově, a dále pak o zcela nový blok v lokalitě Ledvice.

Většina stávajících elektráren ČEZ pochází z konce 60. a počátku 70. let minulého století. Před 10 lety byly odsířeny a prošly modernizací, která prodloužila jejich životnost o 10 - 15 let. Po roce 2010 tedy skončí provoz většina z nich. Obnova konkrétní elektrárny závisí především na dostatku uhlí pro celou dobu její životnosti. „V případě zcela nové elektrárny potřebujeme uhlí ještě na 40 let od okamžiku jejího spuštění. Při zásadní modernizaci s instalací nových technologií počítáme s dobou provozu 25 let,“ vysvětlil Jiří Borovec, ředitel divize výroba ČEZ. „Vzhledem k omezeným zdrojům uhlí však nemohou být obnoveny uhelné zdroje v současném rozsahu. Nyní mají naše uhelné elektrárny kapacitu přes 6 000 MW, připravované projekty jsou o velikosti zhruba poloviční. Během zhruba dvaceti let tak postupně poklesne objem elektřiny vyráběné v uhelných elektrárnách na polovinu,“ dodal Borovec.

Právě z důvodu zabezpečení dodávek uhlí pro obnovované nebo zcela nové elektrárny vyvolal ČEZ jednání se všemi těžebními společnostmi. V případě Severočeských dolů došlo k dohodě nejdříve, protože mezi ČEZ a Severočeskými doly již dlouhodobá smlouva existuje od roku 1997. Jednalo se pouze o jejím dodatku.

Jak zcela nové elektrárny, tak i obnovované elektrárny budou vybaveny moderními kotli s vyšší účinností než stávající elektrárny. Díky tomu a díky dalším opatřením budou ekologické parametry nových elektráren výrazně lepší. I v porovnání se současným stavem, který již zcela vyhovuje všem přísným evropským normám, dále sníží všechny emise.


Váš názor
  • Zprava nebo komentar?
    1.7.2005 15:22

    V casti nadepsane komentare bych ocekaval komentar k tiskove zprave a ne tiskovou zpravu CEZu. Nebo jde o CEZ PATRIA?
    ctenar
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data