Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Analytici očekávají, že koruna v ročním horizontu v průměru posílí na 29,3 Kč/EUR

23.06.2005 11:33

ČNB v rámci pravidelného šetření očekávání účastníků finančních trhů zveřejnila rovněž odhady budoucího vývoje kurzu koruny. Zpráva bývá publikována každý měsíc se zpožděním, takže především krátkodobé – měsíční - predikce mohou být poněkud zastaralé. Aktuální průzkum se uskutečnil ke dni 10.6.2005 a tehdy fixing koruny činil 30,00 Kč/EUR. Průzkumu se zúčastnilo 13 analytiků (včetně Patrie). Následuje výtah ze zprávy ČNB.

Krátkodobě: Průměrný odhad úrovně kurzu koruny vůči euru v horizontu 1 měsíce se pohybuje mírně nad jeho aktuální úrovní v době průzkumu, jednotlivé prognózy se pohybují v poměrně širokém rozpětí 29,50-30,60. Podle jednoho z komentářů je z nedávného vývoje měn a ze struktury platební bilance České republiky patrné, že na trhu působí několik protichůdných faktorů, a protože žádný z nich není natolik silný, aby určil směr dalšího vývoje, odhad dalšího vývoje kurzu je nejistý.

Tabulka: Odhad kurzu pro horizont 1 měsíce a 1 roku ke dni 10.6.2005

Kurz koruny bude nadále ovlivňován především aktivitami zahraničních investorů - náladou na eurodolarovém trhu, sentimentem ve středoevropském regionu, dále blížícími se výplatami dividend podniků v rukou zahraničních vlastníků a v menším měřítku i domácími makrodaty.

Dlouhodobě: V delším výhledu se většina respondentů přiklání ke scénáři pozvolného posilování koruny. Průměrný odhad pro horizont 1 roku se oproti minulému průzkumu nezměnil a činí cca 29,30 Kč/EUR, jednotlivé prognózy se pohybují v rozmezí 28,50-30,00 Kč/EUR.

Za předpokladem dlouhodobého trendu posilování koruny stojí podle analytiků rychlejší růst produktivity a dohánění ekonomické úrovně eurozóny. Fundamentální podporu má koruna ve střednědobém horizontu i díky zlepšujícímu se běžnému účtu platební bilance, a to především zásluhou vývoje salda zahraničního obchodu. Na druhé straně ze struktury portfoliových investic je patrné, že investice do instrumentů s fixním výnosem jsou citlivé na úrokový diferenciál. Ten je v současné době negativní a to se zřejmě minimálně po zbytek letošního roku nezmění, odtud tedy nelze podporu pro korunu očekávat.

Z níže uvedeného grafu je zřejmé, že se prognózy zveřejněné před rokem příliš nepodařily – kurz koruny k euru je totiž posledních 6 měsíců silnější, než se loni předpokládalo (černá křivka je mimo pásmo ohraničené modrými křivkami). V únoru až červenci 2004 zahraniční analytici dokonce očekávali, že koruna bude ve stejných měsících letošního roku na úrovni 34,00 Kč/EUR! V červnu 2004 činil odhad pro horizont jednoho roku (tj. pro červen 2005) 30,00 až 34,00 Kč/EUR, aktuální kurz je 29,80 Kč/EUR.


Váš názor
 • Reakce
  23.06.2005 17:07

  Já očekávám posílení na 28.89 Kč za EURO!
  Lojza
 • věštění
  23.06.2005 15:59

  ...podle grafu je zřejmé, že takové věštění z křišťálové koule je jen plácáním do vody.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data